رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » جاذبه های گردشگری » کشف هشت محوطه تاریخی جدید در استان زنجان طی کاوش های باستان شناسی اخیر

کشف هشت محوطه تاریخی جدید در استان زنجان طی کاوش های باستان شناسی اخیر

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

زنجان

هشت محوطه تاریخی جدید در استان زنجان طی کاوش های باستان شناسی اخیر کشف شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، لاله عبدی کیا با اعلام این خبر افزود: این محوطه های تاریخی در طرح پژوهشی باستان شناسی که به دلیل نامساعد بودن هوا تنها ۳ روز ادامه یافت، در روستای مراش شناسایی شد.

به گفته او این محوطه‌های تاریخی مربوط به دو دوره میانی اسلام و دوره تاریخی هستند. مساحت در نظر گرفته شده برای این طرح پژوهشی ۲۱۱ هکتار است.

این باستان شناس ابراز امیدواری کرد که با بررسی محدود جغرافیایی این منطقه و با توجه به ویژگی و توانمندیهای زیست محیطی و شرایط خاص اقلیمی شواهدی از استقرارهای انسانی در ادوار پیش از تاریخ نیز به دست آید.

به گفته عبدی کیا محوطه های تاریخی کشف شده به ۲۳۰۰ سال قبل یعنی زمان اشکانیان و محوطه های اسلامی به دوره سلجوقیان و قرن های پنجم و ششم هجری تعلق دارد.

او ارزشمندترین اثر در این پژوهش را “تپه قلعه مراش با قدمتی ۱۰۰۰ ساله” اعلام کرد.

تپه مراش در بهمن ۱۳۸۷ با شماره ثبت ۲۴۵۸۳ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید. روستای مراش در محدوده بخش دندی از توابع شهرستان ماهنشان در استان زنجان قرار دارد. این مسیر تنها راه ارتباطی تخت بلقیس معروف به تخت سلیمان در استان زنجان است.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید