رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » تشکیل کمیته نجات بخشی بازار تاریخی ارومیه مورد تصویب اعضا قرار گرفت

تشکیل کمیته نجات بخشی بازار تاریخی ارومیه مورد تصویب اعضا قرار گرفت

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

بازار تاریخی ارومیه

ارومیه – خبرگزاری مهر: در چهارمین جلسه کارگروه تخصصی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تشکیل کمیته نجات بخشی بازار تاریخی ارومیه مورد تصویب اعضا قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری مهر، در این نشست که چهارشنبه شب برگزار شد مصوب شد در خصوص مشکلات پیش روی بازار تاریخی ارومیه به عنوان بخشی از تاریخ و هویت فرهنگی استان با تشکیل این کمیته نجات بخشی که با حضور شهرداری ارومیه، اداره کل میراث فرهنگی، شرکت های آب و فاضلاب شهری، گاز، مخابرات ،فرمانداری و استانداری آذربایجان غربی چاره اندیشی شود.

معاون امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی در این نشست بر لزوم  تشکیل کمیته نجات بخشی در خصوص حل معضل آبهای سطحی و فاضلاب بازار تاریخی ارومیه و هماهنگی دستگاههای اجرائی در حفظ میراث فرهنگی تاکید کرد.

هادی بهادری معاون امور عمرانی استاندار اظهار داشت: در جلساتی که تصمیم گیری در سطح کلان است علاوه بر معاون یا کارشناس دستگاه اجرائی حضور روسای دستگاه الزامی است.

وی در خصوص مشکل آبهای سطحی و فاضلاب بازار ارومیه گفت:  بازار تاریخی ارومیه به عنوان بخشی از تاریخ و هویت فرهنگی استان بوده و بایستی در اسرع وقت کمیته نجات بخشی با حضور شهرداری ارومیه، اداره کل میراث فرهنگی، شرکت های آب و فاضلاب شهری، گاز ، مخابرات ،فرمانداری و استانداری تشکیل و با حضور مشاورین و متخصصین امر در خصوص حل این مشکل تصمیم گیری شود.

معاون امور عمرانی استاندار در ادامه بر هماهنگی بین دستگاه های اجرائی قبل از هرگونه عملیات عمرانی و شروع پروژه و لزوم استعلام از اداره کل میراث فرهنگی استان در راستای حفظ میراث فرهنگی تاکید کرد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان نیز در این جلسه با تاکید بر تعامل بیشتر دستگاههای اجرائی استان با میراث فرهنگی،  گفت:  اداره کل میراث فرهنگی به عنوان دبیرخانه کارگروه تخصصی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پیگیر ارائه گزارشات از سوی دستگاههای اجرائی ذیربط در  خصوص موضوعات مطرحه در این جلسه می باشد اما متاسفانه همکاری کمتری صورت گیرد .

جلیل جباری افزود: بایستی با بررسی و عبرت از ضعف عملکردهای گذشته با یک نگاه رو به جلو  و برگزاری جلسات هماهنگی بیشتر در خصوص حل مشکلات حرکت کنیم.

معاون میراث فرهنگی اداره کل نيز در این جلسه ضمن ارائه گزارشی از و ضعیت بازار تاریخی ارومیه گفت: میراث فرهنگی به عنوان یک دستگاه حاکمیتی وظیفه پاسداری از هویت فرهنگی را برعهده دارد اما صرف نام تاریخی بودن یک اثر، کلیه وظایف حفاظتی شامل این دستگاه نمی گردد و  بایستی کلیه دستگاههای مربوطه  در این راستا حمایت و همکاری کنند.

محمد فتحی با اشاره به اینکه بازار تاریخی ارومیه به شماره 1639 درسال  1362 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. افزود: این بازار با مساحتی در حدود 35 هزار متر مربع  شامل 40 راسته، 1270 باب مغازه ، 320 مشترک آب و 1200 مشترک برق می باشد که  معیشت 40 هزار نفر به صورت غیر مستقیم از طریق این بازار صورت می گیرد.

وی ادامه داد: در سالهای گذشته بخاطر بسته شدن کانال سنتی فاضلاب این مجموعه در خیابان باکری، رطوبت و نفوذ آب ناشی از آن، سازه مجموعه بازار را  با خطر جدی فروپاشی روبرو کرده  است.

فتحی اضافه کرد: اثرات این رطوبت به گونه ای است که کف بازار و مجموعه ای از حجره های بازار در حال تخریب بوده و فاضلاب به جداره های بیرونی این مجموعه نفوذ کرده که در صورت عدم ساماندهی فوری، احتمال ریزش سقف بازار  بخاطر سست بودن پی وجود دارد.

وی اعلام کرد: بازار تاریخی ارومیه یکی از آثار بی نظیر تاریخی شهر و استان می باشد که قابلیت ثبت در فهرست میراث جهانی را  دارد اما با وضعیت فعلی و چشم انداز ضعیف این مجموعه، ایکوموس( شورای بین المللی بناها و محوطه ها)  اصلا اجازه طرح چنین موضوعی را به میراث فرهنگی نخواهد داد.

معاون میراث فرهنگی آذربایجان غربی در ادامه پیشنهاد داد: ضمن تشکیل کمیته نجات بخشی بازار تاریخی ارومیه  با حضور دستگاههای ذیربط و مشاورین و کارشناسان متخصص، کانال مشترکی به منظور ساماندهی فاضلاب و آبهای سطحی، گاز و سیم های برق و مخابرات طراحی شود.

کارشناس ارشد باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی استان نیز در این جلسه با اشاره به دستور ابلاغی معاون اول رئیس جمهور در خصوص لزوم استعلام دستگاهها از میراث فرهنگی قبل از هرگونه اقدام عملی در حریم آثار تاریخی، گفت: با این وجود، برخی دستگاهها  با نادیده گرفتن این موضوع، قوانین را نقض می کنند.

رضا حیدری با ارائه گزارشی در این خصوص گفت: برای مثال تپه سه گردان مهاباد  که به عنوان تپه ای با سابقه 5 هزار ساله در جهان معروف است، متاسفانه بدون هیچ گونه هماهنگی با میراث فرهنگی، ریل راه آهن از روی این تپه حرکت كرده است.

وی اضافه کرد: همچنین در تپه برده کنته مهاباد که به عنوان یک پرستشگاه روباز  باستانی قدیمی معروف است دارای پله هایی است که در سه هزار سال قبل با دست کنده شده ، بازهم متاسفانه بدون هماهنگی و با تعریض راه جاده ای،  این تپه از بین می رود.

حیدری ادامه داد: در تپه قالا باشی نقده یک دستگاه دولتی بدون هماهنگی با میراث فرهنگی نسبت به تخریب تپه اقدام و احداث مجتمع تجاری بر  روی تپه  را در دستور كار خود  قرار داده است.

وی همچنین گفت: در تپه 8 هزار ساله جلبر ارومیه دستگاه دولتی دیگری بدون هماهنگی، به بخشي از  این تپه آسيب رسانده  و شناسنامه هویتی یک استان را از میان برداشته است.

حیدری گفت: امپراطوری ساسانی 1800 سال قبل برای نشان دادن حد فاصل ایران و ارمنستان به رومی ها، اقدام به  ایجاد نقش برجسته خان تختی  در سلماس نمود که محوطه  این اثر تاریخی مهم نیز توسط سازمان صنعت معدن تجارت بدون هماهنگی برای بهره برداری سنگ های یونولیت به بخش خصوصی واگذار کرد.

کارشناس ارشد باستان شناسی میراث فرهنگی آذربایجان غربی ادامه داد:  دژ بسطام سومین قلعه اوراتویی جهان که میراث فرهنگی آن را به عنوان کاندیدای ثبت در فهرست میراث جهانی به یونسکو معرفی کرده،  بخشي از محوطه اين اثر تاريخي ارزشمند نيز  توسط سازمان صنعت و معدن و تجارت به بخش خصوصی واگذار شده است.

وی افزود: بارها اداره کل میراث فرهنگی استان  با سازمان صنعت، معدن  و تجارت طی مکاتباتی این موضوع را متذکر شده که قبل از هر اقدامی نسبت به اخذ استعلام و هماهنگی با میراث فرهنگی اقدام کند.

حیدری گفت: هدف از ارائه گزارشات فوق تاَکید بر لزوم هم افزائی بین دستگاه ها برای حفظ میراث فرهنگی و هویت تاریخی استان است.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید