رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » سفرنامه ماهوان شرح سفرهای دریایی بزرگ

سفرنامه ماهوان شرح سفرهای دریایی بزرگ

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
سفرنامه ماهوان
سفرنامه ماهوان یکی از مهم‌ترین منابع تاریخی برای مطالعه اوضاع فرهنگی و اجتماعی جنوب و جنوب شرقی آسیا در قرن پانزدهم میلادی است.

این سفرنامه در واقع شرح سفرهای دریایی بزرگی است که چنگ هو، دریاسالار و فرمانده کل ناوگان امپراتوری، به فرمان یونگ،او، امپراتور چین، در سرتاسر اقیانوس هند انجام داده است و در نوع خود یکی از آثار کم نظیر تاریخ آن سرزمین به شمار می رود.

این کتاب درباره شگفتی‌های راه ابریشم از چین تا ایران و یکی از مهم‌ترین منابع تاریخی برای مطالعه شرایط فرهنگی و اجتماعی آسیای جنوبی در قرون وسطی و از جمله اسناد کهن چینی در زمینه روابط تاریخی چین و ایران است.

این سفرنامه در سده پانزدهم میلادی طی یکی از بزرگ‌ترین سفرهای رسمی دریایی تاریخ چین به رشته تحریر درآمد. سفرهای دریایی میان ایران و چین سابقه‌ای طولانی دارد و از قدیم میان دو کشور معمول بوده است. راه آبی میان ایران و چین از سیراف (نزدیک بوشهر) یا هر نقطه دیگری در سرتاسر حاشیه شمالی خلیج فارس شروع و در طولانی‌ترین مسیر به بندر کوانگ‌چو (کانتون) در چین ختم می‌شد. از سفرهای دریایی بازرگانان دو کشور در روزگار پیش از اسلام مدارک اندکی در دست است اما از این سفرها در دوران پس از اسلام شواهد بیشتری وجود دارد.

سفرنامه ماهوان در واقع شرح سفرهای دریایی بزرگی است که چنگ هو دریاسالار و فرمانده کل ناوگان امپراتوری، به فرمان یونگ لو امپراتور چین، در سرتاسر اقیانوس هند انجام داده است و در نوع خود یکی از آثار کم‌نظیر تاریخی آن سرزمین به شمار می‌رود. ماهوان منشی چنگ هو در این سفرنامه، با گزارشی کامل از دیده‌ها و شنیده‌های خود از بسیاری از ابعاد فرهنگ و تاریخ ملل آسیایی،‌ آداب و رسوم، عقاید و باورها و شکل حکومت‌داری، ارائه می‌دهد.

از بعد تاریخی این کتاب اطلاعات جالبی درباره تاریخ کشورها در زمانی که این سفر صورت گرفته به دست می‌آید و اصولاً سفرنامه‌ها چون در بستر زمان نوشته شده‌اند می‌تواند بسیار مورد استفاده قرار گیرد.

سفرنامه ماهوان: شگفتی‌های راه ابریشم از چین تا ایران از روی نسخه فنگ چئنگ-چون نگاشته جی. وی. جی میلز با ترجمه سعید کریم‌پور از سوی انتشارات ققنوس در سال 93 منتشر شده است.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید