رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » بررسی رمز گشایی های جدید از گل نوشته های باروی تخت جمشید

بررسی رمز گشایی های جدید از گل نوشته های باروی تخت جمشید

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
وو‌تر هنکلمن
شیراز – خبرگزاری مهر: در نشست مطالعات الواح باروی تخت جمشید با حضور پژوهشگر و عضو گروه مطالعاتی دانشگاه شیکاگو رمز گشایی های جدید از گل نوشته های باروی تخت جمشید مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری مهر، امروزه در حوزه دانش بازسازی واقعیت گذشته تاریخ ایران و بویژه  امپراتوری هخامنشیان، رویکردهای مختلفی در بررسی های علمی یافته های باستان شناسی مورد استفاده قرار می گیرد.

با  این حال آنگونه که پروفسور «وو‌تر هنکلمن»، پژوهشگر و عضو گروه مطالعاتی دانشگاه شیکاگو، در نشست تخصصی تازه ترین نتایج مطالعات و بازخوانی  گل نبشته های تخت جمشید با موضوع «ناشناخته های تخت رستم و آرامگاههای یادمانی” که در تخت جمشید برگزار شد، تأکید کرد: رویکرد تفسیری گل نبشته های تخت جمشید، ابهامات روندها و وقایع تاریخی، به ویژه در اوایل دوره هخامنشی را پاسخ می دهد.

پروفسور هنکلمن در این نشست تخصصی با اشاره به نتایج بازخوانی متون گل‌نبشته‌های باروی تخت‌جمشید اظهار داشت: هر چند جایگاه آثار باقی مانده از گذشته در روند بازسازی واقعیت آن زمان ، حائز اهمیت است اما روندی که باستان شناسان در بازسازی گذشته و به کمک یافته های باستان شناسی در دست دارند، ذیل فرایند تفسیر و باز خوانی گل نبشته ها و متون الواح قرار گرفته و از این منظر، معنایی که از واقعیات و رویدادهای گذشته مطرح است قابل تفسیر می گردد.

وی بازخوانی متون گل نبشته ها را در بازشناسی بهتر شواهد باستان شناسی حائز اهمیت خواند و ضمن اشاره به پیشنهادات جدید مطرح شده در مورد کارکرد بنای یادمانی اسرار آمیز تخت رستم بر مبنای اطلاعات متون باز خوانی شده، افزود: بنای سنگی موسوم به تخت گوهر( تخت رستم) که در میانه راه تخت جمشید و نقش رستم قرار دارد ، بر اساس بقایای به جای مانده از آن و شباهت بسیار نزدیک بنا به پایه بنای آرامگاه کوروش در پاسارگاد ، تا کنون این مکان بنای آرامگاه ناتمام کمبوجیه ” پسر کوروش” خوانده می شد، اما بر اساس تازه ترین مطالعات و نتایج به دست آمده از بازخوانی گل نبشته ها یک فرضیه جدید در ارتباط با کارکرد این بنا مطرح می شود و آن ، اینکه این بنا می تواند جایگاه تدفین ویشتاسپ، پدر داریوش نیز مطرح شود.

هنکلمن همچنین گفت: با نگاهی به اطلاعات موجود در گل‌نوشته‌های باروی تخت‌جمشید می توان تفسیر یافته های باستان شناسی را در بازسازی واقعیت گذشته در سلسله هخامنشان بررسی، و فرضیات موجود را تقویت و یا تضعیف کرد.

هنکلمن در این خصوص به تفسیرهای سامی کاوشگر تخت جمشید اشاره کرد و گفت: سامی در گزارشات کاوش خود به مقبره اردشیر دوم و وجود یک سالن با دو ستون و ایوانی مقابل آن اشاره کرده و تفسیر خود را از آن مکان، به محلی برای حضور روحانیون و موبدان آن زمان دانسته که این تفسیر سامی بسیار نزدیک بوده به آنچه در الواح خوانده شده است.

عضو گروه مطالعاتی دانشگاه شیکاگو در بخش دیگری از ارائه آخرین یافته های بازخوانی گل نبشته ها ، به منطقه برازجان اشاره کرد و افزود: از دیدگاه تاریخ هخامنشی ، وجود بقایایی از کوشک ها و کاخ های هخامنشی در منطقه تموکن که معادل برازجان امروزی است و طرح ارتباط این منطقه با بندر بوشهر حاکی از اهمیت منطقه برازجان، در نظر پادشاهان هخامنشی و علاقه مندی آنها به برقراری ارتباط تجاری دریایی با مناطق دورتر مانند مصر ، کرانه های جنوبی خلیج فارس،  هند و شبه جزیره عربستان است.

هنکلمن اما به استناد الواح،  انتساب یکی از بندرگاه های اصلی هخامنشیان را به منطقه تموکن، تقویت می بخشد و جایگاه این شهر را در نظام اداری ، سیاسی و اقتصادی آن زمان پر اهمیت می خواند.

وی در متون خوانده شده به تعداد افرادی که از مناطق مختلف به تموکن فرستاده شده اند اشاره و تأکید دارد گستردگی مناطق و تعداد بیشمار افراد حکایت از ابعاد سرمایه گذاری هخامنشیان در این منطقه است. افرادی که نه تنها به منظور کار بر روی کاخ ها و بناها به آن منطقه آمده اند، بلکه اسناد نشان می دهد در کارهای عمرانی و کشاورزی نیز از آنها بهره برداری شده است.

وی با نشان دادن اسلایدهایی از متون عیلامی و گل‌نوشته‌ها تاکید کرد: بهترین اسناد مکتوب در ارتباط با مسایل مرتبط با امپراتوری هخامنشیان متونی هستند که بر مبنای آنها می توان تفسیر دقیق تری  از ساختار سازمان مند اداری و مدیریتی آن زمان، سنتها، آداب و رسوم، باورهای مذهبی،  تعیین دقیق تر موقعیت راه شاهی و ایستگاههای آن، سیستم تقسیم جیره های خوراکی برای کارگران، مسافران و نیایشگاهها، چگونگی مراسم آیینی و قربانی ها، محافظان و مغان شاغل در آرامگاهها ، اندیشه جامعه بشری در آن زمان، دریافت ها و پرداخت های محلی، ، مراودات تجاری با مناطق دوردست ، ارائه داد.

در ابتدای این نشست تخصصی، مسعود رضایی منفرد سرپرست پایگاه میراث جهانی تخت جمشید ، اشاراتی به تعامل سازنده پایگاه تخت جمشید با دیگر مراکز علمی و مطالعاتی که در حوزه های مرتبط با تخت جمشید فعالیت دارند، داشت و این نشست را به همت سازمان میراث فرهنگی، پایگاه میراث جهانی تخت جمشید و دانشگاه هنر شیراز با هدف آشنایی پژوهشگران، محققان و دانشجویان با تازه ترین یافته های تاریخ هخامنشی در سایه مطالعه الواح باروی تخت جمشید  دانست.

برچسب ها :
ثبت برند و شرکت به اسانی :ثبت برند
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید