رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » 22 اثر تاریخی زیر آب می روند

22 اثر تاریخی زیر آب می روند

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
اثر تاریخی
بیجار – خبرگزاری مهر: با آبگیری سد تالوار در شهرستان بیجار بخشی از آثار طبیعی و تاریخی منحصر به فرد در این شهرستان زیر آب دفن می شود و به همین دلیل تجدید نظر در خصوص آبگیری این سد و همچنین توجه بیشتر به حفاظت از این آثار تاریخی در این منطقه از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

به گزارش خبرنگار مهر، در حالی که هنوز تکلیف چشمه بل در شهرستان سروآباد که با آبگیری سد داریان زیر آب می رود، روشن نشده است این بار نیز در شهرستان بیجار و با آبگیری سد تالوار بخشی از آثار تاریخی و میراث فرهنگی این منطقه نیز زیر آب دفن می شود.

احداث سدهای مختلف در استان کردستان یکی از برنامه های دولت های نهم و دهم بود و به همین دلیل هم اکنون عملیات اجرایی بیش از 10 صد در این استان در دست اجراست که متاسفانه به دلیل بی توجهی مدیران و مسئولان میزان خسارت های این فعالیت ها به دو بخش محیط زیست و میراث فرهنگی تا حدود زیادی نگران کننده است.

جدای از خسارت های وارده از سدهای احداث شده در استان کردستان به دو بخش محیط زیست و میراث فرهنگی، متاسفانه بهره برداری از منابع آبی ایجاد شده به مردم کردستان نمی رسد به گونه ای که از حدود هفت سد احداث شده در کردستان تنها منابع آبی یکی از این سدها به مردم استان می رسد و بهره برداران سدهای احداث شده در کردستان سایر استان های اطراف هستند.

احداث سد تالوار در بیجار نیز داستانی این چنین دارد به گونه ای که بالغ بر 80 درصد از منابع آبی این سد به استان زنجان می رسد و نکته نگران کننده تر در این حوزه، دفن تپه های تاریخی با آبگیری این سد است که به همین دلیل مردم، رسانه ها و دوست داران میراث فرهنگی دست به کار شده تا از این فاجعه جلوگیری کنند.

شهرستان بیجار با قدمت شش هزار ساله دارای آثار تاریخی، جاذبه های دیدنی و سنتی فراوانی است این شهرستان به دلیل ارتفاعی که از سطح دریا دارد به بام ایران شهرت دارد. شهری که با قامت رعنای خود بر بلندای بام ایران ایستاده و تاریخ ایران زمین و تمدن بزرگ آن را به یدک می کشد.

در شهرستان بیجار آثار تاریخی

برچسب ها :
ثبت برند و شرکت به اسانی :ثبت برند
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید
کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید