رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » هزینه‌ی سفر ایرانی‌ها به مصر نصف می‌شود

هزینه‌ی سفر ایرانی‌ها به مصر نصف می‌شود

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

egypt

براساس مذاکرات انجام‌شده، اگر ایرانی‌ها تا شش‌ماه دیگر صبر کنند با نصف قیمت حالا می‌توانند به مصر سفر کنند.

این را ابراهیم پورفرج – رییس جامعه‌ی تورگردانان ایران – به خبرنگار سرویس گردشگری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته‌ است. او چند هفته پیش، گروهی از آژانس‌داران مصری را به ایران دعوت کرد تا مذاکراتی را برای تبادل دوسویه‌ی گردشگر، در خاک ایران داشته باشند. پورفرج گفت: این کار را انجام دادیم تا بلایی که سر ترکیه‌، عراق و سوریه آمد، بر سر مصر نیاید، یعنی مسافرت‌های یک‌طرفه‌ی ایرانی‌ها به این کشورها و خروج یک‌طرفه‌ی ارز.

اواخر سال گذشته بود که هشام زعزوع – وزیر جهانگردی مصر – به‌دنبال تحولاتی که در روابط دو کشور به‌وجود آمد، به ایران سفر و تفاهم‌نامه‌ای را با سازمان فرهنگی و گردشگری ایران امضا کرد که براساس آن، ایرانی‌ها می‌توانستند طبق شرایط تعریف‌شده و با ویزای گروهی و همچنین اقامت در هتل‌های تعیین‌شده‌ی پنج ستاره، به این کشور سفر کنند.

در این تفاهم‌نامه طرف قرارداد شرکت خصوصی مصری، کانون جهانگردی و اتومبیلرانی به نمایندگی از بخش خصوصی ایران بود، هزینه‌ی سفر ایرانی‌ها هم به مصر با پرواز مصری و سفر به سه شهر الاسوان، الاُقصُر و قاهره با اقامت در هتل‌های پنج ستاره حدود 1900 دلار تعیین شد.

ایران خیلی سریع‌تر از مصر وارد عمل شد و نخستین گروه از گردشگرانش را فروردین‌ماه امسال به این کشور فرستاد، شاید دلیل این اقدام سریع، شرایط نامطمئن مصر برای ادامه‌ی این شرایط بود. آژانس ایرانی این تور را با مبلغی حدود دوهزار دلار اجرا کرد. هرچند این حرکت، جنجالی را در مصر به پا کرد و سبب اعلام مواضع از سوی دولت مصر و البته سلفی‌های مقیم این کشور شد تا جایی که سفر گردشگران ایرانی به این کشور تا امروز متوقف شد.

اما در این میان، جامعه‌ی تورگردانان ایران با دعوت از آژانس‌های قوی‌تر مصری تلاش کرد بازی را به شکل دیگری ادامه دهد، یعنی دو طرف همسو با یکدیگر ملزم به فرستادن گردشگر به ایران و مصر شوند و همچنین مصری‌ها روی قیمت و خدمات سفر ایرانی‌ها به این کشور تجدید نظر کنند.

براساس آخرین توافق‌هایی که بخش خصوصی ایران و مصر در تهران داشتند، مصری‌ها با قیمتی حدود 660 تا کمتر از یک‌هزار دلار می‌توانند به ایران سفر کنند و ایرانی‌ها با 800 تا 900 دلار بیشتر از این قیمت می‌توانند به مصر بروند.

به‌نظر می‌رسد در این مذاکرات نیز مبلغ سفر ایرانی‌ها به مصر تغییر چندانی نکرده است؛ ولی رییس جامعه‌ی تورگردانان ایران به خبرنگار ایسنا گفت: طبق وعده‌ی آژانس‌های مصری تا شش‌ماه دیگر قیمت‌ها شکسته می‌شود و ایرانی‌ها نیز با نصف قیمت حالا، یعنی رقمی حدود یک‌هزار دلار می‌توانند به مصر سفر کنند.

او نتیجه‌ی مذاکرات را یک شاهکار دانست و ادامه داد: ما انحصاری را که در بازار مصر در حال پدید آمدن بود، شکستیم؛ ولی برای تغییر کامل شرایط لازم است فرصت ایجاد شود.

وی اظهار کرد: هزینه‌ای که اکنون برای سفر ایرانی‌ها به مصر تعیین شده به‌خاطر انحصار به‌وجود آمده است؛ ولی با مذاکرات صورت‌گرفته، این فضا بازتر شده و قرار است در خدمات و قیمت‌ها تجدید نظر شود و هزینه‌ی سفر به این کشور کم‌کم پایین آید که حتما تا شش‌ماه دیگر این مبلغ به نصف قیمت حالا و حتا هم‌سطح با قیمت سفر مصری‌ها به ایران می‌شود.

پورفرج در عین حال یادآوری کرد: تفاهم‌نامه‌ی قبلی، شرایط محدودی را برای سفر ایرانی‌ها به مصر قائل شد که به‌خاطر وضعیت داخلی مصر است؛ ولی ما در این مذاکرات تلاش کردیم نرخ‌ها را برای ایرانی‌ها پایین آوریم و سطح خدمات را متنوع کنیم تا به مسافران حق انتخاب دهیم.

او درباره‌ی تورهایی که برای مصری‌ها طراحی شده است نیز توضیح داد: ما فعلا سه مسیر فرهنگی «تهران، شیراز، یزد و اصفهان»، «تهران، مشهد و اصفهان» و «شمال ایران و استان‌های آذربایجان» را به آژانس‌های مصری برای اجرای تور پیشنهاد کرده‌ایم که نرخ آن‌ها با توجه به نوع و درجه‌ی هتل‌ها و جمعیت تورها، متغیر است.

پورفرج همچنین گفت: براساس مذاکرات صورت‌گرفته، قرار است گردشگران ایرانی را در مصر، یک راهنمای ایرانی فارسی‌زبان همراهی کند و متقابلا مصری‌ها هم در ایران می‌توانند چنین شرایط و امکاناتی داشته باشند.

راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید