رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » حق نداریم خاطره مردم را از شهر حذف کنیم

حق نداریم خاطره مردم را از شهر حذف کنیم

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

نشست خبری

مدیرکل میراث فرهنگی تهران با بیان اینکه حق نداریم خاطره مردم را از شهر حذف کنیم گفت: باید همه بافت تاریخی سنگفرش شود در آن صورت رفتار مردم و کاربری منطقه تغییر می‌کند.

به گزارش خبرنگار مهر، رجبعلی خسروآبادی مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران در اولین نشست خبری خود با خبرنگاران حوزه میراث فرهنگی که پیش از ظهر روز دوشنبه در ساختمان اداره کل میراث تهران برگزار شد، مسائل پیش‌روی میراث فرهنگی استان تهران را تشریح کرد و گفت: دو سال و ۴ ماه و دو روز از مدیریت من در این اداره کل می‌گذرد. از سال ۸۳ تا ۹۲ من تنها مدیری بوده‌ام که ۲.۵ برابر مدیریت‌های قبلی کار کرده‌ام و بیشترین مدت را در اداره کل میراث تهران گذرانده‌ام. در این مدت سعی کردم که تاثیرگذار باشم. ۶۹۷ میلیون تومان اعتبارات عمرانی استان در زمانی که این سمت را به عهده گرفتم بود، اکنون این بودجه به ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان رسیده است.

وی گفت: زمانی که در سال ۹۲ به این اداره کل آمدم، یک اداره بیشتر در شهرستان نداشت، اما اکنون ۶ اداره در شهرستانها داریم که در شهرستان‌های شمیرانات، شهرری، دماوند، شهر تهران، فیروزکوه و شهریار فعال است. معتقدیم وقتی ساختار وجود نداشته باشد، توزیع فعالیت‌ها هم امکان ندارد و زمانی که مدیر متوسط عمر کاری‌اش کم باشد، فرصتی برای تشکیلات سازمانی ندارد. ما اکنون نمایندگی شهرستان پردیس را نیز تاسیس کردیم.

بهره گیری از معماران افتخاری شهر

وی درباره تفاهم‌نامه با نظام مهندسی تهران صحبت کرد و گفت: این تفاهم‌نامه درباره این است که از معماران بازنشسته به عنوان معماران افتخاری شهر بهره بگیریم برای حوزه نظارت بر معماری شهر. این کار به منظور بهره‌گیری از مشاورانی است که می‌توانند برای مالکان آثار ثبتی و یا واجد ارزش مفید واقع شوند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران تصریح کرد: ساختمان‌های قدیمی زیادی در تهران آماده هستند تا از آنها به عنوان سفره‌خانه، نهادها، انجمن‌ها و… استفاده شود، امیدواریم این کار توسعه پیدا کند، مانند خانه شهید مدرس که اکنون به دارالقرآن تبدیل شده است.

حریم آثار تهران دقیق‌تر می‌شود

خسروآبادی به تفاهم‌نامه با شهرداری اشاره کرد و گفت: دو سال پیش تفاهم‌نامه‌ای با شهرداری تهران تنظیم شد تا حریم آثار ثبتی را دقیق‌تر کنیم تا برای مردم، ما و شهرداری راحت‌تر باشد. اکنون در تهران ۲۹۰ اثر ثبتی وجود دارد که برای ۳۰ اثر آن حریم ثبتی دقیق و مشخصی تعیین شده است. مابقی بناها یا حریمشان روند کامل را طی نکرده و یا حدودی در نظر گرفته شده است.

وی افزود: از یک سال و نیم پیش شهرداری به این مسئله ورود پیدا کرد و مشاوران مورد تایید ما را انتخاب کردند. حریم نزدیک به ۵۰ بنای ثبتی بررسی شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران گفت: امیدواریم سال ۹۵ شروع عملیات ضوابط حصار ناصری باشد. اگر این موضوع اتفاق بیفتد بسیاری از درگیری‌های ما در این محدوده از منطقه ۱۲ حل خواهد شد.

خسروآبادی افزود: در تعامل با شهرداری بیش از ۱۲۰ میلیارد تومان خرج مرمت بناها در حوزه شهرداری تهران شده است. بررسی کنیم که شهرداری چقدر توانسته در حوزه مرمت آثار تاریخی فعالیت کند. مرمت سردرِ باغ ملی نیز یکی از کارهای زیباسازی است. باید بدانیم دلسوز چه چیزی هستیم. اگر نمی‌توانیم برای حوزه میراث فرهنگی از اعتباراتمان استفاده کنیم، باید از کمک نهادهای دیگر بهره ببریم.

وی گفت: عقب‌ماندگی ما در حوزه مرمت، حفظ و احیای میراث فرهنگی زیاد است، اگر می‌خواهیم آن را جبران کنیم با اعتبارات استانی و سازمانی نمی‌توان کاری پیش برد، چون گستردگی کار زیاد است. این گستردگی عیب نیست، بلکه عیب اینجاست که نتوان کاری انجام داد.

باید همه بافت تاریخی سنگفرش شود

مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران در پاسخ به این سئوال که چرا این اداره با اجرای طرح سنگفرش خیابان ۳۰ تیر موافقت می‌کند، اما فشاری نمی‌آورد تا خیابان لاله‌زار که دارای بناهای تاریخی بیشتری است سنگفرش شود، گفت: پازل به پازل مسیری که شروع شده است را باید تکمیل کرد. خیابان ۱۵ خرداد، ۳۰ تیر، پامنار، میدان شاپور همه جزو بافت تاریخی هستند. یکی از این خیابان‌ها که باید سنگفرش شود نیز خیابان لاله‌زار است که درباره آن پیگیری جدی خواهیم کرد.

خسروآبادی درباره سنگفرش شدن خیابان ۳۰ تیر در ایام نوروز و فصل گردشگری، تصریح کرد: در نوروز کمترین ترددها انجام می‌شود. با شهرداری منطقه ۱۲ هماهنگی کردیم که در پایانه ضلع جنوبی موزه ملی جای پارک ۱۲ اتوبوس توریستی فراهم شود. امیدواریم که بتوانیم این کار را به صورت دائمی انجام دهیم و همیشه فضایی در پایانه برای اتوبوس‌های توریستی وجود داشته باشد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران گفت: باید کل بافت تاریخی سنگفرش شود و سبک آن با سبک مناطق دیگر متفاوت باشد، با این کار نوع رفتار مردم در آن منطقه نیز تغییر خواهد کرد. حتی می‌تواند نوع کاربری آن مناطق نیز تغییر داده شود.

خاطره مردم را از شهر پاک نکنیم

وی درباره تغییر هویت میدان‌های اصلی شهر مانند اقدامات عمرانی در میدان ولیعصر گفت: این میدان دو ویژگی دارد، یکی ترافیک آن است که نباید عاملی برای بیشتر شدن ترافیک آنجا ایجاد شود. از سوی دیگر نباید خاطره میدان‌ها را نابود کنیم. اگر توسعه‌ای انجام می‌شود باید حفظ خاطره مردم را لحاظ کنیم. به عنوان مثال میدان امام حسین(ع) برای من که زمانی در خیابان شهرستانی زندگی می‌کردم یک خاطره داشت. خیلی از افراد حس من را داشتند. ما حق نداریم خاطره مردم را به هر دلیلی نابود کنیم.

خسروآبادی درباره اینکه چقدر نظر وی در حوزه شهرسازی و اقدامات عمرانی شهر قابل اجرا است، گفت: شهرداری یک کمیسیون به نام ماده ۵ دارد که دستگاه‌های مختلف را برای اعمال نظر در آن دعوت به مشورت می‌کنند. همه این نظرات باید جمع شود و در نهایت تصمیمی برای انجام آن پروژه بگیرند. نمی‌توانم پاسخگوی مسائلی باشند که ابزارش در دست دیگران است. در حوزه میراث فرهنگی نیز آنچه که قانون برای من مشخص کرده را انجام می‌دهم.

وی تصریح کرد: در ماده ۵ جلوی برخی از موارد را می‌گیریم ولی این موضوع به کل شهر تعمیم ندارد، چون کل شهر متعلق به میراث فرهنگی نیست.

شکایت از شهردار منطقه ۱

مدیرکل میراث فرهنگی استان همچنین درباره شکایت از شهرداری منطقه ۱ تهران نیز گفت: از شهردار این منطقه به دلیل گودبرداری کنار خانه تاریخی رهنما شکایت کرده‌ایم. هنوز رأی داده نشود اما وی به دادگاه احضار شده و پاسخ داده است.

خسروآبادی درباره سرقت‌های انجام شده در حوزه میراث فرهنگی تهران نیز گفت: در تفاهم‌نامه‌ای با نیروی انتظامی خواستیم تا مقداری مباحث امنیتی شهر را تشدید کنند، چون در تهران نه تنها کاشی‌ها به سرقت رفته، بلکه این سرقت در حوزه میراث فرهنگی محسوب می‌شود. باید چند کار انجام دهیم یکی پیشگیری از چنین مواردی است، دوم برخورد با عوامل و سوم توجه به بازار این کار است. چرا باید زمینه‌ای ایجاد کنیم که اگر دزدی انجام شد، خریداری وجود داشته باشد.

شناسنامه‌دار شدن خانه‌های واجد ارزش

وی از شناسنامه‌دار شدن ساختمان‌های واجد ارزش نیز خبر داد و گفت: معتقدیم ساختمان‌های واجد ارزش باید شناسنامه داشته باشند و حتی‌المقدور اگر نیاز به حریم دارند، یک حریم حداقلی برای آنها تعریف کنیم. اگر بتوانیم این کار از حصار ناصری شروع کنیم، ساختمان‌های واجد ارزش دیده می‌شوند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران درباره اینکه مدیرکل امور موزه‌های کشور گفته بود باید مدیریت موزه‌های آبگینه، فرش و رضاعباسی ملی شوند ولی اکنون در اختیار استان تهران است، گفت: این موضوع بیش از دو سال است که مطرح شده ولی هنوز موفق به ملی کردن و برگرداندن آن‌ها نشده‌اند.

خسروآبادی به مزاح گفت: ما می‌خواهیم کاخ سعدآباد و نیاوران را استانی کنیم. قرار نیست در واگذاری‌ها گوشت نگه داشته و استخوان واگذار شود.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید