رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » مدیرکل میراث فرهنگی تهران، کاخ پاسال را فاقد ارزش میراثی دانست

مدیرکل میراث فرهنگی تهران، کاخ پاسال را فاقد ارزش میراثی دانست

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

کاخ پاسال

مدیرکل میراث فرهنگی تهران، کاخ پاسال را فاقد ارزش میراثی دانست و گفت که این خانه اگرچه از لحاظ معماری در دوره خود به صورت ویژه ساخته شده ولی ارزش ثبت در فهرست میراث ملی را ندارد.

رجبعلی خسروآبادی درباره حکم قضایی ورود به بزرگترین خانه تاریخی تهران که پیش از آغاز سال ۹۴ صادر شده بود به خبرنگار مهر گفت: این حکم را گرفتیم و به همراه تعدادی از کارشناسان میراث فرهنگی در تهران وارد کاخ پاسال شدیم. بررسی ها حاکی از آن بود که این خانه ارزشی به لحاظ تاریخی و میراثی ندارد بنابراین قابل ثبت در فهرست میراث ملی هم نیست.

وی درباره ثبت این اثر به عنوان اثر دارای وجهه ملی نیز گفت: ثبت کنیم که چه اتفاقی بیفتد؟ شورای عالی شهرسازی و معماری به شهرداری گفته که این خانه ارزش معماری دارد و ویژه است. ما نیز تایید کردیم. آنها باید بتوانند این خانه را با این ویژگی حفظ کنند.

خسروآبادی درباره تزئینات داخلی کاخ پاسال که پیش از انقلاب در حجم وسیعی انجام شده بود، گفت: این خانه از این جهت که نسبت به خانه‌های آن زمان از نظر ساخت و ساز ویژه است، قابل توجه خواهد بود و در دهه ۵۰ به عنوان کاخ ساخته شده، جلوه های معماری آن نیز بالاست، در بسیاری از بخش های آن گچبری شده که برخی از بخش های آن آسیب دیده است.

وی گفت: برخی دیوارها نیز تخریب شده، شاید می‌خواسته‌اند کاربری دیگری به آن بدهند، مانند اینکه تیغه برخی از دیوارها را برداشته و سالن بزرگتری را ایجاد کنند. بعید نیست که تزئینات دیوار نیز حذف شده باشد. معماری این ساختمان بزرگ، طراحی ویژه ای دارد. من می گویم از لحاظ ساخت و ساز، این ساختمان خاص است و در مقایسه با املاکی که آن زمان ساخته می‌شد ویژه به نظر می‌آید ولی از نظر تاریخ و میراث فرهنگی در حدی نیست که بتوان آن را به عنوان یک اثر ملی در فهرست ثبت کرد.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید