رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » قبر نوه کریم خان زند در گوشه ای از شیراز خاک می خورد

قبر نوه کریم خان زند در گوشه ای از شیراز خاک می خورد

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
شیراز – خبرگزاری مهر: قبر نوه کریم خان زند در گوشه یکی از خیابانهای شیراز در حال خاک خوردن است و بدین سان هر روز بر مهجوریت “رحیم خان” افزوده می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، در خیابان ساحلی شیراز و در جوار حرم حضرت علی ابن حمزه(ع) مردم شهر شیراز می توانند قبر کسی را ببینند که دور تا دورش میله های فلزی قرار گرفته است.

تنها داشته این قبر نیز همین میله های فلزی است که گویی زمانهای قبل برای محافظت از آن نصب شده اند.

هر روز مردم این شهر فرهنگی پیاده یا سواره از کنار این قبر رد می شود و شاید هیچوقت به ذهنشان نیز خطور نکرده این قبر متلعق به چه کسی است.

بر روی سنگ قبر نیز نوشته هایی دیده می شود اما عنصر زمان کار خود را کرده و چندان قبل خواندن نیست.

این قبر بنا به رویاتی متعلق به پسر کریم خان به نام”رحیم خان” است و بنا به روایت دیگر که مورد قبول بیشتر تاریخ نگاران نیز بوده متعلق به نوه کریمخان هست که البته نام وی نیز رحیم خان بوده است.

کارشناسان اعتقاد دارند که این قبر متعلق به رحیم خان فرزند ابوالفتح خان فرزند کریم خان زند است.

دوستداران میراث فرهنگی این شهر تاکید دارند برای این دسته از قبور که جزو داشته های فرهنگی و میراثی شهر محسوب می شود می توان نمادی طراحی و اجرا کرد که نه تنها سنگ قبر را از خطر نابودی نجات دهد بلکه باعث شود این دسته از شخصیتها برای مردم بیشتر معرفی شوند.

اجرای بنای یادمان بر سر این قبر باعث می شود که شیراز به معنای واقعی کلمه به عنوان شهری با تمدن و فرهنگ بی نظیر شناخته شود که به تمام بخشهای تمدنی و میراثی خود نگاه ویژه دارد.

در این خصوص معاون میراث فرهنگی استان فارس به خبرنگار مهر گفت: در گذشته یکسری بناهای یادمانی برای آرامگاه هایی نظیر حافظیه، سعدی، خیام، عطار و… ساخته شده است.

عبدالرضا نصیری گفت: بناهای یادمانی را اغلب انجمنهای مفاخر ملی طراحی و اجرا می کنند.

وی با اشاره به قبر رحیم خان نیز گفت: نمی توان فقط میراث فرهنگی را متولی این کار دانست.

معاون میراث فرهنگی فارس گفت: البته ما نیز می توانیم کارهایی را برای این قبر انجام دهیم اما آنچنان اعتبارات کم و حجم کارها زیاد است که در عمل شاید نتوان کاری از پیش برد اما خوب بود که ساماندهی به قبر رحیم خان در طرح توسعه حرم احمد ابن حمزه(ع) نیز دیده میشد.

نصیری با اشاره به اینکه نیازی نیست طراحی بنای یادمانی برای این کار بسیار سنگین و بزرگ باشد، افزود: می توان با اجرای یک چهار طاقی زیبا، یک بنای یادمانی مناسب برای قبر رحیم خان اجرا کرد.

وی در پاسخ به اینکه “اکنون این قبر  در معرض فرسایش قرار دارد و باید برای آن فکری کرد” افزود: با توجه به اینکه جنس سنگ از نوع بسیار خوب است تا دو یا سه سال آسیبی متوجه سنگ قبر نمی شود و در این رابطه می توان بنای یادمانی مناسبی را اجرا کرد.

به گزارش مهر، به هر حال ایجاد بناهای یادمانی و نمادهایی که بتواند مردم را متوجه چنین آرامگاهی کند نه تنها اقدامی ارزنده محسوب می شود بلکه باعث هویت بخشی به تمام اجزای تمدنی این شهر نیز خواهد شد.

در این راستا نه تنها میراث فرهنگی بلکه دیگر دستگاه ها نظیر اداره ارشاد و … نیز می توانند وارد شده و برای ایجاد یک بنای یادمانی با یکدیگر همکاری کنند.

………………………..

گزارش و عکس: هژیر فتحی  

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید