رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » ثبت 3 اثر متعلق به استان های گلستان، لرستان و کرمان در فهرست آثار ملی

ثبت 3 اثر متعلق به استان های گلستان، لرستان و کرمان در فهرست آثار ملی

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

اثر تاریخی

سه اثر تپه کبودوال در استان گلستان، محوطه دره دیمه استان لرستان و قنات شش مقسم گوهرریز جوپار استان کرمان پس از برگزاری کمیته ثبت و حریم آثار ملی غیرمنقول در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

به گزارش خبرگزای مهر، فرهاد نظری، مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی با تایید این مطلب گفت: تپه کبودوال با قدمت دوره عصر آهن، دوره اشکانی، ساسانی و اسلامی، در دامنه جنوبی ارتفاعات البرز و در حد فاصل رودخانه زرین گل و کبودوال واقع شده است که با شماره 31135 در فهرست میراث ملی قرار گرفت. محوطه دره دیمه نیز با قدمت دوره پلیوسن- پلیستوسن و دوره پارینه سنگی علاوه بر اینکه ارزش تاریخی دارد، به دست آمدن فسیل­های مربوط به دوره پلیوسن- پلیستوسن در آن به شناخت زیست بوم و پوشش حیوانی منطقه کمک زیادی می ­کند.

وی با بیان اینکه این محوطه با شماره 31136 در فهرست میراث ملی ثبت شد، گفت: قنات شش مَقسَم گوهرریز جوپار با قدمت دست کم صفوی، از معدود قنات های با دبی بالای در استان کرمان و یکی از قنات­های نامزد ثبت جهانی در پرونده زنجیره­ای قنوات است که علاوه بر اینکه یکی از عوامل اصلی شکل‌گیری شهر تاریخی جوپار است، از تقدس خاصی نیز در بین اهالی شهر برخوردار است. این قنات نیز با شماره 31137 در فهرست میراث ملی ثبت شد.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید