رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » ثبت منظر فرهنگی روستای نایبند در فهرست آثار ملی کشور

ثبت منظر فرهنگی روستای نایبند در فهرست آثار ملی کشور

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

روستای نایبند

منظر فرهنگی روستای نایبند با همکاری بنیاد مسکن در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی؛ روستای نایبند در بخش جنوبی شهرستان طبس و در کنار جاده طبس- راور و در ۱۳۴ کیلومتری نزدیکترین شهر، دیهوک، واقع شده است.

«علی شریعتی منش»معاون میراث فرهنگی استان خراسان جنوبی با بیان اینکه روستای تاریخی نایبند یکی از جاذبه ها و  واحه ای بر ساحل دو کویر پهناور لوت و دشت کویر است گفت: نایبند یک اتفاق و یک لحظه مکانی در دل کویر است که همواره برای در راه ماندگان و گم‌شدگان در بیابان، بهشت را تداعی می کرده است به طوری که موقعیت ممتاز روستا به گونه ای است که تا شعاع ۲۰۰ کیلومتری این روستا، آبادی یافت نمی شود.

وی همچنین افزود: استقرار روستا بر بلندای کوه و کمبود زمین برای ساخت و ساز، معماری روستا را دارای فرم خاصی کرده و چاره اندیشی ساکنین روستا برای بهره وری بیشتر از فضاهای معماری سبب ساخت بناهایی با مساحت محدود و چند طبقه شده است که از جمله ویژگی ها و ارزشهای معماری روستا محسوب می شود.

به گفته شریعتی منش، کوچه های پیچ در پیچ همراه با فرم چند طبقه ای بناها بر بلندای کوهی که اطراف آن را باغات و نخلستانها در بر گرفته  است، منظر فرهنگی قابل ارزشی را در میانه کویر  ایجاد کرده است.

آنطور که معاون میراث فرهنگی خراسان جنوبی معتقد است،در مستندات و کتب تاریخی قرون اولیه تاریخ  اسلام ، نام نایبند به همراه تعریف  آن به عنوان استراحتگاه و مأمنی در حاشیه کویر برده شده است که از آن جمله می توان به اصطخری و ابن حوقل اشاره کرد.به عبارت دیگر وجود چشمه‌های آب سرد و گرم منحصر بفرد در دو ناحیه معروف به زردگاه و دیگ رستم، شاید مهم‌ترین عامل پیدایش آبادی در این نقطه از کویر بوده است.

وی گفت: این چشمه‌ها در نتیجه فعالیت فرآیندهای زمینی شکل گرفته اند که تاکنون مورد توجه ساکنین و رهگذران از روستا بوده‌اند. همچنین استقرار نایبند بر میانه کویر و شکل کیری بستر مناسب برای ایجاد باغات و نخلستانها در زمینهای مجاور روستا ، باغات چند طبقه (نخلستان، مرکبات و سبزیجات) را در اطراف روستا شکل داده است.

شریعتی منش نیز در پایان از همکاری بنیاد مسکن در خصوص تهیه مستندات پرونده برای ثبت منظر فرهنگی روستای نایبند تشکر کرد.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید