رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » انتشار گزارش‌هایی متعدد و متفاوت از اماکن توریستی کشورمان ایران

انتشار گزارش‌هایی متعدد و متفاوت از اماکن توریستی کشورمان ایران

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

خبرنگار «وچرنی لیست»، به‌عنوان دومین روزنامه‌ی پُرتیراژ کرواسی که با حمایت رایزنی فرهنگی کشورمان برای شرکت در مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) به ایران اعزام شده بود، به انتشار گزارش‌هایی متعدد و متفاوت از اماکن توریستی کشورمان پرداخته است.

ایران

سفر به ایران امروز، برای گردشگران خارجی همواره جذابیت‌هایی خاص خودش را داشته و از آنجایی که در عصر ارتباطات و پیدایش وسایل ارتباط جمعی، مردم جهان بیش از پیش تحت بمباران رسانه‌ای قرار گرفته‌اند، اما متاسفانه بخشی از این جذابیت‌ها، درست ارایه نشده‌ است.

به‌رغم مخابره تصاویر موردی و گزارش‌های غیر واقعی از ایران اما هر از چند گاهی با حضور برخی اهالی مستقل رسانه‌ای به کشورمان و ارایه‌ی مطالبی مستند از کشورمان حقیقت پیشرفت‌های موجود و تغییرات واقعی شهرهای مختلف ایران اسلامی به جهانان مخابره می‌شود.

تنوع وکیفیت غذا در ایران

به گزارش بخش فرهنگ ایسنا، حسن حیدر دیاب، خبرنگار روزنامه‌ی «وچرنی لیست»، یکی از همین افراد است که به‌همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به تماشای بدون پیش زمینه در ایران پرداخته و برای مثال، درباره تهیه و طبخ غذا در ایران می‌گوید: ایران گهواره تمدن بشری است که می‌توان از تنوع و کیفیت غذاهای آن به خوبی یاد کرد. هر منطقه‌ از ایران دارای غذاهای سنتی خاص خود است و خوردن غذاهای هر منطقه ما را با فرهنگ و نوع خوراک آن‌ها آشنا می‌کند.

وی در گزارش خودش می‌افزاید: طبخ غذا در ایران تند نیست. غذاهای متنوع ایرانی دربرگیرنده سبزیجات و برخی میوه‌ها هستند که از خوبی و محبوبیت غذاهای ایرانی می‌توان نسبت به کشورهای همسایه از جمله افغانستان، کشورهای آسیای میانه، هند و پاکستان یاد کرد.

گزارشگر وچرنی لیست، معتقد است که در ایران، زمان بیشتری نسبت به اروپایی‌ها برای طبخ غذا صرف می‌شود، زیرا غذا و صرف آن در جمع خانواده‌ها مورد توجه خاص ایرانیان است. در خیابان‌های تهران، برخی غذاها همچون فلافل، ساندویچ‌های سرد و گرم، و آب میوه تازه تهیه و به مشتری عرضه می‌شوند.

وی یادآور شده است: در ایران کسی به تنهایی غذا نمی‌خورد، غذاهای متنوع ایرانی همراه با پلو و خورشت است که غذا را غنی‌تر و باکیفیت‌تر و خوشمزه‌تر می‌کند؛ چراکه در خاورمیانه و خلیج فارس فقط ایرانی‌ها هستند که می‌توانند به خوبی غذاهای ترکیبی سبزیجات و میوه‌جات را طبخ کنند.

حسن حیدر دیاب با اشاره به نحوه سرو غذا در ایران، می‌افزاید: در شمال ایران، غذاهایی چون ماهی و در جنوب، میگو مصرف شده و در دریای خزر بهترین خاویارها در جهان، پرورش داده می‌شود. در هتل‌هاو رستوران‌های ایرانی غذاهای سنتی ویژه ایرانیان و نیز، غذاهای غربی و بین‌المللی سرو می‌شود. اما نکته قابل توجه این است که برخی ایرانیان اگر همراه غذا یک‌بار در روز پلو نخورند، می‌گویند: «ما هنوز غذا نخورده‌ایم».

گزارشگر وچرنی لیست، به روش طبخ برنج و نان در ایران اشاره می‌کند و اشاره دارد: نان در سفره غذاهای ایرانی سهم خاصی دارد؛ چراکه نان‌های مخصوصی در نانوایی این کشور اسلامی، پخت می‌شود. نان بربری بیشتر در صبحانه و غالباً با پنیر و گردو صرف می‌شود. نان تافتون برای کباب و غذاهای بدون پلو خوب بوده و نان لواش که خیلی نازک است برای ساندویچ خیلی مناسب است امّا نان سنگک که همراه با کنجد طبخ می‌شود با انواع غذاهای سرو می‌شود.

یلدا؛طولانی‌ترین شب سال در ایران

یکی ‌از آداب به‌یادگار مانده از گذشتگان و پیشینیان، شب انار و آجیل و قصه وهندوانه، شب لحظات مهرورزی و شب تولد خورشید است.

شب یلدا درازترین شب سال در این سرزمین است، شبی که در آن صبح دیرتر آغاز و ماه وستاره‌ دیرتر به خانه‌ می‌روند. یلدا در فرهنگ ایرانیان جایگاه ویژه‌ای داشته و در آن رسم و رسوماتی انجام می‌شود که شنیدنش جالب و خواندنی است.

کاخ سعدآباد؛ میراث فرهنگی ایران

حیدر دیاب در سفر خود به ایران از مجموعه فرهنگی-تاریخی سعدآباد نیز دیدن می‌کند که در ادامه گزارش خود در وصف این مجموعه می‌آورد: این عمارت درپهنه پرطراوت کوهپایه‌های توچال و دره سرسبز دربند و دربخش دل‌انگیزی از شمال شهر تهران بامساحتی حدود 110 هکتار قرار گرفته است.

این منطقه دردوره قاجار محل استقرار و سکونت تابستانی و ییلاق شاهان این سلسه بوده و پس از کودتای 1299 خورشیدی در وسعتی تازه والحاق باغ‌های مختلف به اقامتگاه تابستانی پهلوی اول اختصاص یافت که کاخ و کوشک‌هایی به‌مناسبت‌های گوناگون در جای‌جای این پهنه سرو و سپیدارهای سن و سال داری از بازمانده بناهای قاجار سر برآوردند.

تمامی این مجموعه پس از انقلاب اسلامی تبدیل به موزه شده است که برخی از عمارت‌ها به شکل کاخ-موزه، همانطور که بود مانند کاخ ملت و کاخ سبز به نمایش گذاشته شده و برخی دیگر با توجه به ویژگی بنا، به موزه تبدیل شدند.

این روزنامه‌نگار کروات افزوده است: ایران طی یک بازه زمانی موفق شد برخی از اتومبیل‌های گرانقیمت شاه را که در بریتانیا بود، پس بگیرد. همچنین، از سوی آلمان پیشنهاد چند میلیونی برای نمایش مرسدس بنز شاه در نمایشگاهی مطرح شد که ایران این پیشنهاد را رد و اعلام کرد این موزه، ملی بوده و به مردم ایران تعلق دارد.

وی آورده است: مردم ایران، سنتّ‌های دیرینه‌ای دارند که علیرغم جنگ‌های متوالی در گذشته، هنوز با قوت و قدرت تمام به شکوفایی خود ادامه می‌دهند. این سنت‌های کهن، بزرگترین مایه دلخوشی و همبستگی ملتی بزرگ به‌نام ایران در سراسر گیتی است؛ به طور قطع، این سنت‌ها و مراسم به‌همراه آثار و سرمایه‌های درخشان یک تمدن کهن، تنها چیزهای باقیمانده از یک هویت ملی است.

چشم‌اندازهای بومی رنگارنگ ایران در بهار و آغاز تابستان شگفتی‌آورند و زمستان هم که می‌شود می‌توان به کنار آبشارهای این کشور اسلامی رفت و در خلوت آرامش، غرش آبشار را با همه تن شنید.

رانندگی حرفه‌ای خانم‌ها

اگر در تهران با یک راننده خانم تاکسی مواجه شدید، تعجب نکنید؛ زیرا ایران کشور عربی نیست. هیچ تفاوتی بین رانندگان حرفه‌ای خانم و آقا در ایران وجود نداشته و رانندگان خانم همین الان در رشته‌هایی مانند ریس، رالی، دیریفت و… فعالیت می‌کنند.

وی می‌گوید: در فرودگاه تهران با پلیس‌های مهربان مواجه شدم و بلافلاصه زنان بسیاری را مشاهده کردم که در فرودگاه شاغل بودند. همه زنان و دختران ایرانی با حفظ و رعایت حجاب اسلامی در تمامی صحنه‌های اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی این کشور حضوری فعال دارند.

گزارشگر وچرنی لیست درباره خودروهای کشورمان نیز اظهار کرده است: در ایران بیشترین خودروها، فرانسوی و سپس خودروهای ملی و کره جنوبی هستند اما به‌رغم ارزانی بنزین، بسیاری ازخودروها گاز سوز هستند.

وی با اشاره به علاقه‌مندی ایرانیان نسبت به خانواده‌، تصریح می‌کند: ایرانی‌ها علاقه بسیاری به خانواده داشته و تعطیلات خود را با خانواده می‌گذرانند. با مشاهده بازار و خیابان‌ها این تصور پدید می‌آید که در این کشور تحریمی وجود ندارد، همه چیز را در بازار می‌توان یافت.

حسن حیدر دیاب با اشاره به تحصیلات عالیه در ایران، بیان کرده است: ایرانیان توجه خاصی به تحصیل و مطالعه از خود نشان می‌دهند؛ چراکه 70 درصد دانشجویان را زنان تشکیل داده و ، 80 درصد معلمان نیز زن هستند.

تهران، این کلانشهر آرمیده در پای البرز، همیشه به قلّه دماوند، نماد آزادگی و استواری ایرانیان بالیده است، امّا امروز، در هزاره سوم از میان دست‌ساخته‌های مهندسان ایرانی، هنر و معماری این مرز و بوم در شاهکاری دیگر متجلی است. در همین راستا برج میلاد تهران که درجای‌جای آن، هنر و معماری ایران اسلامی نمایان است، باعظمت برفراز تهران قد برافراشته است.

این روزنامه‌نگار اهل کرواسی به مسافرات و گردش در ایران، اشاره و تصریح کرده است: ایرانی‌ها به مسافرت علاقه بسیاری دارند و گردشگری در این کشور به مجموعه امکانات گردشگری ازجمله بناهای تاریخی، مکان‌های تفریحی، طبیعت، حمل‌ونقل، هتل‌داری و… گفته می‌شود.

گزارشگر وچرنی لیست درباره چشم‌اندازهای ایران اسلامی، اظهار می‌کند: من در این سفر متوجه شدم که تهران جای بسیار دیدنی است و به هر گردشگری آن را توصیه می‌کنم که حداقل بعداز بازگشت از تهران با تجربیات خوب، غنی تر خواهند شد.

نمایشگاه «صنایع دریایی ایران»

حسن حیدر دیاب به حضور 9 شرکت کرواسی در نمایشگاه صنایع دریایی ایران اشاره کرده و در گزارش خودش اظهار ‌می‌کند: شرکت‌های بزرگ خارجی با انتظار لغو تحریم‌ها به تدارک وسیعی برای بازگشت به بازار بزرگ ایران اقدام کرده‌اند.

گزارشگر وچرنی لیست در همین زمینه ادامه می‌دهد: 9 شرکت کرواسی به صورت مستقل و بدون هیچگونه حمایت مالی از سوی اتاق بازرگانی و دولت کرواسی به تهران سفر و در نمایشگاه بین‌المللی «صنایع دریایی ایران» حضور یافتند.

امیدواری مسئولان کرواسی به لغو تحریم‌ها

حیدر دیاب با اشاره به تحریم‌های اقتصادی، اظهار می‌کند: دست‌اندرکاران امور اقتصادی کرواسی امیدوارند که در میان اولین شرکت‌هایی باشند که بعد از لغو تحریم‌ها موفق به کسب پروژه کاری در ایران شوند که براساس ارزیابی تحلیل‌گران، می‌تواند در پایان ماه ژوئن به وقوع پیوندد.

وی در پایان گزارش خود آورده است: در مجموع عناصر فرهنگ ایرانی را که فراتر از مرزهای سیاسی این کشور تعریف می‌شوند، در زبان پارسی و دیگر زبان‌ها می‌توان به مشاهده نشست. اعیاد ملی نوروز و بخصوص مناسبت‌های مذهب تشیع، و آیین‌ اقلیت‌های زرتشتی و مهرپرستی، گوشه‌ای از هنر و فرهنگ‌ ایرانی هستند. به طور کلی، ایران اسلامی سرزمینی است دربرگیرنده اقوام و گروه‌های مختلف دینی وزبانی گوناگون که در بستر تاریخی و اجتماعی طولانی در کنار یکدیگر زندگی کرده‌ و درمیان مردم این سرزمین یک همبستگی فرهنگی و آرمان جمعی و عمیقی پدیدآمده است.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید