رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » امروز قلمرو فرهنگ ایران فراتر و بالاتر از قلمرو سیاسی کشور است

امروز قلمرو فرهنگ ایران فراتر و بالاتر از قلمرو سیاسی کشور است

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

علی‌اکبر ولایتی

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: امروز قلمرو فرهنگ ایران فراتر و بالاتر از قلمرو سیاسی کشور است.

به گزارش ایسنا منطقه اصفهان، علی‌اکبر ولایتی در مراسم افتتاحیه خانه سلجوقیه در جوار مقبره‌های خواجه نظام الملک و ملک‌شاه سلجوقی در اصفهان اظهار کرد: متراکم‌ترین یادگاران کشور در اصفهان پیش روی ما قرار دارند که با احیای برخی از آن‌ها همچون میدان امام علی(ع) درواقع توانسته‌ایم کانون‌های فرهنگی کشور را جانی دوباره بدهیم.

وی با بیان این‌که «هرچه بتوانیم مناطق غنی و قدیمی خود را بکاویم تاریخ افتخار آفرین کشور را بیشتر می‌فهمیم»، افزود: متأسفانه نتوانسته‌ایم چهره‌ها و افراد بزرگ کشورمان را به دیگران بشناسانیم و امروز به مناسبت بزرگداشت خواجه نظام الملک اینجا هستیم و این در حالی است که کسی از خواجه نظام الملک چیزی نمی‌داند.

وی ادامه داد: یکی از کارهای مهمی که باید در این کشور انجام شود زدودن گرد و غبار از چهره بزرگان اسلام و ایران است که خواجه نظام الملک یکی از آن‌هاست.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام به تاریخ ایران اسلامی اشاره کرد و گفت: ایران قبل و پس از اسلام در بسیاری از برهه‌های تاریخی افرادی که اهل حکمت و تدبیر بوده‌اند را در مقام‌های بالا دیده است و همین امر باعث شده تا این افراد نقش اساسی در پیش برد عزت و معرفت کشور داشته باشند.

وی با بیان این‌که «بزرگمهر یکی از چهره‌های شناخته‌شده در اعصار گذشته کشور بوده است»، تصریح کرد: این فرد کسی بود که کمک کرد تا ارتباط میان فرهنگ ایران، یونان و هند برقرار شود و نقش بسیاری در جذب اساتید رانده شده داشت. ما جندی شاپور را در این کشور داشته‌ایم که باید برای آن بزرگداشتی در اهواز و تهران برگزار کنیم و دیگری همچون سپهسالار عبدالرزاق بوده است که جرقه‌های اولیه‌ شاهنامه فردوسی را او روشن کرده است.

وی اظهار کرد: اصفهان در دوران آل بویه مرکز علم و معرفت بوده و در زمان سلجوقیان نیز به تدبیر خواجه نظام الملک توانسته راه پیشرفت را در پیش بگیرد.

ولایتی با تأکید بر این‌که «امروز قلمرو فرهنگ ایران فراتر و بالاتر از قلمرو سیاسی کشور است»، افزود: کاشغر شهری کوچک در چین است که به ایران صغیر معروف شده است؛ چراکه مردم در آن‌جا فارسی صحبت می‌کنند و فرهنگ اصیل ایرانی به هرکسی هدیه می‌دهند.

وی با اشاره به این‌که «خواجه نظام الملک مانع درگیری بین قومیت‌ها و مذاهب می‌شد» خاطرنشان کرد: نظام الملک محبت ویژه‌ای نسبت به بزرگان شیعه داشت.

وی هم‌چنین یادآور شد: تقویم شمسی امروز کشور از یادگاران ملک شاه سلجوقی است که نشان از همان تدبیری می‌دهد که افراد اهل حکمت گذشته برای ایران به ارمغان آورده‌اند.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید