رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » پارک ملی بمو در استان فارس این روزها درگیر بیماری به نام طاعون نشخوارکنندگان کوچک شده

پارک ملی بمو در استان فارس این روزها درگیر بیماری به نام طاعون نشخوارکنندگان کوچک شده

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

پارک ملی

پارک ملی بمو در استان فارس به عنوان یکی از ارزشمندترین زیستگاه‌های برخوردار از گونه‌های طبیعی و جانوری منحصربه‌فرد در کشور، این روزها درگیر بیماری به نام طاعون نشخوارکنندگان کوچک شده که تاکنون بیش از 30 راس از حیوانات این پارک را تلف کرده و این روند همچنان ادامه دارد.

 این پارک که یک ذخیره گاه ژنی کم نظیر نیز محسوب می شود، پیش از این نیز با آتش سوزی های مکرر و عبور خط لوله نفت سروستان از مرکز آن، دچار جراحت هایی شده و خسارات زیادی به بخش های گیاهی و جانوری آن وارد شده بود، که البته عبور خط لوله، همچنان به عنوان یک تهدید جدی در کمین آن است.

روز گذشته نیز حمزه ولوی، معاون محیط زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس در گفت وگو با مهر از شیوع یک بیماری در این پارک خبر داد و یادآور شد که وجود این بیماری از بیستم مهر و با مشاهده لاشه چند راس بز و پاژن اطراف برخی چشمه ها و برخی مناطق بمو تائید شده است.

مدیرکل سازمان حفاظت محیط زیست استان فارس در تشریح این خبر به جام جم می گوید: با مشاهده لاشه چند راس کل و بز در برخی مناطق پارک بمو، لاشه این حیوانات به منظور مطالعه درباره علل مرگ آنها به شیراز و سازمان دامپزشکی استان منتقل و همزمان تیمی متشکل از نمایندگان حفاظت محیط زیست، اداره دامپزشکی و دانشکده دامپزشکی شیراز در این زمینه تشکیل شد و کار خود را در این زمینه آغاز کرد. این مساله حتی به سازمان حفاظت محیط زیست کشور نیز گزارش شد و کارشناسانی از حفاظت محیط زیست تهران به این پارک آمده و بازدیدهای میدانی متعددی در پارک انجام شد و همزمان توصیه کارشناسان دامپزشکی مبنی بر تمیز کردن آبشخورها و برخی مراقبت های دیگر در دستور کار قرار گرفت و همه اینها در حالی است که تلفات حیوانات و بی حالی آنان همچنان ادامه دارد.

حسینعلی ابراهیمی کارنامی با اشاره به این که تاکنون بیش از 30 راس از حیوانات پارک تلف شده اند، می افزاید: پس از بررسی های اولیه، دو احتمال به عنوان دلیل مرگ حیوانات پارک تشخیص داده شد که اولین احتمال وجود عفونت روده ای علفخواران و دومین احتمال نیز شایع شدن ویروس «پی پی آر» یا همان طاعون نشخوارکنندگان بود که با بررسی های بیشتر احتمال وجود بیماری «پی پی آر» قوت گرفت و تا اندازه ای تائید شد.وی با بیان این که «پی پی آر» بیماری مشترک میان حیوانات اهلی و وحشی است که معمولا از دام ها به حیوانات وحشی سرایت می کند و البته قابل انتقال به انسان ها هم نیست، تصریح می کند: از آنجا که روستاییان زیادی اطراف پارک بمو سکونت دارند، احتمال نزدیک شدن برخی از دام های آنها که به این ویروس مبتلا بودند، به پارک و آلوده کردن آن و آبشخورهایش وجود دارد، ضمن این که ممکن است عبور دام برخی از عشایر از منطقه، دلیل سرایت این بیماری به حیوانات پارک باشد.

به گفته ابراهیمی، این احتمالات در حال بررسی بیشتر است و از سویی قرار شده دامپزشکی استان نیز به سرعت تمام دام های موجود در مناطق اطراف پارک را واکسینه کند و ما نیز به انجام اقدامات بهداشتی در پارک ادامه دهیم، اما از آنجا که مهار این بیماری در محیط باز و وسیع پارک بسیار دشوار و زنده گیری حیوانات وحشی و واکسیناسیون آنها هم بسختی امکان پذیر است، کار دشواری پیش رو داریم، به طوری که با وجود استفاده از تمام ظرفیت های دانش ملی و استانی هنوز موفق به مهار این بیماری نشده ایم.

مدیرکل سازمان حفاظت محیط زیست استان فارس با بیان این که بیشترین تلفات این بیماری در میان بزهاست، زیرا آسیب پذیرتر هستند، یادآور می شود: این بیماری در گذشته نیز سابقه داشته، به طوری که بین دهه 60 تا 70 در پارک ملی کویر تلفاتی حدود 2000 راس بر جای گذاشت و در همان زمان تلفات سنگینی را نیز در پارک ملی بمو داشتیم و اکنون امیدواریم با عنایت پروردگار موفق به مهار این بیماری شویم تا شاهد تلفات بیشتری نباشیم.ابراهیمی با اشاره به این که اکنون گشت های زیادی از کارشناسان و محیط بانان را در پارک فعال کرده ایم، خواستار همکاری و رعایت بیشتر روستاییان حاشیه پارک شده و از آنها می خواهد که مراقب باشند دام هایشان حتی به پارک نزدیک هم نشوند.

بررسی جایگزینی مسیر جدید برای خط لوله

یکی از عواملی که طی سال های اخیر خسارات زیادی به پارک بمو وارد کرد، عبور خط لوله نفت سروستان به پالایشگاه شیراز بود که با وجود مخالفت حفاظت محیط زیست و کارشناسان این حوزه و براساس مصوبه دولت دهم در اواخر سال 91 اجرایی شد.

این خط لوله علاوه بر این که در زمان خود تخریب هایی را به دنبال داشت، همچنان پارک و تمام گونه های جانوری آن را تهدید می کند، زیرا در صورت هرگونه شکستگی احتمالی، آب منطقه آلوده شده و گونه های جانوری و گیاهی منطقه از بین خواهند رفت.

مدیرکل سازمان حفاظت محیط زیست استان فارس با یادآوری این نکته که محیط زیست با اجرای این پروژه از سوی شرکت نفت مخالف بود و تلاش زیادی برای ممانعت از آن به عمل آورد و حتی مسیری جایگزین را به آنان پیشنهاد داد، می گوید: با وجود تمام این مخالفت ها، به دلیل اصرار مسئولان شرکت نفت و تصویب طرح در دولت دهم، متاسفانه اجرایی شد و همان زمان با وجود تمام ملاحظات صورت گرفته از سوی حفاظت محیط زیست، باز هم تخریب هایی را بر جای گذاشت.

ابراهیمی با تاکید بر این که این طرح بدون شک در دراز مدت برای پارک مضر خواهد بود و شاید صدمات بیشتری به آن وارد کند، می افزاید: درصدد تشکیل کمیته ای برای ارزیابی و مطالعات بیشتر درباره پیامدهای این طرح هستیم تا حتی اگر امکان پذیر باشد، با همیاری دولت جدید که مسائل زیست محیطی برای آن در اولویت اول است، مسیر جایگزینی را برای این خط لوله تعریف کرده و پیشنهاد دهیم.

وی یادآور می شود: از ابتدا نیز ارزیابی زیست محیطی برای این طرح صورت نگرفت و آنچه انجام شد طرح توجیهی بود و نه طرح ارزیابی؛ رویه ای که در دولت گذشته برای بسیاری از طرح های ملی و استانی صورت می گرفت، در حالی که ما مسیر کم خطرتری را به آنان پیشنهاد داده بودیم که از پذیرش آن امتناع کردند.

این کارشناس مسئول با اشاره به این که طبق آنچه در طرح عبور خط لوله نفت آمده بود، شرکت نفت باید اعتباری به میزان یک میلیارد تومان را به منظور پایش و نگهداری از پارک به حفاظت محیط زیست پرداخت می کرد، خاطرنشان می کند، اما تاکنون و با وجود پیگیری فراوان خانم ابتکار، رئیس حفاظت محیط زیست کشور، این پول هنوز پرداخت نشده، در حالی که با ارائه آن می توان در راستای نگهداری از پارک گام های خوبی برداشت.

ابراهیمی با اشاره به این که طرح پایش الکترونیک پارک بمو از طریق نصب دوربین در تمام منطقه آماده شده و نیاز به تامین اعتبار است، یادآور می شود: بخشی از این اعتبار باید از طریق همان بودجه یک میلیارد تومانی و بخشی نیز از طریق اعتبارات استانی تامین شود که امیدواریم مسئولان شرکت نفت و استانداری به این مهم توجه کنند.

وی حفاظت از پارک بمو را بسیار حائز اهمیت برای استان فارس می داند و می گوید: این پارک از سویی در تلطیف هوای کلانشهر شیراز نقش بسزایی دارد و از دیگر سو به عنوان یک ذخیره گاه ژنتیک برای کارهای پژوهشی کاربرد زیادی دارد، بنابراین باید به هر نحو ممکن از آن حفاظت شود. این در حالی است که هم اکنون نیز عوامل زیادی همچون قرار گرفتن در مجاورت شهر شیراز و توسعه بی رویه ساخت و سازها و افزایش مناطق مسکونی در اطراف آن، هجوم زمین خواران و شکارچیان و توسعه اراضی کشاورزی آن را تهدید می کند، بنابراین باید همه دستگاه ها برای حفاظت از آن همت بگمارند.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید