رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » کشف آثار تاریخی از استقرار جوامع انسانی پیش از تاریخ در محوطه دانشگاه آزاد اسلامی تاکستان

کشف آثار تاریخی از استقرار جوامع انسانی پیش از تاریخ در محوطه دانشگاه آزاد اسلامی تاکستان

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

آثار تاریخی

عملیات کاوش و باستان شناسی به کشف آثار تاریخی از استقرار جوامع انسانی پیش از تاریخ در محوطه دانشگاه آزاد اسلامی تاکستان منجر شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد بهرام زاده رییس دانشگاه آزاد اسلامی تاکستان پس از مشخص شدن وجود دو تپه باستانی در میان حصار محوطه آموزشی دانشگاه ،طرح پژوهشی کاوش باستان شناختی این تپه ها را چند ماه پیش ارایه داد که عملیات کاوش با مجوز پژوهشکده باستان شناسی و حمایت های سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی آغاز شد.

سرپرست عملیات باستان شناسی گفت: با کاوش های باستان شناختی بر روی دو تپه به نام های ” تات 1″ و ” تات2″ آثار قابل توجهی از استقرار جوامع انسانی پیش از تاریخ و همچنین آثاری از فعالیت های صنعتی احتمالا از دوره تاریخی به دست آمد.

بهرام زاده افزود: تپه تات1 معرف فرهنگ هزاره اول و دوم پیش از میلاد بوده و آثاری از دیواره های خشتی و چینه ای و فضاهای مسکونی از این دوره به دست آمده از این تپه ها عمدتا تکه های شکسته ظروف سفالین مربوط به عصر آهن، معروف به سفال خاکستری هستند که از استقراری کوتاه مدت از جوامع انسانی در این مکان بر جای مانده است.

وی ادامه داد: علاوه برآثاری از عصر آهن، تکه های سفالی شکسته مربوط به عصر مفرغ جدید نیز در این محوطه به دست آمده است.ازجمله این سفال ها ظروف مفرغی معروف به پلی کروم بوده که بر روی خاک بکر محوطه به دست آمده و احتمالا سابقه سکونت انسان در این محوطه را به اوایل هزاره دوم پیش از میلاد می رساند.

به گفته بهرام زاده، در تپه تات 2 آثاری از سازه های خشتی با اندود گچ بدست آمدکه حاکی از کاربرد صنعتی این محوطه است.از جمله حوضچه ها کوچک و کم عمق که با آبراهه هایی به حوضی بزرگ تر و عمیق تر منتهی می شوند.

این باستان شناس تاکید کرد: بر اساس مطالعات مقدماتی می توان این سازه تقریبا سالم را مشابه فضای صنعتی امروزی با نام چرش، مخفف چرخشت و مربوط به فرآوری محصولات باغی ازجمله انگور دانست که نمونه های خانگی این سازه نادر امروزه در برخی خانه های روستایی در اندازه کوچک تر مشاهده شده است.

بهرام زاده گفت: تاریخ گذاری این سازه بر اساس داده های فرهنگی ازجمله تکه های شکسته ظروف سفالین با نمونه ای از نقش مربوط به علائم کارگاهی یا تجاری و همچنین نمونه ای از یک عطردان شیشه ای، با احتمال مربوط به اواخر دوره تاریخی (ساسانی) بوده و ذکر تاریخ دقیق نیازمند مراحل تکمیلی مطالعات و آزمایش های لازم است.

وی خاطرنشان ساخت که با اتمام کاوش آثار شناسایی شده در هر دو محوطه حفظ و مرمت شده و بنای گچی به دست آمده در ” تپه تات 2 ” نیز برای بازدید علاقه مندان ترمیم و ویترین گذاری شد.

بهرام زاده در پایان ابراز امیدواری کرد که در فصول بعدی با ادامه کاوش و مطالعات بیشتر اهمیت و جایگاه این دو تپه در مطالعات باستان شناختی آشکار شود.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید