رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » کشف قطعاتی از خمره‌های ذخیره آذوقه متعلق به دوره ساسانی

کشف قطعاتی از خمره‌های ذخیره آذوقه متعلق به دوره ساسانی

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

بوشهر

قطعاتی از خمره‌های ذخیره آذوقه متعلق به دوره ساسانی درنخستین کاوش‌های باستان شناسی زیر آب در بوشهر کشف شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری حسین توفیقیان سرپرست هیات کاوش گفت: سواحل بندر بوشهر براساس برنامه پژوهشی میدانی با مشارکت دانشگاه علوم پزشکی این شهر مورد بررسیهای باستان شناسی زیر آب قرار گرفت. در عملیات غواصی روزهای نخست، قطعاتی از خمره های بزرگ ذخیره آذوقه و سفال‌های اژدری شکل شناسایی شد.

به گفته او، این یافته ها نشان دهنده وجود یک سایت باستانی زیر آب در سواحل کم عمق شبه جزیره بوشهر است.

مدیرگروه باستان شناسی زیر آب پژوهشکده باستان شناسی تصریح کرد:با ادامه بررسی‌های باستان شناسی زیر آب و شناسایی مواد فرهنگی بستر دریا، علاوه بر تعیین محدوده و گستردگی این محوطه باستانی زیرآب، هویت واقعی آن نیز روشن خواهد شد.

توفیقیان افزود: تیم بررسی باستان شناسی زیر آب سواحل بندر بوشهر بر این باور است که سفالهای پراکنده شده در بستر سواحل این بندر متعلق به یک کشتی غرق شده تاریخی است که به مرور زمان در گستره بزرگی پخش شده است.

این باستان شناس با اشاره به تاریخ گذاری سفالهای بدست آمده گفت :می توان دوره ساسانی را برای این محوطه باستانی زیر آب تعیین کرد. با ادامه برنامه بررسی باستان شناسی زیر آب سواحل بوشهرکه برای نخستین بار صورت می گیرد، اطلاعات با ارزشی در خصوص تاریخ دریانوردی، کشتی رانی و تجارت دریایی خلیج فارس در دوره ساسانی بدست خواهد آمد که با پایان پژوهش میدانی و مطالعات تکمیلی، در غالب گزارش، مقاله و کتاب ارایه خواهد شد.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید