رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » 96 درصد میراث تاریخی کشور هنوز در دل خاک است

96 درصد میراث تاریخی کشور هنوز در دل خاک است

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
اردبیل – خبرگزاری مهر: معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، همه میراث فرهنگی موجود کشور را شامل تنها سه یا چهار درصد بضاعت فرهنگی و تاریخی ایران دانست و تاکید کرد: 96 درصد میراث کشور هنور در دل خاک و یا در کوه ها دست نخورده باقی مانده و شناسایی نشده است.

مسعود سلطانی در گفتگو با خبرنگار مهر اضافه کرد: گفته می شود ایران به لحاظ فرهنگی و تاریخی جزو 10 کشور برتر دنیا است، اما رتبه با ظرفیت های بالفعل است، چراکه اعتقاد داریم اگر این غنای فرهنگی و تاریخی بالقوه شود جزو دو یا سه کشور اول دنیا خواهیم بود.

وی با بیان اینکه از سال 1309 تاکنون یعنی در 84 سال گذشته 31 هزار و 100 اثر شامل بنا، سایت، محوطه تاریخی و… در سطح کشور شناسایی و ثبت شده، تصریح کرد: از این میزان تنها یک درصد احیاء شده که رقم بسیار پایینی است.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه فکر کنید اگر درصد شناسایی و احیاء آثار تاریخی و فرهنگی کشور مثلا به 20 برسد و ظرفیت های موجود بالقوه شود، چه تحولی را شاهد خواهیم بود، ادامه داد: اثر باستانی شهر سوخته با 151 هکتار مساحت در حالی به عنوان یکی از آثار مهم جهانی از سوی یونسکو ثبت می شود که 96 درصد آن هنوز زیر خاک مدفون است.

شهر سوخته تنها با چهار درصد احیاء جهانی شد

وی متذکر شد: آن چیزی که به عنوان اثر ارزشمند تاریخی و باستانی کارشناسان یونسکو را مجاب کرد که این اثر را به عنوان هفدهمین اثر ثبت شده جهانی معرفی کنند تنها چهار درصد احیا شده شهر سوخته بود، این ارزش و غنای آثار تاریخی ایران را نشان می دهد.

سلطانی فر با تاکید بر  اینکه باید میراث غنی فرهنگی، تاریخی و باستانی کشور شناسایی، کاوش، احیاء و بازسازی شود تا این ظرفیت از بالفعل به بالقوه تبدیل شود، عنوان کرد: در این صورت می توانیم گردشگران بیشتری را پذیرا باشیم و سهم خود را از صنعت گردشگری دنیا بگیریم.

وی با اشاره به غنای بالا و قابل توجه حوزه های مختلف گردشگری از جمله طبیعی، فرهنگی، سلامت و… در کشور یادآور شد: از شمال سرسبز که سالانه میزبان میلیون ها گردشگر بوده تا مناطق کویری که هم اکنون در حال تبدیل به یکی از پایگاه های مهم گردشگری خارجی کشور می شود، همه ظرفیت بالای حوزه گردشگری طبیعی را نشان می دهند که باید از آن استفاده کرد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری روستایی، سیاه چادر، روستاهای تاریخی، عشایر و… را از مهمترین قابلیت های گردشگری کشور دانست و ادامه داد: توسعه توریسم سلامت از دیگر قابلیت ها است و امروز شاهدیم که به دلیل سرمایه گذاری لازم در جای جای کشور سالانه میزبان چند صد هزار گردشگر سلامت هستیم که خدمات درمانی می گیرند.

وی با اشاره به وضعیت مطلوب استان اردبیل در پذیرش گردشگری سلامت در منطقه بیان داشت: به دلیل پایین هزینه ها این حوزه گردشگری در کشور هر روز بیشتر از گذشته مورد استقبال گردشگران خارجی قرار می گیرد، اما توسعه پایدار آن نیازمند برنامه ریزی، ایجاد بسترهای مناسب، توسعه نرم افزاری و سخت افزاری و… است.

ایران سردمدار کشورهای دنیا در توریسم حلال است

سلطانی فر ایران را قطب توریسم حلال در دنیا معرفی کرد و با تاکید بر اینکه باید در این زمینه کاری کنیم که به عنوان سردمدار کشورهای دنیا معرفی شویم، تاکید کرد: رعایت بسیاری از اعتقادات، تامین غذای حلال، رعایت حال بانوان و… از جمله شاخص هایی است که در کشورمان اعمال می شود و این می تواند به لحاظ توسعه توریسم حلال تاثیرگذار باشد.

وی در عین حال خواستار برنامه ریزی مناسب برای تحقق کامل این مهم شد و اضافه کرد: یکی از نیازها در این خصوص ایجاد و راه اندازی مراکز تفریحی ویژه بانوان است که با تحقق آن می توانیم به قطب توریسم حلال دنیا دست یابیم.

معاون رئیس جمهور به مشکل زیرساخت ها در زمینه گردشگری اشاره کرد و افزود: در مجموع دارای امکانات بسیار خوبی در زمینه گردشگری هستیم، اما زیرساخت های مناسبی نداریم، در بحث حمل و نقل به عنوان مهمترین مولفه در توسعه گردشگری، بویژه در خصوص ناوگان هوایی خارجی با مشکل موجه هستیم، چنانچه هم اکنون به دلیل تحریم ها 50 درصد ناوگان هوایی پیر کشور زمین گیر است.

وی با ابراز امیدواری از حل این مشکل با توجه به توافقات صورت گرفته بین ایران و گروه 1+5 تصریح کرد: با چهارچوب و افق روشنی که در این زمینه دیده می شود امید زیادی داریم که با توسعه ناوگان هوایی، اهد توسعه گردشگری بویژه گردشگری خارجی باشیم.

راه اندازی سیستم ویزا الکترونیک تا یک ماه آینده

سلطانی فر همچنین با اشاره به اقدامات سازمان میراث فرهنگی برای تحقق این اهداف مهم گفت: با وجود چالش های زیاد اقدامات مهمی انجام داده ایم، از جمله تسهیلات مناسبی برای گردشگران خارجی ایجاد شده که یکی از آنها “ویزا الکترونیک” است.

وی از راه اندازی سیستم ویزا الکترونیک تا یک ماه آینده خبر داد و متذکر شد: با فعالیت این سیستم هر کسی از هر کجای دنیا می تواند بدون مراجعه به سفارت ایران در کشورهای مختلف ویزا اخد کند که این می تواند تسهیلات مناسبی برای گردشگران خارجی باشد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی با اشاره به همکاری و تعامل وزارت امور خارجه کشورمان در ایجاد این تسهیلات ویژه یادآور شد: در همایش اخیر سفرای کشورمان نیز جلساتی با سفیران جمهوری اسلامی در کشورهای هدف برگزار کردیم تا با اقدامات مناسب، شرایط لازم را برای صدور ویزا تسهیل کنند.

زیرساخت های توسعه گردشگری خارجی مناسبی نداریم

وی از دیگر اقدامات این سازمان در توسعه گردشگری بویژه گردشگری خارجی و افزایش سهم ایران در این صنعت پولساز دنیا ادامه داد: دولت بصورت جدی به حوزه گردشگری وارد شده اما برای توسعه گردشگری بویژه در حوزه خارجی در زمینه زیرساختها با مشکل مواجه هستیم، چنانچه بیش از 90 درصد هتل های کشور زیر سه ستاره است.

سلطانی فر با بیان اینکه هم اکنون از مجموع هزار و 360 هتل موجود در کشور تنها 130 هتل چهار و یا پنج ستاره است و مابقی زیر سه ستاره هستند، بیان داشت: این امر با توسعه گردشگری خارجی منافات دارد، البته دولت به نقش اقتصاد گردشگری اعتقاد دارد و در این راستا طی یک سال گذشته در ایجاد امکانات زیربنایی بویژه ایجاد هتل های چهار و پنج ستاره خیز بزرگی برداشته است.

وی با اشاره به بهره گیری از صندوق توسعه ملی و ارائه تسهیلات صندوق با بهره بانکی 16 درصدی ریالی و شش درصدی ارزی به سرمایه گذاران بخش خصوصی در این زمینه، از معرفی 600 میلیارد تومان پروژه به بانک ها را در این خصوص خبر داد.

معاون رئیس جمهور به تلاش دولت برای ارائه تسهیلات کم بهره به سرمایه گذاران بخش خصوصی، اعمال معافیت برای فعالان و نیز خروج از تصدی گری به عنوان برنامه های مهم در زمینه توسعه گردشگری اشاره کرد و متذکر شد: اعتقاد داریم که دولت نباید در زمینه گردشگری رقیب بخش خصوصی شود.

سهم ایران از گردش مالی حوزه گردشگری دنیا ناچیز است

وی با اشاره به تعبیر صنعت گردشگری به عنوان صنعت سبز و بدون آلاینده در دنیا یادآور شد: این صنعت بسرعت در حال رشد و توسعه است، چراکه امروز مردم برای تفریح و سرگرمی از سبد هزینه های خود رقم قابل توجهی را به آن اختصاص داده اند.

سلطانی فر گردش مالی حوزه گردشگری دنیا را سالانه بالغ بر شش هزار و 500 میلیارد دلار برشمرد و عنوان کرد: این رقم فقط در زمینه گردشگری خارجی گردشگران کشورها ثبت شده و گردشگری داخلی کشورها را شامل نمی شود، می بینیم که رقم قابل توجهی است و می طلبد که در این عرصه سرمایه گذاری شود.

وی سهم کشورمان را از این رقم زیاد ندانست و با اشاره به تاثیرات تحریم ها در حوزه گردشگری خارجی افزود: با وجود ظرفیت های بسیار غنی در مولفه های گردشگری این رقم شاید پنج تا شش میلیارد دلار بوده است. البته محاسبات مختلفی در این خصوص صورت می گیرد که تاکنون دقیق نبوده است، در این راستا از سال آینده با اجرای سیستم حساب های اقماری محاسبات دقیق این بخش را ارائه خواهیم داد.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید