رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » جاذبه های گردشگری » زندان هارون الرشید یا آتشکده 1100 ساله در میان نخاله های ساختمانی حریم شهر تهران

زندان هارون الرشید یا آتشکده 1100 ساله در میان نخاله های ساختمانی حریم شهر تهران

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
تهران
زندان هارون الرشید یا آتشکده 1100 ساله در میان نخاله های ساختمانی حریم شهر تهران هنوز سالم مانده است آن طور که شهردار منطقه 15 اعلام کرد قرار است این بنای تاریخی به همراه کوه بی بی شهربانو و پارک خجیر به عنوان تفرجگاه مورد استفاده قرار گیرد.
 به گزارش خبرنگار مهر، سی و دومین تهرانگردی مسجدجامعی و تیم همراهش پیش از ظهر جمعه در منطقه 15 تهران برگزار شد. تیم برنامه کشف تهران، در زندان هارون الرشید واقع در اتوبان امام رضا (ع حضور یافتند این بنای تاریخی با نام زندان هارون یا زندان هارون‌الرشید یا زندان خان در ۱۳ کیلومتری شرق تهران واقع شده و در سال 34 با شماره ۴۰۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده و از آن به عنوان یکی از آثار تاریخی پس از اسلام در شهر ری یاد می شود.

اما تیم همراه مسجد جامعی در این برنامه، بر زندان بودن یا نبودن آن تردید داشتند. برخی گفتند که این بنا آتشکده بوده و در فهرست میراث ملی ثبت نشده است. حتی انجمنی، شهردار منطقه 15 که در این برنامه حضور داشت نیز گفت:  نام این محل زندان هارون الرشید است، اما هیچ سندی مبنی بر زندان بودن این بنا وجود ندارد و در هیچ یک از نسخه های تاریخی در این باره صحبتی نشده است.

احمد مسجد جامعی بر این باور است که این بنا مربوط به 1100 سال پیش است. طبق شواهد موجود، این بنا به عنوان آتشکده کاربرد داشته است.

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: با اینکه این بنا تاریخی است اما هیچ حفاظتی از آن صورت نگرفته و ثبت میراث فرهنگی نشده است. باید هر چه سریعتر این مکان به ثبت برسد و از آن محافظت شود.

در کنار این زندان یا آتشکده استخر آبی نیز وجود داشت که منبع آن یک سرچشمه پر آب بود اما آب این جشمه وارد استخر شده و پس از آن به هدر می رفت.مسجد جامعی پس از بازدید از اطراف این بنا و دیدن چشمه ای در اطراف زندان، بیان کرد: باید طرحی برای استفاده از آب این سرچشمه نوشت تا به هدر نرود. همچنین این منطقه قابلیت های زیادی برای تفریحگاه و تفرجگاه مردم شرق تهران دارد و با برنامه‌ریزی می‌توان محیطی آرام و سر سبز برای ساکنان تهران فراهم کرد.

انجمنی شهردار منطقه 15 نیز در تکمیل گفته های مسجد جامعی ادامه داد: کوه بی بی شهربانو، این بنای تاریخی مشهور به زندان هارون الرشید و پارک ملی خجیر  در طرح کوهسار شرقی به عنوان تفرجگاه دیده شده اند.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید