رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » جایزه ممتاز میراث آسیا و اقیانوسیه یونسکو برای ارگ سریزد

جایزه ممتاز میراث آسیا و اقیانوسیه یونسکو برای ارگ سریزد

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

14 پروژه از ۱۰ کشور شامل افغانستان، جمهوری اسلامی ایران، نیوزلند و تایلند، به عنوان پروژه های منتخب رقابت حفاظت از میراث فرهنگی آسیا اقیانوسیه یونسکو معرفی شدند در این میان پروژه مرمت ارگ سریزد موفق به دریافت جایزه ممتاز این رقابت‌ شد.

به گزارش خبرنگار مهر، در ماه ژوئن امسال هیئت داورانی متشکل از کارشناسان بین المللی حفاظت و مرمت ۴۶ پرونده رسیده از کشورهای منطقه آسیا و اقیانوسیه را مطالعه و بررسی کردند.
تیم کورتیس (Tim Curtis) رئیس هیئت داوران و رئیس بخش فرهنگی یونسکو در بانکوک گفته است“هرچند امسال هیچ یک از پروژه‌ها نتوانستند جایزه عالی را کسب کنند اما تعدد پروژه‌هایی که توانستند سایر جوایز را بدست بیاورند بالا رفتن سطح استاندارهای حفاظت از میراث فرهنگی توسط بخش خصوصی در منطقه آسیا اقیانوسیه را نوید می‌دهد.”در این میان پروژه مرمت ارگ سریزد از جمهوری اسلامی ایران مفتخر به دریافت جایزه ممتاز این رقابت‌ شد. این جایزه به دلیل نقش بخش خصوصی در حفاظت از مجموعه تاریخی کویری و همزمان با آن تاثیر قابل توجه بر وضعیت اقتصادی-اجتماعی مردم محل با توجه به ایجاد فرصت و اشتغال زایی تعلق گرفته است.

روستای سریزد در حدود ۳۰ کیلومتری جنوب شهر یزد قرار دارد. برخی گمانه‌ زنی‌ها قدمت قلعه این مجموعه را به دوران ساسانی نسبت می‌دهد. این قلعه باستانی در سه طبقه و با برج و بارو و خندق ساخته شده است. در دوران سلجوقی و صفوی نیز قلعه بزرگ سر یزد شاهد تحولات و توسعه‌ بیشتر بود. در سال 90 نیز مجوز تبدیل آن به مرکز اقامتی و پذیرایی توسط سازمان میراث فرهنگی داده شده بود.

ارگ سریزد

جوایز حفظ میراث آسیا و اقیانوسیه یونسکو به منظور تجلیل از دستاورد اشخاص، سازمان های فعال در بخش خصوصی و پروژه‌های خصوصی- دولتی در مرمت موفقیت آمیز ساختمان‌های دارای ارزش تاریخی در منطقه است.

برندگان بر اساس چگونگی انجام پروژه‌ها، درک روشن از ارزشهای بنا و معرفی آنها، مانند بیان روح محل، دستاوردهای فنی، استفاده مناسب و یا انطباق درخور، سهم و تاثیرپروژه با محیط فرهنگی و تاریخی جامعه محلی، انتخاب شده‌اند.

بناهای حفظ و مرمت شده با قدمت بیش از ۵۰ سال در منطقه که در طی ۱۰ سال گذشته به اتمام رسیده اند  و حداقل برای یک سال مورد بهره برداری قرار گرفته باشند مجاز به شرکت در این رقابت  هستند.

برگزاری رقابت در سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ با حمایت مالی بنیاد خیریه سینو اوشن از کشور چین برگزار می‌ شود. فراخوان شرکت در رقابت سال ۲۰۱۵ حفاظت از میراث تاریخی یونسکو آسیا اقیانوسیه در اکتبر ۲۰۱۴ از طریق وبسایت مسابقه اعلام می شود.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید