رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » الگوی اقتصاد مقاومتی با ثبت شهر یزد محقق میشود

الگوی اقتصاد مقاومتی با ثبت شهر یزد محقق میشود

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

یزد

ارزیابان یونسکو درحالی کمتر از یکماه دیگر به یزد می روند که معاون میراث فرهنگی،ثبت جهانی یزد را الگوی حفاظت از شهرهای تاریخی دانسته و معتقداست الگوی اقتصاد مقاومتی با ثبت این شهر محقق میشود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی؛ معاون میراث فرهنگی کشور، چند روز پیش از بافت و محدوده ۹۰۰ هکتاری شهر تاریخی یزد بازدید کرد و با بررسی دوباره فعالیت های مربوط به ثبت جهانی یزد، از برنامه مدیریتی کاملا متفاوت در شهر تاریخی یزد خبر داد.

«محمدحسن طالبیان» معاون میراث فرهنگی کشور گفت: با توجه به اینکه ارزیابان یونسکو تا کمتر از یک ماه دیگر به ایران سفر کرده و از شهر تاریخی یزد بازدید می کنند لازم است اقدامات حفاظتی و فعالیت های مربوط به ثبت جهانی شهر یزد به طور کاملا جدی پیگیری و بررسی شود.

او گفت: با توجه به اینکه شهرهای تاریخی کشور در طی دهه های اخیر به ویژه دهه گذشته با آسیب های فراوانی مواجه شده اند و در این میان شهر تاریخی یزد هر چند اندک اما آن هم مستثنی نبوده ولی در این دوره مسئولان عالی و دولتی و شهری یزد در کنار مردم و جامعه دانشگاهی اقدامات متعددی را برای حفاظت از شهر انجام داده اند تا به درستی این ثروت فرهنگی را حفظ کنند.

طالبیان تاکید کرد: ثبت شهر تاریخی یزد در فهرست آثار جهانی بهانه ای است تا بیش از گذشته به شهرهای تاریخی پرداخته شود و از آنها محافظت شود. در واقع ثبت جهانی شهر یزد الگوی اقتصاد مقاومتی و توسعه پایدار است. اینکه مردم با شیوه بهره برداری درست از آب کم و استفاده ازمصالح بومی و سازگار با محیط توانسته اند فضای آرامش، توسعه و پویایی معیشت ایجاد کنند یعنی این شیوه زندگی در محیط ، کاملا دانش بنیان بوده و وضعیت نابسامان شهرسازی امروزی شهرتاریخی یزد می تواند الگوی بسیار خوبی باشد.

معاون میراث فرهنگی همچنین به پایش و پاکسازی مداوم بافت تاریخی یزد اشاره کرد و افزود: برنامه مدیریتی که برای شهر تاریخی یزد در نظر گرفته شده کاملا از دیگر برنامه های مدیریتی پرونده های جهانی متفاوت است. چراکه در این پرونده ما با شهر تاریخی مواجه هستیم.

او تاکید کرد:الگوهای متعددی برای حفاظت و مرمت بافت تاریخی یزد در نظر گرفته شده است و در برنامه مدیریتی نیز یکسری دستورالعمل ها برای مردم نیز در مواجهه با بنا و خانه های تاریخی تدوین شده است. به عنوان مثال اگر می خواهند خانه خود را بازسازی کنند از الگوی پیروی و چه فرآیندی را طی کنند.

به گفته طالبیان، در این میان دستگاه های شهری و مسئولان استان یزد نیز برنامه های خود را با استفاده از برنامه مدیریتی شهر تاریخی یزد پیش می برند و نقش آنها در حفاظت و چگونگی نگهداری و زندگی در شهر تاریخی یزد مشخص شده است. به طوری که حتی مسیرهای پشتیبانی و مراکز مهمی چون اورژانس و آتش نشانی در کنار خودروهای کوچک در کنار محله های پر تراکم مستقر شده اند.

معاون  میراث فرهنگی کشور گفت: آنچه که در شهر تاریخی یزد اهمیت دارد تداوم حیات مسکونی شهر و رونق معیشت محلی است. به طوری که تمام معیشت محلی باید در جهت تداوم زندگی در یزد باشد.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید