رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » کشف یک تونل باستانی در منطقه “مهریان” یاسوج

کشف یک تونل باستانی در منطقه “مهریان” یاسوج

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
یاسوج – خبرگزاری مهر: یک تونل باستانی در منطقه مهریان شهر یاسوج کشف شد که دو گمانه در خصوص کاربری تونل احتمال داده می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، اگر چه شهر یاسوج را به دلیل طبیعت بکر و وجود جنگلهای انبوه و چشمه ها و آبشارهایش به عنوان “پایتخت طبیعت ایران” می شناسند اما این شهر ناشناخته های دیگری نیز دارد که هر از گاهی سراز خاک بیرون می آورند و حتی ساکنین این شهر را به تعجب وا می دارند.

روز گذشته یکی از ساکنین روستای “مهریان” در سه کیلومتری شهر یاسوج در حین حفر چاه فاضلاب در محوطه خانه اش در عمق سه متری به یک مجرای زیرزمینی برخورد می کند.

با اطلاع این فرد، کارشناسان میراث فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد به محل اعزام شده و اقدام به تجسس اولیه در این تونل می کنند.

بازدید از تونل توسط کارشناسان تاریخ باستان

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد در این خصوص گفت: امروز یک تیم متشکل از باستان شناسان استان به محل رفتند و از این تونل بازدید کردند.

محمود باقری افزود: در ابتدای این تونل سه اتاقک وجود دارد که به وسیله یک راهروی مرکزی در ارتباط هستند.

وی بیان کرد: از یکی از این اتاقک ها تونلی به سمت دامنه کوه و یک تونل دیگر نیز به سمت دیگری می رود.

باقری اظهار داشت: طول این تونل مشخص نیست و تنها تا این اندازه دید دارد و پیش از این تنگ و تاریک می شود و امکان تنفس در آن بسیار کم است و باید از کپسول اکسیژن استفاده شود.

کشف سه کوزه خالی در تونل

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: در مرحله اولیه در این تونل سه کوزه متوسط کشف شده که هرسه خالی بودند و به جز این چیز دیگری در این مکان کشف نشده است.

باقری بیان کرد: به نظر می رسد قدمت این کوزه ها به دوره اشکانی و یا ساسانی برسد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه این محدوده ملک شخصی و در محدوده مسکونی است، برای کاوش این تونل نامه ای به معاون میراث فرهنگی سازمان نوشته شده تا مجوز اضطراری در این زمینه صادر شود.

گمانه زنی ها در خصوص تونل

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد به گمانه زنی های کارشناسان در خصوص این مکان اشاره کرد و گفت: ممکن است این تونل دهلیز آب و یا قنات بوده باشد که آب مورد نیاز این سکونتگاه را تامین می کرده است.

وی تصریح کرد: همچنین احتمال می رود جزء فضاهای زیرزمینی باشد که مردم در مواقع خطر به آنجا پناه می بردند که این احتمال قوی تر است.

وی عنوان کرد: بعد از مطالعت باستانشناسی اطلاعات دقیقتری از این مکان ارائه خواهد شد.

باقری گفت: این احتمال وجود دارد که در آینده شهرکی باستانی در این منطقه کشف شود.

به گزارش خبرنگار مهر، این اولین بار نیست که در پی خاکبرداری در یاسوج یک مکان باستانی کشف می شود. دو سال پیش نیز در پی خاکبرداری یک لودر در محوطه دانشکده پزشکی یاسوج در شرق این شهر، یک گورستان بزرگ باستانی کشف شد که پس از کاوش، باستانشناسان کشور قدمت آن را سه هزار و 500 سال دانستند.

برخی از تاریخدانان جهان، یاسوج را دروازه پارس نامیده اند و اعتقاد دارند که 331 سال قبل از میلاد، “اسکندر مقدونی” در حمله به پرسپولیس از منطقه یاسوج گذشته و در تنگه ای در شمال این منطقه با نام “تنگ مهریان” با لشکر “آریو برزن”، سردار بزرگ هخامنشی رودررو شده است.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید