رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » اختصاص ابنیه 100 تا 400 ساله به صنعت گردشگری

اختصاص ابنیه 100 تا 400 ساله به صنعت گردشگری

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
گردشگری
ارومیه - خبرگزاری مهر: مدیرعامل صندوق حفظ و احیای بناهای تاریخی کشور از اختصاص ابنیه تاریخی 100 تا 400 ساله کشور به صنعت گردشگری کشور خبر داد.

احسان ایروانی شامگاه شنبه در نشست تبیین سیاست های حفظ و احیای اماکن تاریخی آذربایجان غربی با بیان اینکه ابنیه با قدمت تاریخی 100 تا 400 سال، به کاربری‌های مختلف مرتبط با صنعت گردشگری اختصاص داده می‌شود، گفت: در همه نقاط کشور بناهایی با ارزش برای احیا و استفاده در راستای اهداف جلب توریست وجود دارد.

وی اظهار داشت: درطول تاریخ ایرانیان مانند سایر نقاط جهان همیشه مکان زندگی خود را با توجه خاص به شرایط اقلیمی، جغرافیایی و امنیتی انتخاب می‌کردند از این رو در سراسر سرزمین پهناور ایران هرکجا چشم‌اندازی با ارزش از نظر فرهنگی، تاریخی یا طبیعی وجود دارد.

وی اعلام کرد: صندوق احیا، مجری احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی فرهنگی در ایران به استناد ماده 114 قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران اساسنامه مصوب هیئت وزیران، اقدام به معرفی ابنیه تاریخی، فرهنگی قابل احیا در محورهای گردشگری کشور می‌کند.

مدیرعامل صندوق حفظ و احیای بناهای تاریخی کشور با بیان اینکه از جمله این کاربری‌ها، هتل، مجموعه‌های پذیرایی تاریخی و مجموعه‌های تاریخی بین راهی اقامتی است، ادامه داد: عمده خدمت‌رسانی در این مجموعه‌ها بر محور فرهنگ، آداب و سنن مناطق مختلف ایران بوده که در راستای ارائه تجربه‌های منحصر به‌ فرد برای گردشگر گام بر‌ می‌دارد.

ایروانی در ادامه سخنان خود عنوان کرد: در فاز نخست، صندوق احیا زنجیره پردیس مشتمل بر بیش از 140 بنای تاریخی در محورهای اصلی کشور را برای ساماندهی، مرمت، احیا و بهره‌برداری مناسب از آن، مطابق با استانداردهای بین‌‌المللی برای مشارکت‌ با بخش خصوصی معرفی می کند.

وی حفاظت پایدار از ابنیه تاریخی فرهنگی به واسطه تعیین کاربردی و بهره‌برداری را از جمله رسالات صندوق احیا عنوان کرد و گفت: ارتقای گردشگری فرهنگی و تاریخی بر مبنای پتانسیل‌ های فرهنگی و تاریخی کشور و اشاعه، توسعه، مرمت و احیا توسط بخش خصوصی و ارتقای توانمندی و تخصصی در این زمینه از دیگر راهبردهای این صندوق است.

وی جذب سرمایه‌گذاری و مشارکت در احیا و بهره‌ برداری متناسب اماکن تاریخی دولتی و طرح ملی حمایت از مالکان و جذب مشارکت مردمی در احیا و بهره‌برداری متناسب اماکن تاریخی را از جمله برنامه‌های این صندوق در سال جاری دانست و افزود: هدف از حمایت از مالکان بناهای تاریخی این است که مالکان به جای تخریب بناهای خود به حفظ و نگهداری آن تشویق شوند.

مدیر عامل صندوق حفظ و احیا بناهای تاریخی کشور  ضمن تاکید بر استفاده از کلمه ناکارآمد فرسوده در خصوص آثار تاریخی و قدیمی، اظهار داشت: در جلسه سه دستگاه وزارت کشور، راه و شهر سازی و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور مصوب گردیده که کلمه فرسوده در ارتباط با  آثار و بافت های تاریخی و قدیمی حذف شود.

ایروانی اضافه کرد: سه معضل مهمی که در بافت های تاریخی جریان داشته و گریبان گیر مدیران و مسئولان شهری است فقر اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی بوده که امنیت اجتماعی به این سه مقوله بستگی دارد و راهکاری که در این زمینه ارائه می شود و بواسطه تجربیات مثبتی که در اثر اجرای این طرح دربرخی از شهرها وجود دارد، حمایت از طرح تغییر کاربری می است.

معاون امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی نیز در این جلسه با  اشاره به این که توسعه نیاز عمومی بشر امروزی در دنیای مدرن است، گفت: در این مسیر پارادایم های متفاوتی مطرح است؛ دنیا مسیر پیشرفت را طی کرده  و از سنت به مدرنیته رسیده و اکنون بعد از چند صد سال به این نتیجه رسیده است.

هادی بهادری با بیان اینکه باید به داشته های تاریخی و فرهنگی خود توجه  کند که به اصطلاح تغییر گذر از مدرنیته به پست مدرنیسم است، اظهار داشت: با توجه به این که ما هنوز در مرحله در حال توسعه بودن قرار داریم، باید به این موارد توجه کرده و عقب گرد نداشته باشیم و میراث فرهنگی و تاریخی خود را حفظ کنیم.

وی در ادامه با اشاره به این که استان آذربایجان غربی جایگاه تمدن های تاریخی ارزشمندی چون حکومت ماناها، اوراتوها و … بوده، افزود: با توجه به نگاه ویژه استاندار به مقوله گردشگری و ورود این موضوع به سند توسعه استان، جای دارد تا توجه وی‍ژه ای به احیاَ و مرمت آثار تاریخی آذربایجان غربی شود.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی نیز در این جلسه با اشاره به این که  وضعیت آثار تاریخی کشور در وضعیت مناسبی قرار ندارد، افزود: با توجه به کمبود منابع مالی دولت به عنوان سیاستگذار اصلی در این خصوص، کمک زیادی در این راستا نمی تواند انجام دهد؛ بنابر این بایستی تمام دستگاههای اجرائی و مالکان خصوصی بناها حمایت کنند تا بافت ها و بناهای تاریخی  استان مرمت و احیاَ شوند.

جلیل جباری اظهار امیدواری کرد: با حضور مدیر عامل صندوق حفظ و احیا بناهای تاریخی کشور، طرح های پردیسان این صندوق در استان  پیاده شده و  زمینه انعقاد تفاهم نامه با منطقه آزاد تجاری ماکو در خصوص مرمت و احیای بناهای فاخر این شهرستان از جمله ساختمان بانک ملی، هلال احمر و عمارت کلاه فرنگی هر جه سریعتر فراهم شود.

برچسب ها :
ثبت برند و شرکت به اسانی :ثبت برند
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید