رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » کشف مجموعه بی‌نظیری از ساختار آبرسانی شهری مربوط به قرون میانه اسلامی در شهر زیرزمینی نوش‌آباد

کشف مجموعه بی‌نظیری از ساختار آبرسانی شهری مربوط به قرون میانه اسلامی در شهر زیرزمینی نوش‌آباد

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

نوش‌آباد

فصل چهارم کاوش‌های باستان‌شناسی شهر زیرزمینی نوش‌آباد در کاشان به کشف مجموعه بی‌نظیری از ساختار آبرسانی شهری مربوط به قرون میانه اسلامی منجر شد.

 زهرا ساروخانی، سرپرست پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی نوش آباد با اعلام این خبر گفت: این کشف در کنار دیگر آثار شناسایی شده شهر زیرزمینی، نظیر پایاب، قناب و دستکندهای منشعب از آن مجموعه بی نظیری را بوجود آورده که راه را برای ثبت جهانی آن آسان و هموار می کند.

وی افزود: قابلیت تبدیل این کارگاه بعد از حفاری های باستان شناسی به سایت موزه آب از دیگر ویژگی های مهم آثار بدست آمده در این فصل است. با توجه به مطالعه و شواهد به دست آمده تاکنون قدمت آثار کشف شده به دوره صفوی و قبل از آن (ایلخانی ـ سلجوقی) می رسد.

این باستان شناس تاکید کرد: یکی از شاهکارهای دستکند شهر تاریخی نوش آباد، علاوه بر شهر زیرزمینی نحوه آبرسانی به خانه های مسکونی در دوره صفویه و قبل از آن است.

وی افزود: شواهد بدست آمده در کاوش های باستان شناسی این فصل،تعداد طبقات این شهر را به چهار طبقه رسانده که به وسیله چاه های عمودی به یکدیگر متصل می شوند.

به گفته ساروخانی از دیگر کشفیات این کاوش پله های دستکند است که در بعضی قسمت ها در اختلاف سطح ها ایجاد شده است.

به گفته این باستان شناس، حجم قابل توجه سفال های بدست آمده، طی فصل های دوم و چهارم در برگیرنده تمام روش های سفالگری در همه قرون اسلامی بوده است.

ساروخانی افزود: اهمیت و جایگاه ویژه شهر کاشان در صنعت سفالگری در سطح ملی و جهانی پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی نوش آباد را بر آن داشت تا تهیه بانک اطلاعاتی سفال اسلامی از مجموعه به دست آمده را در محل ساختمان پایگاه در دستور کار خود قرار دهد که بعد از تکمیل و طی مراحل اداری، به مراکز مطالعات سفال دوران اسلامی تبدیل خواهد شد.

فصل چهارم کاوش باستان شناسی در شهر زیرزمینی نوش آباد مدت 30 روز و با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و اعتبار مالی شهرداری نوش آباد به طول انجامید. (خبرگزاری میراث فرهنگی)

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید