رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » نخستین فصل کاوش باستان شناسی در گورستان قیزیل قیه مشگین شهر و کشف 11 گور

نخستین فصل کاوش باستان شناسی در گورستان قیزیل قیه مشگین شهر و کشف 11 گور

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

گورستان

نخستین فصل کاوش باستان شناسی در گورستان قیزیل قیه مشگین شهر به کشف 11 گور از جمله گورهای طبقاتی متعلق به عصر آهن منجر شد.

به گزارش روز شنبه ایرنا از پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، کریم حاجی زاده سرپرست گروه باستان شناسی، جزئیاتی مربوط به کشف این گورها و افراد دفن شده در آنها را بیان کرد.

او که گورها را از 10 تا 21 شماره گذاری کرده است، گور شماره 10 را از نوع چاله ای خواند که متعلق به یک دختر 7 تا 8 ساله بوده و هدایایی چون یک ظرف سفالی در آن کشف شده است.

وی گور شماره 11 را متعلق به یک گورکان بسیار بزرگ خواند که همراه آن هدایایی چون سرنیزه، خنجرهای مفرغی و ظروف سفالی به رنگ خاکستری به دست آمد.

حاجی زاده گورهای شماره 12،13،14،15 را به ترتیب متعلق به مرد 30 تا 35 ساله،زن 35 تا 40ساله ،دختر بچه 4 تا 5 ساله و زن 35 تا 40 ساله دانست.

او افزود: همراه این افراد نیز سرپیکانهای سنگی، خنجرهای مفرغی و ظروف سفالی به رنگ خاکستری ، مهره های تزئینی و سنجاق سرمفرغی دفن شده بود.

این باستان شناس، گور شماره 16 را یکی از مهمترین گورهای کشف شده دراین فصل از کاوش دانست و خاطرنشان ساخت که در این گور تدفین های صورت گرفته متعلق به 15 نفر در چهار سطح مختلف به صورت طبقاتی صورت گرفته است.

این باستان شناس با اشاره به وضعیت مشابه گورهای شماره 17 تا 21 با گورهای قبلی گفت: گور شماره 21 از نوع چاله ای و وضعیت بسیار نامطلوبی داشته است و بخش بیشتر اسکلت بر اثر کاوش های غیرمجاز از بین رفته است.

به گفته او در این گورها نیز اشیایی چون مهره تزئینی ، حلقه مفرغی، سنجاق سر، سرپیکان مفرغی و پولک های طلایی کشف شد.

گورستان قیزیل قیه در شهرستان مشگین شهر و در دره ای سرسبز واقع شده است، در دو سوی رودخانه ای که از این دره می گذرد محوطه های باستانی بسیاری از دوره های مختلف تاریخی قرار دارد که گورستان مورد اشاره یکی از مهمترین محوطه های این بخش است.

عملیات کاوش در این منطقه با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به مدت 50 روز صورت گرفت.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید