رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » دومین دوره پژوهش های بین الملل بر روی دیوار های بزرگ ساسانی

دومین دوره پژوهش های بین الملل بر روی دیوار های بزرگ ساسانی

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

دوره ساسانی

دومین دوره پژوهش های بین الملل بر روی دیوار های بزرگ ساسانی و تاسیسات وابسته آن در منطقه گرگان برای شناسایی توانمندی های نظامی و دفاعی دوره ساسانی امروز “دوشنبه” آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، جبرئیل نوکنده سرپرست ایرانی گروه باستان شناسی با اعلام این خبر افزود: هدف نهایی از اجرای این طرح کسب اطلاعات جدید از یکی از قدرت های بزرگ دوران باستان یعنی دوره ساسانی است که نسبت به دیگر امپراطوری های جهان مانند روم کمتر شناخته شده در حالی که در زمان خود پیشرفت های قابل توجهی داشته است.

او گفت: چگونگی دستیابی به این همه پیشرفت ها، یک ابهام تاریخی است. در حالی که بخشی از موفقیت این امپراطوری به خاطر سرمایه گذاری هدفمند در توانایی های نظامی و دفاعی بوده است.

به گفته ی او در این طرح مشترک همچنین مطالعات علوم میان رشته ای برای شناسایی مسائل ناشناخته دیوارهای بزرگ و ناسیسات وابسته مانند زمین شناسی، مطالعات گیاه باستان شناسی، مطالعات جانور شناسی، مطالعات منظر باستان شناسی، استفاده از روش های کاوش بدون خاکبرداری مانند ژئو فیزیک، مطالعات باستان شناسی زیر آب در دستور کار قرار دارد.

سرپرست ایرانی پژوهش مشترک دکتر جبرئیل نوکنده از پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری وسرپرست خارجی دکتر ابرهارد سوئر از دانشگاه ادینبورگ اسکاتلند است. در این طرح 20 پژوهشگر از کشورایران،آلمان، ایتالیا و روسیه از پژوهشکده باستان شناسی  پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری  استان گلستان ،پایگاه میراث فرهنگی دیوار بزرگ گرگان ،دانشگاه ادینبورگ اسکاتلند ودانشگاه وینچستر بریتانیا ،موسسه باستان شناسی آلمان و دانشگاه آکس مارسی فرانسه  مشارکت دارند.

دو دیوار بزرگ تاریخی به نام های دیوار بزرگ گرگان و دیوار تمیشه از جنس آجر در گرگان قراردارند که در امتداد خود دارای تاسیسات و قلعه های  متصل و غیر متصل بودندکه طول دیوار بزرگ گرگان نزدیک به 200 کیلومتر است.

این پژوهش ها بر اساس تفاهم نامه پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با دانشگاه ادینبورگ اسکاتلند به مدت سه سال (1393_1396) روی دیوارهای تاریخی جلگه گرگان و تاسیسات وابسته به آن صورت خواهد گرفت.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید