رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » تاکید بر احياء و باز زنده‌سازي جاده ابريشم جهت توسعه گردشگری

تاکید بر احياء و باز زنده‌سازي جاده ابريشم جهت توسعه گردشگری

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

مسعود سلطانی‌فر

رئیس سازمان میراث فرهنگی با تاکید بر اینکه احياء و باز زنده‌سازي جاده ابريشم و «يادمان»‌هاي باستاني بازمانده در پيرامون اين جاده مي‌تواند باعث توسعه گردشگري و اقتصادي جوامع محلي شود، گفت: ایران تنها كشوري است كه راه‌هاي دريايي و زميني ابريشم در آن با هم از طريق خليج فارس برخورد پیدا می کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مسعود سلطانی‌فر در مراسم افتتاحیه سومین مجمع جهانی اقتصاد گردشگری در ماکائو چین که با موضوع راه ابریشم در حال برگزاری است، گفت:  سرزمين ايران در طول تاريخ همواره عامل ارتباط دهنده و بستر ساز تعاملات و تبادلات ميان كانون‌هاي تمدن با گروه‌هاي انساني و قومي مجاور فلات ايران بوده و هست؛ تغييرات مختصر پديد آمده در الگوي ارتباطي منطقه از اهميت نقش پيوند دهنده ايران نكاسته و اين كاركرد تاريخي هم‌اكنون نيز به لحاظ موقعيت ژئوپلیتيكی ، ژئو استراتژي و ژئو اكونوميك ايران به عنوان حلقه اتصال اروپا ، آسيا و آفريقا بيش از پيش نقش‌آفريني‌هاي جهاني خود را ايفا مي‌كند.

وی با اشاره به اینکه جاده ابریشم از ارتباط شبکه کاملی از جاده ها شکل یافته و با گذشت قرن ها، راه خود را در طول اوراسیا پی گرفته و تنظیم کننده عملکردهای متنوع سیاسی، اجتماعی، فرهنگی،هنری،مذهبی و تجاری بوده است، افزود: جاده ابریشم در طول هزاران سال، نه تنها صفحه درخشانی در تاریخ جهان گشوده، بلکه به دنبال رشد جامعه بشری تاثیر عمیق و نقش فعالانه ای برای توسعه روابط بین کشورها در آینده ایفا می کند.

معاون رئیس‌جمهور با بیان اینکه جاده ابریشم همانند رودی بزرگ،آسیا را به اروپا پیوند می داد، یادآور شد: این جاده از شرق ژاپن تا غرب حوزه های دریای مدیترانه ادامه داشت و شاخه های فرعی آن، نواحی شمال و جنوب این مسیر را حیات فرهنگی و اقتصادی می بخشید و فلات ایران سرچشمه اصلی آن بود، اين جاده در اصل راه عبور فرهنگ‌ها، گويش‌ها و مليت‌هاي متفاوت از يكديگر بوده است، فرهنگ‌هايي كه پيشينه‌ كهن خاور زمين هستند. بانگ كاروان در حال عبور از اين راه ، به واقع بانگ بيداري و زنده بودن تمدن‌هايي بوده كه اين «راه» از سرزمين آنها مي‌گذشته است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی اضافه کرد: كشورهاي واقع در مسير ابريشم، چهار راه اصلي فرهنگي را بوجود مي‌آورند كه غني‌ترين و گسترده‌ترين ميراث بشر در آن قرار دارد، علاوه بر كالاهاي بازرگاني، انديشه‌ها و فرهنگ‌هاي ملت‌ها و اقوام گوناگون از آن «راه» به ديگر كشورها منتقل مي‌شد و از طريق آن جستارهای فرهنگي از شرق به غرب راه يافت و موجب تكوين نهضت رنسانس شد، راه ابريشم بين‌المللي از دو طريق دريايي و زميني قابل دسترسي بود.

وی كشف بقاياي كشتي‌هاي متعلق به بازرگانان دوران رونق تجاري جاده ابريشم توسط چيني‌ها در مسير دريايي قديم را نشان از رونق داد و ستد و تجارت در مسير دريايي جاده ابريشم دانست و تصریح کرد:  بندر گوآنگجو چين يكي از محورهاي اصلي داد و ستد دريايي جاده ابريشم به ديگر نقاط جهان به شمار مي‌رفته است، قرار گرفتن ايران در بخش مركزي جاده ابريشم حكايت از ارتباط ديرينه ايران با چين دارد ، مقصد حركت از چين به ايران، بندر هرمز بود ، آثار كشف شده در هرمز اسنادي گرانبها در زمينة رفت و آمدهاي دوستانه بين چين و ايران به شمار مي‌آيند و دريانوردي ايرانيان صرفاً به يك راه دريايي بين چين و « سوماترا» منحصر نمي‌شد بلكه تا سيلان نيز كشيده شده بود .

معاون رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه ایران تنها كشوري است كه راه‌هاي دريايي و زميني ابريشم در آن با هم از طريق خليج فارس برخورد پیدا می کرد، اضافه کرد: در شرايط كنوني بهره‌گيري از قابليت‌هاي جاده كهن ابريشم زميني و دريايي در زمينه‌هاي فرهنگي و تجاري كه نماد مناسبات تاريخي و مسير دوستي ايران و چين است و نياكان ما بيش از يك هزار سال پيش براي ايجاد آن كوشش كردند، بسيار حائز اهميت است و احياء جاده ابريشم دريايي براي افزايش مبادلات فرهنگي، اقتصادي و ديپلماتيك بين دو كشور ايران و چين بسيار مؤثر است.

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی با تاکید بر اینکه جاده ابريشم امروزه شاهراه انرژي محسوب مي‌شود یادآور شد: هيچ جاده‌اي در سراسر دنيا به اندازه جاده ابريشم شهرت ندارد و همكاري دو جانبه و چند جانبه بين كشورها در زمينه‌هاي تجارت و سرمايه‌گذاري، ايجاد تأسيسات زيربنايي، انرژي و منابع طبيعي باعث توسعه منطقه و منجربه به همگرايي و همسويي منطقه‌اي مي‌‌شود.

سلطانی‌فر افزود: با اتصال راه‌آهن ايران به آسياي مركزي و چين و اتصال آن به آب‌هاي خليج فارس، زمينه‌هاي توسعه همكاري‌هاي اقتصادي و فرهنگي منطقه تقويت مي‌شود؛ با اجراي اين طرح‌ها، روابط دو جانبه چين با اتحاديه آسياي جنوب شرقي، روسيه، اروپا و آسياي مركزي، منطقه خاورميانه و آسياي جنوبي تقويت شده و ساز و كارهاي همكاري چند جانبه راه‌اندازي مي‌شود و همچنين شبكه راه و ترابري سه بعدي بين كشورها شكل مي‌يابد و بسياري از مراكز لجستيكي و شهرك‌هاي صنعتي و مناطق تجارت آزاد ايجاد شده و به شكوفايي اقتصادي، پيشرفت اجتماعي و امنيت منطقه كمك خواهد كرد.

معاون رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه احياء و باز زنده‌سازي جاده ابريشم و «يادمان»‌هاي باستاني بازمانده در پيرامون اين جاده مي‌تواند باعث توسعه گردشگري و اقتصادي جوامع محلي شود، گفت: اشتراكات و بنيان‌هاي فرهنگی، اقتصادي و سياسي مطلوب كشورهاي واقع در اين مسير و براساس خواست مشترك مردم، راه‌اندازي اين راه آبي را امكان‌پذير مي‌كند.

وی با بیان اینکه همكاري متقابل باعث نزديكي اين كشورها به يكديگر و همچنين موجب گسترش روابط آنها با جهان مي‌شود، یادآور شد:  كشورهاي واقع در مسير و آسياي جنوب شرقي بازارهاي اقتصادي بزرگ و مكمل هستند كه با ايجاد كانال‌هاي جديد همكاري مي‌توانند به بازارهاي موافق اقتصادي براي منطقه و جهان تبديل شوند. و اين همكاري از اهميت راهبردي و جهاني برخوردار است.

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی تصریح کرد: در حال حاضر در مسير جاده ابريشم هشت مسير و كشور اصلي گردشگري وجود دارد كه هر كدام از آنها داراي موضوعات خاص تاريخي، فرهنگي، تجاري، قوميتي و مناظر طبيعي است، تورهاي تاريخي ایران، فرهنگ و تمدن ايران، تركيه با تورهاي فرهنگي و تاريخي، چين با تورهاي تاريخي، فرهنگي، كشورهاي آسياي مركزي با تورهاي فرهنگي، قوميتي و تاريخي، كشور قزاقستان و ازبكستان با تورهاي فرهنگي، تاريخي و قومي، كشور هند با تورهاي تاريخي، فرهنگي و توريستي، كشور روسيه با تورهاي طلايي راه ابريشم، تورهاي ويژه شرق جاده ابريشم از جمله این موارد است.

سلطانی‌فر در جمع میهمانان شرکت کننده در این مراسم، ايران را به عنوان پل ارتباطي دانست که  كشورهاي آسياي ميانه را به آب‌هاي آزاد وصل می‌كند و ادامه داد: جاده‌ ابريشم به عنوان جاده‌اي تاريخي و نمادين، براي ايجاد تعاملات و ارتباطات بيشتر و بهتر ميان ملل مورد توجه و اهميت است و با توسعه همكاري‌هاي فرهنگي، سياسي، اقتصادي و گردشگري كشورهاي مسير جاده ابريشم احياء مسير تاريخي امري ضروري است.

معاون رئیس‌جمهور اضافه کرد: پايه‌ريزي بستر مناسب جهت تشريك مساعي و همكاري‌هاي بين‌المللي و دو جانبه در زمينه گردشگري، راه‌اندازي اتحاديه جهت ايجاد امنيت در گردشگري كشورهاي كمربند اقتصادي جاده ابريشم، راه‌اندازي پروازهاي مستقيم بين‌المللي بين شهرهاي مسير و نيز تشويق شركت‌هاي هواپيمايي در ايجاد رقابت و ارائه پروازهاي ارزان قيمت، ايجاد مقاصد بين‌المللي گردشگري از طريق ايجاد مقاصد تفريحي ، گردشگري فرهنگي و گردشگري سلامت، مبادله تفاهم‌نامه چند جانبه ميان كشورهاي مسير جاده ابريشم دريايي به منظور كاوش و باستان‌شناسي زير بستر دريا، ثبت مشترك «تردد در جاده ابريشم دريايي» به عنوان ميراث ناملموس در يونسكو و احياي تجارت دريايي در مسير راه ابريشم دريايي، مي‌تواند منجر به احياء جاده ابريشم و توسعه گردشگري در اين مسير شود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی گفت:  در شرايطي كه دنيا با بحران‌هاي مالي مختلفي روبرو است، نزديكتر شدن كشورهاي واقع در مسير راه ابريشم و كشور چين با كشورهاي آسياي جنوب شرقي و راه‌اندازي راه جديد دريايي ابريشم به منزله يك گام بزرگ در توسعه ساختارهاي اقتصادي و رشد اقتصادي پايدار اين كشورها خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه طرح جاده ابريشم دريايي جديد و ايجاد بانك سرمايه‌گذاري زيرساختي آسيا و مركز تبادلات فرهنگي بين چين و كشورهاي آسيايي منجر به شكوفايي اقتصادي منطقه خواهد شد، تصریح کرد: ايجاد راه ابريشم جديد دريايي آينده روشني را پيش روي كشورهاي منطقه خواهد گشود، جمهوری اسلامی ایران به عنوان امن ترین کشور منطقه که همواره در مسیر صلح و هم زیستی مسالمت آمیز با بهره گیری از ظرفیت های فراوان تاریخی ، فرهنگی و طبیعی، برنامه ریزی گسترده‌ای را برای سرمایه گذاری در بخش گردشگری با استفاده از منابع بخش خصوصی داخلی و خارجی بعمل آورده و گسترش تعاملات دو جانبه و چند جانبه با کشورهای مختلف خصوصا کشورهای مسیر راه ابریشم را در دستور کار خود قرار داده است و دستیابی به جذب 20 میلیون گردشگر خارجی در سال 2025 میلادی را هدف گذاری کرده است.

معاون رئیس جمهور در پایان ابراز امیدواری کرد، گردهمایی سومین مجمع جهانی اقتصاد گردشگری بتواند به توسعه همکاری های میان کشورهای منطقه راه ابریشم کمک کند.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید