رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » مدیران استانها باید بدانند که به برنامه های حفاظتی پس از ثبت آثار نیز باید توجه کنند

مدیران استانها باید بدانند که به برنامه های حفاظتی پس از ثبت آثار نیز باید توجه کنند

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
فرهاد نظری
مدیرکل ثبت آثار تاریخی گفت: هفتاد اثر ثبت شده در فهرست میراث در خطر به همراه آثار دیگری که در فهرست میراث ملی ثبت شده اند، پایش می‌شوند.

فرهاد نظری به خبرنگار مهر گفت: بسیاری از میراث فرهنگی ایران در فهرست ثبت شده اند اما هیچ وقت دوباره برای بررسی بیشتر به آنها رجوع نشده است. به عنوان مثال استانی پرونده ای را در فهرست میراث در خطر ثبت و اعلام کرده که بعد از مدتی با انجام اقدامات حفاظتی و غیره آن اثر را از فهرست در خطر بیرون می آورد. اما تا کنون اقدامی انجام نداده اند.

وی ادامه داد: این موضوع را امروز چهارشنبه به همه استانها در قالب نامه ای ابلاغ می کنم. مدیران استانها باید بدانند که به برنامه های حفاظتی پس از ثبت آثار نیز باید توجه کنند و تنها به ثبت یک پرونده محدود نشوند. چون یکی از وظایف نظارت مستمر بر آثار ثبت شده است باید مشخص شود که چند اثر از زمان ثبت آنها از بین رفته و یا چه چیزی از آن باقی مانده است. برای چه آثاری کارهای حفاظتی شده و چند اثر بدون عملیات حفاظتی رها شده اند. این پایش باعث می شود تا اطلاعات جامعی از آثار ثبت شده در اختیار داشته باشیم.

نظری از ثبت حکاکی و مهر سازی در فهرست میراث ملی خبر داد و گفت: رونمایی از لوح آن در فرهنگستان هنر با حضور شفیعی کدکنی، آیدین آغداشلو انجام می‌شود. همچنین در نظر داریم تا نوحه‌های مردم ایران در عزاداری امام حسین(ع) را که در دستگاههای مختلفی خوانده می شود، ثبت کنیم.

وی بیان کرد: آقای متین رضوانی پور این نوحه ها را مستند و درباره آنها چند جلد کتاب منتشر کرده است.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید