رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » دومین فصل کاوش باستان شناسی در منطقه کل چندار دره شمی ایذه

دومین فصل کاوش باستان شناسی در منطقه کل چندار دره شمی ایذه

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
باستان شناسی
دومین فصل کاوش باستان شناسی در منطقه کل چندار دره شمی ایذه با هدف جستجوی میراث باستانی بختیاری ها آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، جعفر مهرکیان سرپرست ایرانی گروه باستان شناسی امروز با اعلام این خبر به خبرنگار سایت پژوهشگاه میراث فرهنگی وگردشگری (richt.ir) گفت: برای ما این نکته مهم است که بختیاری ها به عنوان کوچ گران فصلی بین سرزمین های زاگرس جنوبی و میانی چه میراثی از گذشته های دور به یادگار گذاشته اند.

وی این منطقه را خاستگاه پیکره مفرغی بزرگ “مرد پارتی “مربوط به دوره اشکانی معرفی کرد و افزود: این پیکره و پیکره های دیگر از پیشرفت ریخته گری شیوه فلزگری دوره تاریخی حکایت می کنند و می توانند اهداف چندگانه ای در راستای اینکه “گذشته چراغ را ه آینده است” پیش رو بگذارند.

مهر کیان در ادامه با اشاره به انجام عملیات کاوش توسط هیات مشترک ایرانی و ایتالیایی گفت: منظر فرهنگی در این فصل از کاوش مورد توجه بیشتری است و ازجمله می توان به مردم شناسی و پژوهش در تداوم سنت های باستانی که می تواند در آداب و رسوم امروزی نیز تبلور یافته باشد، اشاره کرد

وی آثار باستانی دره شمی را میراث “الیمایی ها” دانست که نیاکان بختیاری ها را تشکیل می دهندو افزود: آگاهی های تازه از شیوه معماری و ساخت وسازهای کوهستانی با استفاده از سنگ های پاک تراش و لاشه، قواره شده، خوشکه چین،در سکوهای بزرگی که شیب های تند کوهستانی را هموار و آماده ساخت و سازه می کند،هدف دیگر این کاوش است.

این باستان شناس با اشاره به اینکه ویتو مسینا سرپرست هیات ایتالیایی را بر عهده دارد گفت: بررسی معماری آئینی و همچنین آرامگاه های همگانی که از وجود طبقات اجتماعی در آن دوران حکایت می کند هدف دیگراین دوره از کاوش است.

تفاهم نامه مربوط به این فصل از کاوش در ” شمی ایذه ” واقع در استان خوزستان را اوایل ماه جاری سید محمد بهشتی رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و ویتو مسینا نماینده مجاز مرکز تحقیقات باستان شناسی و کاوش دانشگاه تورینو ایتالیا امضا کردند.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید