رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » قاچاق اشیای تاریخی پس از مواد مخدر رتبه دوم را دارد

قاچاق اشیای تاریخی پس از مواد مخدر رتبه دوم را دارد

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

اشیای تاریخی

مدیر کل حقوقی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گفت: هر گونه انگیزه‌ برای خروج و ورود اشیا و اموال تاریخی تحت عنوان قاچاق محسوب می‌شود که قاچاق اشیا و اموال تاریخی پس از مواد مخدر رتبه دوم را به خود اختصاص داده است.

به گزارش فارس، امید غنمی، امروز در سمینار نقش جامعه مدنی در مقابله با قاچاق اموال فرهنگی تاریخی که در کاخ نیاوران برگزار شد، اظهار داشت: هر گونه انگیزه برای خروج و ورود اشیا و اموال تاریخی تحت عنوان قاچاق محسوب می شود که قاچاق اشیا و اموال تاریخی پس از مواد مخدر رتبه دوم را به خود اختصاص داده است.

وی افزود: با توجه به اینکه قاچاقچیان اشیای تاریخی پولهای هنگفتی را به جیب می زنند در کنوانسیون های مختلف، راههای متعددی را برای مبارزه با آن آورده اند و ایران نیز عضو این کنوانسیون های جهانی است.

مدیر کل حقوقی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با بیان اینکه تا سال 92 قاچاق اشیای تاریخی جزء جرائم قابل بازگشت بود، گفت: با توجه به پیگیری هایی که صورت گرفت بازنگری در قانون مجازات اسلامی انجام شد و این جرائم نیز جزء جرائم غیرقابل بازگشت قرار گرفت و صرفاً با گزارش های مردمی، دستگاه های قضایی کار خودشان را آغاز می کنند.

غنمی تصریح کرد: عمده پرونده های قاچاق تا سال 1385 بوده و بیشتر پرونده های بین المللی ایران درباره قاچاق اشیای تاریخی هم با پشتوانه سازمان های مردم نهاد به نتیجه رسیده است.

حراجی های خارجی می گویند دیگر حوصله اشیای تاریخی ایران را ندارند

وی با تأکید بر اینکه ایران، پیگیری های جدی درباره حراج اشیا و اموال تاریخی ایران در خارج از کشور دارد، گفت: حراجی های بین المللی می گویند دیگر حوصله حراج اشیای تاریخی ایران را ندارند به قدری که ما پیگیری می کنیم و برای آنها درد سر ایجاد می کنیم و در نهایت، شیء تاریخی را از گردونه حراج، خارج می کنیم.

مدیر کل حقوقی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تأکید کرد: درباره اموال و اشیای تاریخی که در اختیار مردم قرار دارد متأسفانه خلأ بزرگی داریم چون نمی توانیم مطلع شویم که چه اشیایی با چه شناسنامه ای در اختیار مردم قرار دارد.

رژیم حقوقی ایران برای جلوگیری از قاچاق اشیای تاریخی کشور کامل نیست

رئیس مرکز خدمات حقوق بین الملل نهاد ریاست جمهوری گفت: رژیم حقوقی ایران برای جلوگیری از قاچاق اشیای تاریخی کامل نیست و خلل و فرج بزرگی دارد و هنوز محتاج تکمیل است.

محسن محبی نیز امروز در سمینار نقش جامعه مدنی در مقابله با قاچاق اموال فرهنگی تاریخی که در کاخ نیاوران برگزار شد، اظهار داشت: رژیم حقوقی ایران برای جلوگیری از قاچاق اشیای تاریخی کامل نیست و خلل و فرج بزرگی دارد و هنوز محتاج تکمیل است.حتی این موضوع را متولیان میراث فرهنگی نیز به خوبی می دانند منتهی این سازمان نمی تواند قانونگذاری کند و مجبور است فقط پیشنهاد دهد چون رژیم حقوقی ایران در زمینه قاچاق نقاط ضعف بسیاری دارد.

وی افزود: وقتی می گوییم رژیم حقوقی دو مؤلفه اصلی دکترین و قانون موضوعه کشوری است. شاکله فکری در ایران مبتنی بر مالکیت خصوصی است. در قانون اساسی مشروطه و جمهوری اسلامی ایران مسئله مالکیت مورد حمایت جدی قانون است. متاسفانه اموال و مواریث فرهنگی و تاریخی برای دولت از نظر حقوقی تثبیت شده نیست. به عنوان مثال می گویند تخت جمشید متعلق به دولت است ولی سندی ندارند.

رئیس مرکز خدمات حقوق بین الملل نهاد ریاست جمهوری با بیان اینکه در قانون ما صحبت از حفاظت و نگهداری است نه مالکیت، گفت: در قانون حرفی از مالکیت توسط دولت نیست از تصرف، گفته شده است اما صراحتاً به مالکیت دولت بر اموال تاریخی اشاره ای نشده است.

محبی افزود: در دوره ای، اموالی که در حراجی های بین المللی مانند حراجی برکت به حراج رفتند یک نفر از طریق اینترنت مطلع شد دولت ایران اعتراض کرد و صاحب اشیای تاریخی در پاسخ به این اعتراض گفت از کجا معلوم است که این شیء متعلق به ایران باشد چون در جایی نیامده که این اشیاء به دولت تعلق دارد. ما حتی در خارج از مرزها مشکلات قانونی داریم به همین علت، ایران در همان مرحله بدوی باخت.

وی در ادامه پیشنهاد کرد که رژیم حقوقی ایران درباره اشیای تاریخی اصلاح و از تجارب سایر کشورها در این زمینه بهره برداری شود.

رئیس مرکز خدمات حقوق بین الملل نهاد ریاست جمهوری گفت: هنوز کشور ایران از کشورهایی است که قاچاق اشیای تاریخی در آن متداول است می توانیم از قوانین سازمانهای بین المللی مثل یونسکو برای جلوگیری از قاچاق اشیای تاریخی استفاده کنیم و سازمانهای مردم نهاد را در حفظ و جلوگیری از قاچاق این اشیا، دخیل کنیم.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید