رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » چغازنبیل به کمک پرونده ثبت جهانی شوش آمد

چغازنبیل به کمک پرونده ثبت جهانی شوش آمد

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
چغازنبیل
بخشی از نیروی انسانی و تجربه های آزمایشگاهی و پژوهشی زیگورات چغازنبیل برای تهیه پرونده ثبت جهانی شوش بکار گرفته شد.

مظفر فرهادپور مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه به خبرنگار مهر گفت: بخشی از این فعالیتها در حوزه اجرایی و مرمت آثار و ابنیه تاریخی و ساماندهی محوطه است که زیر نظر پایگاه میراث فرهنگی شوش انجام می شود و نیروی انسانی پایگاه چغازنبیل هم برای کمک به نیروهای پایگاه شوش به کار گرفته شدند. بنابراین اکنون شهر تاریخی شوش با همکاری پایگاههای دیگر از جمله چغازنبیل به صورت مشترک در حال آماده سازی و بازدید ارزیاب یونسکو است.

وی افزود: از آنجا که پایگاه چغازنبیل دارای آزمایشگاه خشت است، به پایگاه شهر شوش در زمینه کنترل کیفیت مصالح نیز کمک می کند.

محمدحسين ارسطوزاده مدير پايگاه جهاني شوش نیز به خبرنگار مهر گفت: شهر شوش با کمک کل نیروها و امکانات سازمان میراث فرهنگی ثبت جهانی می شود. در این میان از کارشناسان و مرمت گران پایگاه چغازنبیل نیز در حوزه مرمت خشت و اندود نیز بهره می گیریم. در بحث کنترل کیفیت مواد و مصالح سالهای سال در چغازنبیل مطالعه و بررسی های مختلفی انجام شده است که می توان از این دستاوردها استفاده کرد.

وی ادامه داد: مرسوم است که وقتی یک اثری ثبت جهانی می شود، پژوهشگاهها از آن حمایت می کنند این ارتباط در حوزه پایگاهها یشتر است. آنچنان که در حوزه مرمت سنگ و اشیای سنگی نیز از تحربیات و امکانات پایگاه میراث جهانی تخت جمشید بهره می گیریم.

قرار است شهر شوش در سال 2015 در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گیرد.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید