رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » تپه باستانی «دین‌کتی» شخم‌ زده شد

تپه باستانی «دین‌کتی» شخم‌ زده شد

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

تپه باستانی

بیش از ۸۰ درصد از تپه‌ باستانی «دین‌کتی» در امیرکلا بابلسر که به دوره آهن مربوط می‌شود و به ثبت ملی نیز رسیده است، به‌دلیل زراعت و فعالیت‌های گسترده کشاورزان شخم خورده و در معرض تخریب کامل است.

علیرضا صادقی امیری، فعال میراث فرهنگی با بیان این که این تپه از محوطه های باستانی ارزشمند کشور محسوب می شود، هم اکنون با تخریب های جدی مواجه است، گفت: این تپه باستانی نه تنها در معرض آسیب های جدی کشاورزان قرار گرفته بلکه به مکانی مناسب برای حفاری غیرمجاز سودجویان آثار تاریخی تبدیل شده است، به طوری که در جای جای آن با گودال های عمیقی مواجه می شوید که به قصد دستیابی به آثار تاریخی حفر شده است.

صادقی امیری در گفت وگو با خبرگزاری میراث فرهنگی افزود: اکنون سطح محوطه باستانی دین کتی مملو از سفالینه و آثار تدفین حفاری های غیرمجاز است که آشفتگی جدی را در محوطه ایجاد کرده و لازم است متولیان میراث فرهنگی نسبت به حفاظت و رسیدگی اقدامات لازم را به عمل آورند.

وی یکی از دلایل ورود و فعالیت کشاورزان در این محوطه را مشخص نشدن حریم برای این تپه اعلام کرد.

تعداد 30هزار و 676 محوطه و اثر تاریخی در حالی تا سال 90 در فهرست میراث ملی کشور ثبت شده که فقط 1849 اثر براساس آخرین آمار موجود تا پایان سال90 دارای حریم تعیین شده و مصوب است. این در حالی است که در میان آثار ثبت ملی شده در کشور 3074 محوطه تاریخی و باستانی وجود دارد که تا پایان سال 90 فقط برای 69 محوطه از این تعداد حریم مصوب ابلاغ شده است.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید