رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » اختصاص وام از منابع صندوق توسعه ملی برای ۱۶۰ پروژه گردشگری

اختصاص وام از منابع صندوق توسعه ملی برای ۱۶۰ پروژه گردشگری

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

سعید شیرکوند

معاون سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی با بیان اینکه به پروژه‌هایی با ۴۰ درصد پیشرفت وام داده می‌شود گفت: ۷۵۰ میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی برای ۱۶۰ پروژه گردشگری اختصاص یافته است.

به گزارش خبرنگار مهر، سعید شیرکوند معاون سرمایه‌گذاری و طرح‌های سازمان میراث فرهنگی در نشست تشکل‌های گردشگری و نمایندگان مجلس پیرامون برنامه ششم توسعه کشور که شب گذشته 24 مردادماه برگزار شد گفت: نظام بانکی در ارتباط با منابع بانکی و صندوق توسعه ملی تا جایی که می‌توانسته کمک کرده است. در سال ۹۴ توانستیم منابع صندوق را در این صنعت ۶ برابر بیشتر از سال ۹۳ کنیم.

وی گفت: توانستیم حدود ۷۵۰ میلیارد تومان از منابع صندوق برای تاسیسات گردشگری و هتل‌ها جذب کنیم. تا کنون ۱۶۰ تا ۱۷۰ پروژه از تسهیلات صندوق توسعه ملی استفاده کرده‌اند. به عنوان مثال در کردستان تسهیلات صندوق را برای هتل ۴ ستاره لاله پارک سنندج اختصاص دادیم هتل شادی سنندج نیز از برای طرح توسعه از این صندوق بهره گرفت و دو هتل دیگر در سقز و اورامان نیز وام گرفتند. الان هم صندوق آماده است تا به پروژه‌های گردشگری تسهیلات بدهد اما با چهار شرط.

شیرکوند بیان کرد: یکی از این شرط‌ها این است که زمین پروژه مورد نظر مربوط به تاسیسات گردشگری و هتل‌ها مازاد باشد تا بتواند در وثیقه قرار گیرد و یا سرمایه گذار قدرت تامین وثیقه به اندازه تسهیلاتی که می‌گیرد را داشته باشد شرط بعدی این است که شرکتی که پروژه را اجرا می‌کند به سیستم بانکی بدهی معوقه نداشته باشد و مورد دیگر هم اینکه پروژه بیش از ۴۰ درصد پیشرفت کرده باشد.

معاون سرمایه‌گذاری و طرح‌های گردشگری گفت: اگر در هر کجای کشور پروژه‌ای باشد که این چهار شرط را دارد فردا به دفتر من مراجعه کند ما شرط پیشرفت فیزیکی را قبول کردیم چون منابع صندوق محدود است معمولا عرف بر این بود که پروژه‌هایی که ۲۰ درصد پیشرفت کرده باشند از منابع صندوق توسعه استفاده کنند اما اعتبارات محدود است بنابراین قبول کردیم پروژه‌هایی که پیشرفت بیشتری کرده بودند را در حال حاضر بپذیریم.

وی افزود: امیدواریم در سال ۹۵ پروژه های ۴۰ درصد پیشرفت کرده تمام شوند و به پروژه‌هایی با ۳۰ درصد پیشرفت برسیم اما الان نه صندوق و نه سیستم آمادگی ندارند که روی پروژه‌های ۲۰ درصدی سرمایه گذاری کنند.

شیرکوند تصریح کرد: نرخ بهره وام‌های صندوق برای گردشگری در سال گذشته ۱۴ درصد بوده است امیدواریم هیات امنای صندوق نرخ تسهیلات گردشگری را بتواند از ۱۴ درصد به ۱۱ درصد برساند.

ابراهیم پورفرج رئیس جامعه تورگردانان کشور در پاسخ به صحبت‌های شیرکوند بیان کرد: در بحث تامین وثیقه باید گفت که سرمایه‌گذار اگر به طور مثال ۱۰۰ میلیارد تومان وام بخواهد باید ۱۵۰میلیارد تومان خارج از پروژه سرمایه داشته باشد تا بتواند به عنوان وثیقه بگذارد. این موضوع جای سوال و بحث دارد. چون سرمایه‌گذار از عهده آن بر نمی آید.

شیرکوند نیز پاسخ داد: وجوه داده شده باید در بودجه سنواتی وارد شود. وقتی وجوهی در اختیار ندارید این گزینه نیز حذف می شود. در بودجه سنواتی سازمان میراث فرهنگی ردیف کمک‌های فنی و اعتباری وجود دارد. با توجه به شرایط پروژه ها گفتیم اگر پروژه‌ای از صندوق وام گرفت نرخ سود آن ۱۴ درصد است. اما اگر صندوق از منابع داخلی بانک وام گرفت نرخ سود آن بالای ۲۰ درصد است. ما گفتیم از نرخ سود بانکی حدود ۶ تا ۸ درصد آن را سازمان میراث فرهنگی در قالب کمک های فنی و اعتباری می‌پردازد. به نحوی که یارانه حدود ۴۰۰ پروژه در سال ۹۴ پرداخت شد.

وی افزود: ما به هیچ پروژه ای جز سه پروژه بدهکار نیستیم. سازمان میراث فرهنگی به رغم اینکه در شرایط سختی بوده  اما توانسته در هیچ استانی به هیچ سرمایه گذاری بدهکار نباشد.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید