رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » عملیات میدانی باستان‌شناسی منطقه قصر شیرین و گیلانغرب

عملیات میدانی باستان‌شناسی منطقه قصر شیرین و گیلانغرب

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

محوطه باستانی

عملیات میدانی باستان‌شناسی منطقه قصر شیرین و گیلانغرب در محدوده اجرای طرح گرمسیری به شناسایی ۷۰ محوطه مربوط به دوره پارینه سنگی و نوسنگی تا ساسانی منجر شد.

 به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، پیمان منصوری سرپرست گروه باستان شناسی با اعلام این خبر گفت: در میان محوطه‌های باستانی ۴۵ محوطه متعلق به دوران پارینه سنگی و ۲۵ محوطه متعلق به دوران های نوسنگی، تا ساسانی هستند.

 وی افزود: عمده محوطه های پارینه سنگی، مربوط به پارینه سنگی قدیم، میانی و جدید هستند.

وی با اشاره به اینکه تمرکز اصلی هیات بررسی و شناسایی بر نقاط آسیب پذیری بود که لوله گذاری و زِهکشی می شوندتصریح کرد: لوله ی اصلی انتقالِ آبِ طرحِ گرمسیری از تنگه ی بازی دراز واقع در شرقِ روستای کورکهرک وارد دشت امام حسن می شود.

 این باستان شناس تاکید کرد: متاسفانه قبل از بررسی و شناسایی باستان شناسی مسیر لوله، جاده و کانالی به عرض ۴۵ تا ۶۰ متر در عرض دشت (به طول ۱۲ کیلومتر)، ایجاد شده است.

به گفته منصوری، این جاده پس از عبور از عرضِ دشتِ امام حسن و ضلعِ شمالی کوهِ گَمَ کو به سمت نفت شهر امتداد می یابد.

او با اشاره به فراوانی تراکم محوطه‌های باستانی در این دشت افزود: در حاشیه ی رودخانه ی امام حسن و حاشیه مسیر جاده لوله، محوطه های از دوران مس وسنگ تا تاریخی ثبت و مستندنگاری شد.

به گفته وی به احتمال زیاد این مسیر ایجادشده برای خطِ انتقالِ آب، محوطه های را تخریب و تسطیح کرده باشد.

او در پایان تاکید کرد:پیش بینی می شود تا پایان این فصلِ بررسی و شناسایی شمار محوطه هایِ ثبت و مستندنگاری شده به بیش از ۱۰۰ محوطه برسد.

این باستان شناس تأکید کرد :امیدواریم با همت و همکاری مسئولین ذیربط در نهادهای مرتبط عمرانی بتوانیم آثار نیاکان خود را حفظ و صیانت کنیم.

طرح موسوم به طرح گرمسیری طرح ایجاد شبکه های انتقال آب به دشت‌های استان های ایلام و کرمانشاه است که توسط شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران و بدون هیچگونه هماهنگی با میراث فرهنگی و انجام مطالعات فرهنگی –تاریخی اجرا می شود .

براساس بندج ماده ۱۱۴ قانون برنامه ۵ ساله چهارم، تمامی وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و موسسات دولتی موظفند قبل ازاجرای پروژه‌های بزرگ عمرانی و درمرحله امکان‌سنجی و مکان‌یابی نسبت به انجام مطالعات فرهنگی – تاریخی «میراث فرهنگی» اقدام ودرطراحی ومکان‌یابی پروژه‌های یادشده نتایج مطالعات رارعایت کنند.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید