رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » آثار و محوطه هایی از دوره‌های مفرغ ، آهن ،تاریخی و اسلامی

آثار و محوطه هایی از دوره‌های مفرغ ، آهن ،تاریخی و اسلامی

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

حوضه آبریز

آثار و محوطه هایی از دوره‌های مفرغ ، آهن ،تاریخی و اسلامی در حوضه آبریز رودخانه اترک به عنوان یکی از مهمترین حوزه‌های فرهنگی شمال شرق ایران شناسایی شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، آزیتا میرزایی سرپرست هیات بررسی وشناسایی حوضه آبریز رودخانه اترک با اعلام این خبرگفت: در مسیر طولانی این حوضۀ آبریز، تپه و محوطه­‌های باستانی زیاد و مهمی شکل گرفته که برنامه­ریزی برای مطالعه عمیق­تر آنها در شناخت فرهنگ گذشته ایران زمین بسیار حایز اهمیت است. در بررسی و شناسایی حوضۀ آبگیر سد قردانلو، فرصتی پیش آمد تا بخشی از این محوطه مورد مطالعۀ باستان شناختی قرار گیرد.

این باستان شناس تصریح کرد:در این فعالیت پژوهشی ۲۱ نقطه بعنوان آثار فرهنگی ثبت و ضبط شد. از این تعداد، نقطه اول یک بند در نزدیکی تنگه بود که با وجودتعلق آن به دهه­‌های اخیر شواهدی دال بر وجود آثار قدیمی تر نیز در آن وجود دارد.

میرزایی افزود: نقطه شماره ۱۲ نیز متعلق به روستای متروک قردانلو بود که به دلیل زلزله در دهه ۷۰ تخریب و متروک شده بود. ۱۹ نقطۀ دیگر متعلق به آثار و محوطه­‌های فرهنگی هستند که دوره‌­هایی از مفرغ، آهن، تاریخی و اسلامی را دربردارند که از لحاظ کارکرد احتمالا محوطه­‌ها ی مسکونی، قلعه­‌های نظامی و دفاعی و قبرستان بوده اند. یکی از نکات جالب­ توجه در این منطقه ساخت روستاها در دامنه کوه­‌ها بودهواز دشت میان­کوهی فقط برای کشاورزی استفاده می شده است.

میرزایی افزود: با توجه به شناسایی موقعیت آثار و محوطه­های باستانی در این منطقه احتمالا این امر در گذشته نیز مصداق داشته زیرا قالب محوطه­ ها در دامنه کوه­ها و ارتفاعات طرفین این دشت میان کوهی واقع هستند.

حوضه آبریز رودخانه اترك یكی از مهمترین حوزه‌های فرهنگی شمال شرق ایران محسوب می‌شود، این رودخانه به طول ۶۶۹ ك. م، از بلندی‌های رشته کوه هزار مسجد در جنوب قوچان سرچشمه گرفته و پس از آبیاری دشت‌های قوچان، فاروج و شیروان وارد شهرستان بجنورد می‌شود.

بررسی و شناسایی نجات بخشی آثار باستانی و فرهنگی حوضه آبریز قردانلو با مجوز رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شد.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید