رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » تسهیلات و شرایط اختصاص زمین به سرمایه‌گذاران بخش گردشگری

تسهیلات و شرایط اختصاص زمین به سرمایه‌گذاران بخش گردشگری

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

سعید شیرکوند

معاون سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری تسهیلات و شرایط اختصاص زمین به سرمایه‌گذاران بخش گردشگری را براساس توافق با شهرداری‌ها، سازمان ملی زمین و مسکن و سازمان منابع طبیعی شرح داد.

به گزارش خبرنگار گردشگری ایسنا‌، «سعید شیرکوند» که امروز سه‌شنبه (19 آبان) مهمان غرفه ایسنا‌ در بیست‌ویکمین نمایشگاه مطبوعات بود، درباره تسهیلات مربوط به اختصاص زمین به سرمایه‌گذاران گردشگری که چندی پیش «مسعود سلطانی‌فر» خبر آن را اعلام کرده بود، اظهار کرد: تاسیسات گردشگری و همچنین صنایع‌دستی در داخل و خارج شهرها ایجاد می‌شوند که معمولا برای تامین زمین در داخل شهرها یا از اراضی‌ای که مالکیت خصوصی دارند استفاده می‌کنند یا زمین را از سازمان ملی زمین و مسکن و شهرداری تهیه می‌کنند.

وی افزود: وقتی سرمایه گذار در داخل شهرهای کلان قصد دارد بازارچه بزرگ صنایع‌دستی و یا هتل پنج ستاره ایجاد کند، قدر مسلم تهیه زمین در کلان‌شهرهایی مثل تهران بسیار گران تمام خواهد شد؛ بنابراین نمی‌تواند این زمین را در اختیار بگیرد.

«شیرکوند» ادامه داد: در مذاکره با شهرداری، سازمان ملی زمین و مسکن و همچنین منابع طبیعی به توافق رسیدیم که اراضی مورد نیاز سرمایه‌گذاران گردشگری، صنایع‌دستی و دیگر بخش‌ها را با تسهیل شرایط تامین کنیم و سرمایه‌گذار طبق ضوابطِ هر یک از دستگاه‌ها متعهد می‌شود در زمان مشخص فعالیت لازم را انجام دهد تا پس از آن زمین واگذار شود.

به گفته او، قیمت زمینی که از این طریق واگذار می‌شود منطقه‌ای و از قیمت واقعی بازار بسیار کمتر است.

معاون سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی سپس به شرایط تسهیل شده دیگری در واگذاری زمین به سرمایه‌گذاران گردشگری و صنایع‌دستی اشاره کرد و افزود: برای ساخت تاسیسات گردشگری، شهرداری‌ها طبق توافق صورت گرفته عوارض کمتری دریافت می‌کنند. تخفیف این عوارض در حد 60 درصد و مابقی، اقساط خواهد بود. همچنین دستگاه‌ها و سازمان‌های دیگر متعهد به تامین زیرساخت‌هایی مثل آب و برق هستند.

شیرکوند ادامه داد: این پروژه‌ها پس از 30 تا 40 درصد پیشرفت فیزیکی نیز می‌توانند از محل صندوق توسعه ملی و منابع داخلی بانک‌ها استفاده کنند.

او در پاسخ به این سوال که آیا به زعم مسئولان سازمان، این تسهیلات برای سرمایه‌گذاران اغواکننده است‌؟ گفت: تلاش ما این است که این اتفاق رخ دهد، در حال حاضر نمی‌توان جواب منفی داد. پس همه تلاش خود را به کار می‌بریم تا این تسهیلات اختصاص داده شود.

شیرکوند در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ایسنا درباره میزان سرمایه‌ای که سرمایه‌گذار خارجی در دو سال گذشته به کشور وارد کرده است گفت: درباره سرمایه‌گذاری این طور نمی‌توان نظر داد. سرمایه‌گذاری پروسه بلندمدت دارد و در چنین شرایطی اصلا بیان این آمار را درست نمی‌دانم. در سرمایه‌گذاری طرح چنین سوال‌هایی خیلی درست نیست، چون سرمایه‌گذاری یک متغیر روانه است.

وی در توضیح بیشتر اظهارات خود مثالی آورد و افزود: مثلا کسی تصمیم می‌گیرد هتل 5 ستاره بسازد و قرار است 100 میلیارد تومان سرمایه بیاورد، این هتل چند ساله ساخته خواهد شد؟ از زمانی که سرمایه‌گذار تصمیم می‌گیرد زمین دریافت کند بعد از آن استعلام گرفته می‌شود، سپس مجوز داده می‌شود، در چنین شرایطی و با این پروسه چطور می‌توان میزان سرمایه را از همان ابتدا مشخص کرد؟

او در ادامه درباره اینکه با وجود چنین توضیحاتی چگونه آمارهایی از میزان سرمایه‌گذاری‌ها داده می‌شود‌، گفت: نمی‌دانم. روی متغیر روانه که نمی‌توان عدد داد. چون نمی‌دانیم پروسه سرمایه‌گذاری چگونه است. کسی که این موضوع را متوجه نمی‌شود، مثلا می‌گوید 100 میلیارد تومان برای ساخت هتلی سرمایه‌گذاری شده است. وقتی از او می‌پرسیم چه شده است می‌گوید سرمایه گذار مجوز هتل گرفته است، مجوز که سرمایه‌گذاری نیست.

شیرکوند بیان کرد: اصلا در کشور ایران کسی نباید آمار دهد، چون آنکه آمار می‌دهد یعنی اصلا آمار بلد نیست.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید