رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » شناسایی ۸ اثر تاریخی از جمله قلعه سلین و گورستان اسلامی قلعه سلین

شناسایی ۸ اثر تاریخی از جمله قلعه سلین و گورستان اسلامی قلعه سلین

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

اثر تاریخی

بررسی‌های باستان شناختی فشرده در حوضه شمالی و شمال غربی رودخانه سیروان موجب شناسایی ۸ اثر تاریخی از جمله قلعه سلین و گورستان اسلامی قلعه سلین شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، حنان بحرانی پور سرپرست هیات کاوش این منطقه گفت : در محدوده موردمطالعه آب سیروان از دوشاخه تشکیل شده که در شمال و شمال غربی از دامنه‌ی ارتفاعات کوسالان گذشته و در شمال شرق و جنوب از دامنه‌ی ارتفاعات شاهو عبور می‌کند. این دو شاخه پس از پیوستن به هم با عنوان آب سیروان جریان پیدا می‌کنند.

وی افزود: در نتیجه بررسی‌های باستان‌شناختی به صورت فشرده در حوضه آبگیر سد داریان و در محدوده مذکور، تعداد هشت اثر شامل قلعه سلین، گورستان اسلامی قلعه سلین، تپه پاسگاه، گورستان روستای نوین، محوطه ده کهن عباس آباد، پل قدیمی عباس آباد، گورستان وشکه دشت شناسایی شد.

بحرانی پور تصریح کرد:محوطه مورد کاوش ده کهن عباس آباد و گورستان خشکه رود است. محوطه ده‌کهنه واقع برسطح پشته‌ای طبیعی با بستر صخره‌ای در شیب دامنه جنوبی ارتفاعات کوسالان قرار دارد و در حال حاضر در سطح محوطه بقایا و آثار معماری خُشکه‌چین از سنگ لاشه و قلوه سنگ قابل مشاهده است.

به گفته وی در نتیجه‌ی کاوش محوطه‌ی ده کهنه و باتوجه به مطالعات ساختاری و معماری خشکه‌چین، این محوطه به عنوان کمپ یا استقرارگاه موقت در مدت زمان محدود، مورد استفاده بوده است.

او در ادامه گفت :از دیگر محوطه های کاوش، می توان به گورستان تاریخی وشکه دشت اشاره کردکه بر روی شیب دامنه‌ی شمالی ارتفاعات شاهو و در جانب جنوبی رودخانه‌ی سیروان قرارگرفته است. در مجموع دو ترانشه در ابعاد ۱۰ در ۱۰ متر در شیب شمالی گورستان و در برش دیواره‌ی جنوبی جاده‌ی منتهی به روستای اسپه‌ریز مورد کاوش قرار گرفت.

بحرانی پور تصریح کرد: در مجموع در نتیجه کاوش گورستان وشکه دشت، تعداد ۱۶ گور مورد شناسایی قرار گرفت که از این تعداد، پنج گور به طور موردی کاوش  و پس از انجام مراحل نمونه‌برداری توسط متخصص انسان‌شناس، تمامی قطعات اسکلت هر گور پس از انجام مراحل مستند نگاری، جمع‌آوری و برای مطالعات تکمیلی به آزمایشگاه منتقل شد.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید