رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » تعیین عرصه و حریم با هدف جلوگیری از گسترش بافت شهری در محوطه باستانی «حمیدیه»

تعیین عرصه و حریم با هدف جلوگیری از گسترش بافت شهری در محوطه باستانی «حمیدیه»

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

در حالی که «گمانه‌زنی» محوطه باستانی «حمیدیه» به منظور تعیین عرصه و حریم با هدف جلوگیری از گسترش بافت شهری در این منطقه آغاز شده، اما خانه سازان همچنان کار خودشان را انجام می‌دهند!

مجتبی گهستونی، دبیر و سخنگو انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان به خبرنگار مهر گفت: بر اساس ارزیابی های انجام شده وسعت این محوطه تاریخی بیش از ۱۰۰ هکتار است. در حالی که پیش‌تر عنوان کرده بودند این محوطه ۲۰ هکتار است اما همین میزان اعلام شده در قلب محوطه ۱۰۰ هکتاری حمیدیه واقع شده است.

وی افزود: با این حال ساخت و ساز در بخش هایی از این محوطه باستانی مانند دیگر بخش های شهر همچنان وجود دارد.

محوطه باستانی حمیدیه

تسطیح محوطه باستانی

وی افزود: گسترش شهری حمیدیه در استان خوزستان پس از تبدیل شدن این بخش به مرکز شهرستان باعث تخریب و تعرض به بخش‌های وسیعی از این محوطه باستانی شده است. سال گذشته هم افرادی اقدام به حفاری و كانال‌كشی با استفاده از بيل مكانيكی در محوطه باستانی حمیدیه کردند و طی اين حفاری‌ها آسیب هایی به محوطه وارد شد.

محوطه باستانی حمیدیه

دیوار کشی به منظور تصاحب، پشت پمپ بنزین

در حال حاضر بهرنگ مکوندی، سرپرستی هیأت تعیین حریم در محوطه‌ی باستانی حمیدیه را انجام می دهد و تمام تلاش های خود را برای حفاظت هرچه بیشتر این محوطه به کار می گیرد.

محوطه باستانی حمیدیه

ساخت و ساز در شمال استادیوم

گهستونی بیان کرد: اگر چه انتظار می رود با تعیین عرصه و حریم این مکان باستانی که به حمیدیه علیا معروف است مقدمات لازم برای مطالعات باستان‌شناسی در آینده و حفاظت بیشتر از این مکان ارزشمند فراهم شود اما اصرار شهرداری برای توسعه شهر به سمت شرق حمیدیه، جایی که محوطه باستانی وجود دارد قطعا نجات این محوطه تاریخی را با تنگنا مواجه خواهد کرد.

محوطه باستانی حمیدیه

تخلیه نخاله ساختمانی و زباله در محوطه

دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا گفت: محوطه باستانی حمیدیه که در مسیر اهواز به حمیدیه قرار دارد، از جمله مکان‌های مهمی است که نه تنها مطالعات دقیق باستان‌شناسی در آن انجام نشده بلکه علاوه‌بر خانه سازی از سالها پیش به جایگاه پمپ بنزین، ورزشگاه، محل دفن زباله، ایستگاه برق تبدیل شده است. این محوطه تاکنون بارها مورد تعرض پروژه‌های مختلف قرار گرفته تا بیل های میکانیلی عملیات تسطیح را برای انجام پروژه هایی که هیچ گونه مجوزی از میراث فرهنگی خوزستان دریافت نمی کنند را انجام دهند.

گهستونی تصریح کرد: محوطه باستانی حمیدیه از تاریخ ثبت خود در سال ۷۹ به شماره ۷۹۳۰ در فهرست آثار ملی ثبت‌ ولی به حال خود رها شده است. طبق گفته معتمدین محلی، عده ای برای از بین بردن علایم ظاهری این محوطه تاریخی سفال های سطحی را جمع آوری کرده و در رودخانه کرخه رها کرده‌اند.

به گفته‌ باستان‌شناسان، محوطه تاریخی حمیدیه دارای آثاری از دوران ساسانی – اسلامی و احتمالاً اواخر دوران تاریخی است که تعیین عرصه و حریم این محوطه باستانی حمیدیه با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و حمایت اداره کل میراث فرهنگی استان خوزستان انجام شد.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید