رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » ادامه کار ساخت سد آذربایجان غربی و شناسایی ۸ محوطه تاریخی از عصر مفرغ

ادامه کار ساخت سد آذربایجان غربی و شناسایی ۸ محوطه تاریخی از عصر مفرغ

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

طرح سدسازی

پژوهشگاه میراث فرهنگی اعلام کرد: با وجود تلاش برای انجام مطالعات فرهنگی و تاریخی در حوزه سد سیلوه پیرانشهر آذربایجان غربی و شناسایی ۸ محوطه تاریخی از عصر مفرغ، کار ساخت این سد همچنان ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی، بر اساس بند ج ماده ۱۱۴ قانون برنامه ۵ ساله چهارم تمامی وزارتخانه ها، سازمانها و موسسات دولتی موظفند قبل از اجرای طرح های عمرانی گسترده و درمرحله امکان سنجی و مکان یابی نسبت به انجام مطالعات فرهنگی- تاریخی میراث فرهنگی در آن خصوص اقدام کنند و در طراحی و مکان یابی طرح های یادشده نتایج مطالعات را رعایت کنند.

نخستین بار ابراهیم خرازی کارشناس باستان شناسی اداره میراث فرهنگی آذربایجان غربی با ارسال گزارشی از اهمیت وجود آثار فرهنگی – تاریخی محدوده این سد و تپه های میند خبر داد.

در بهار ۹۴ در جریان انجام عملیات بررسی و شناسایی خط لوله انتقال آب در نزدیکی سد سیلوه نسرین قهرمانی کارشناس پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری متوجه تخریب بخش زیادی از محوطه های محدوده کانال تاسیسات شد.

به منظور بررسی دقیق تر در محدوده مورد نظر به طول ۱۷ کیلومتر که مسیر کانال انتقال بود ۸ محوطه فرهنگی – تاریخی مورد بررسی و شناسایی قرار گرفت و معلوم شد این محوطه ها، به عصر مفرغ (هزاره سوم ق. م) و دوره های تاریخی مانند اشکانی مربوط است.

کارشناسان میراث فرهنگی به منظور شناسایی بیشتر محوطه های پیرامون سدخواستار بازدید از محدوده دریاچه سد شدند که با ممانعت مسئولین سد مواجه و در نهایت عملیات ساخت سد بدون توجه به درخواست های پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ادامه یافت.

پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در سال ۱۳۸۸ مطالعات باستان شناختی در سد سیلوه را خواستار شده بود اما با وجود انجام مکاتبات فراوان و تشکیل جلسات حضوری برای تاکید بر اجرای برنامه مطالعات فرهنگی – تاریخی آثار حوضه سد با بی تفاوتی کارفرما (آب منطقه ای آذربایجان غربی) مواجه شد به نحوی که اکنون ساخت این سد مراحل پایانی را پشت سرمی گذارد.

پیش تر نیز سد پیغام چای به رغم درخواست های مکرر پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برای انجام عملیات نجات بخشی آثار فرهنگی- تاریخی و بر خلاف قانون در دست ساخت قرار گرفت.

این اقدام در حالی انجام گرفت که در بررسی های صورت گرفته ۲۷ اثر فرهنگی- تاریخی در محدوده مورد اشاره شناسایی شد.

بر این اساس در محدوده مورد بررسی آثاری از تپه های دوره تاریخی از جمله اشکانی و کورگان هایی «گورهایی» از هزاره اول قبل از میلاد مربوط به اقوام سکایی شناسایی شدکه مشابه آنها پیش تر در شمال این منطقه و در محدوده سد خداآفرین شناسایی و مورد کاوش قرارگرفته بود.

اما کارفرما بدون توجه به تذکرات مکرر پژوهشکده باستان شناسی و انجام عملیات نجات بخشی آثار ارزشمند مدفون در منطقه به ساخت و ساز خود همچنان ادامه می دهد.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید