رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته

خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

انتقاد از فعالیت های غیر بهداشتی در کنار یک مرکز گردشگری و تاریخی، درگذشت باستان شناس ایرانی و تخریب خانه های مجردی بافت تاریخی تهران از جمله خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.

بافت تاریخی

به گزارش خبرنگار مهر، این هفته از یکی از ۹۹۹ کاروانسرای تاریخی شاه عباسی که در استان قم است خبر رسید که فعالیت مرغداری های متعدد، کارگاه تولید کود کمپوست، ذوب سرب و تولید ذغال در نزدیکی کاروانسرای تاریخی پاسنگان باعث شده تا گردشگران این بنای تاریخی و اقامتی از بوی بد ناشی از چنین فعالیت هایی فراری شوند.

سعید ابراهیمی پور، سرمایه گذار کاروانسرای تاریخی پاسنگان در استان قم به خبرنگار مهر گفت: این کاروانسرا یکی از ۹۹۹ کاروانسرای تاریخی شاه عباسی در کشور است که در جاده قم – کاشان قرار گرفته و تا چند سال اخیر از آن به عنوان مرکز نگهداری دام استفاده می شد تا اینکه در سال ۸۴ به بخش خصوصی واگذار شد ولی حمایتی از آن صورت نگرفت تا اینکه در سال ۸۵ سرقفلی ۳۰ ساله آن را خریدم و شروع به مرمت آن برای تبدیل به مرکز اقامتی و گردشگری کردم. بنابراین مکانی که در آن ۷۰۰ گاو  و گوسفند نگهداری می شد به محل گردشگری تبدیل شد تا اینکه در ماه آخر سال ۹۳ خبردار شدیم یک مجوز دامداری علاوه بر صنوف مزاحم در  اطراف کاروانسرا صادر شده است.

وی افزود: در فاصله ۴۰۰ متری این کاروانسرا قرار است یک دامداری ساخته شود این در حالی است که ۴ دامداری دیگر و یک واحد تولید کود مرغ در اطراف آن فعالیت می کند. ۲ مرغداری در فاصله ۱۰ متری و ۶۰ متری کاروانسرا از سال ۶۰ به بعد احداث شده و یکی از این مرغداری ها به تولید کود کمپوست می پردازد. چند نفر دیگر در فاصله ۱۰۰ متری سرب را ذوب می کنند و عده ای دیگر کوره ذغال زده اند. همین فعالیت ها در اطراف کاروانسرا موجب شده تا مسافران و گردشگران کاروانسرای پاسنگان از بوی بد این مرغداری ها ناراضی باشند چرا که بوی مشمئز کننده ای در داخل این کاروانسرا پیچیده است.

افشین والی نژاد

روایت عکاس بحران از گردشگری ایران

عکاس و خبرنگار ایرانی مقیم ژاپن که به واسطه گزارشهایش از اتفاقات ناگوار جهانی شهرت دارد، این بار جاذبه های گردشگری ایران را به تصویر می‌کشد تا انعکاس دهنده زیبایی‌های ایران در رسانه‎‌های جهانی باشد.

افشین والی نژاد از خبرنگاران و عکاسان بحران ایرانی مقیم ژاپن است که برای تهیه عکس‌هایی از جاذبه‌های گردشگری کشورش به ایران آمده است. او که پس از عکاسی از فاجعه سونامی ژاپن در سطح جهان شناخته شد، ۸ سال در ایران نمایندگی خبرگزاری آسوشیتدپرس را بر عهده داشت و از تمام اتفاقات و رویدادهای ناگوار ایران و جهان، زلزله ها، جنگ ها و بیماری ها عکاسی کرده است اما این بار قصد دارد فقط مردم ایران را با زیبایی‌هایشان به تصویر بکشد.

وی در گفتگویی با خبرنگار مهر درباره دلایل سفرش به ایران و تهیه تصویر از جاذبه های گردشگری گفت: زمانی که قراردادم با رادیو و تلویزیون ژاپن تمام شد، به این فکر کردم که ۲۰ سال سابقه و تجربه خبرنگاری در حوزه بحران را دارم  چندین بار نیز به ایران دعوت شده و در دانشگاه‌های مختلف درباره تجریباتی که از خبرنگاری در مواقع بحرانی داشته ام، سخنرانی کرده و مورد استقبال واقع شدم. بنابراین می توانم از این تجربیات استفاده کنم.

والی نژاد قصد دارد تا از همه جاذبه های گردشگری و تاریخی ایران به خصوص مردم ایران عکس و فیلم بگیرد این تصاویر در اختیار سازمان میراث فرهنگی و هر کسی که درخواست داشته باشد قرار می گیرد او معتقد است با این کار جاذبه های ایران به دنیا نشان داده خواهد شد.

شهریار عدل

پروفسور عدل درگذشت

پروفسور شهریار عدل باستان شناس پیشکسوت ایرانی و دارای نشان ۵ قاره یونسکو صبح ۳۱ خرداد در پاریس درگذشت. حمیده چوبک رئیس پژوهشکده باستان شناسی در گفتگو با خبرنگار مهر، این خبر را تایید کرد و گفت: پروفسور عدل وصیت کرده بود که در ایران دفن شود.

پیکر شهریار عدل بامداد شنبه ششم تیر ماه وارد تهران شده و تا مراسم تشییع به بیمارستان سینا منتقل می شود. همچنین تدفین و بزرگداشت آن زنده یاد توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و با همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و موزه ملی برگزار خواهد شد.

ر اساس هماهنگی های انجام شده با خانواده شهریار عدل، مراسم تشییع ساعت ۹:۳۰ روز یکشنبه هفتم تیرماه از مقابل موزه ملی واقع در ابتدای خیابان سی تیر شروع می شود. خودرو حامل پیکر شهریار عدل به دلیل خدمات بزرگ آن زنده یاد به کاخ گلستان و پس از عبور از مقابل این کاخ به بهشت زهرا منتقل خواهد شد.

مراسم بزرگداشت آن زنده یاد نیز از ساعت ۹ تا ۱۲ روز سه شنبه ۹ تیر ماه در کاخ گلستان برگزار می شود.

موزه تخت جمشید

نمایش اشیای تاریخی جدید در موزه تخت جمشید

مدیر پایگاه جهانی تخت جمشید از جایگزینی و تغییر اشیای موزه این پایگاه خبر داد و گفت: در نظر داریم تا دفتر بنیاد پارسه از پشت موزه تخت جمشید به جای دیگری انتقال داده شود تا فضای موزه گسترش پیدا کند.

مسعود رضایی منفرد به خبرنگار مهر گفت: امسال فاز دوم موزه تخت جمشید افتتاح و ویترین های آن نیز تغییر کرد همچنین اشیای جدیدی در حال کلاسه بندی برای نمایش در موزه است. درصدد هستیم با تغییر و تحولات در موزه تخت جمشید، آثار و اشیای جدیدی را به نمایش بگذاریم بنابراین هر چند وقت یک بار اشیای موزه ای از گنجینه بیرون آمده و جایگزین آثار قبلی می شود.   اکنون در تمامی ویترین های موزه تخت جمشید ۱۶۸ شی مربوط به این مجموعه جهانی نمایش داده شده که شامل مهره ها، لوحه ها، مفرغ های استفاده شده در تخت جمشید، دهنه اسب، کتیبه های گلی و … است.

مدیر پایگاه جهانی تخت جمشید گفت: یک قرارداد پژوهشی درباره طرح حفاظت پیشگیرانه و مدیریت بحران موزه تخت جمشید بسته ایم در این طرح بحث های آلودگی محیطی مانند رطوبت و … بررسی می شود که در قالب طرحهای بلند مدت باید انجام شود. به نظرم باید همه موزه ها و محوطه های تاریخی چنین طرحی را داشته باشند.

خانه تاریخی طوفانی

تخریب ۶۴ خانه مجردی در تهران

قرار است ۶۴ خانه مجردی در بافت تاریخی منطقه ۱۲ در طرح ساماندهی قرار گرفته و تخریب شود. به همین منظور روز ۲۳ خرداد ماه جلسه ای در قرارگاه انضباط اجتماعی برگزار شد که در آن مسئولان شهرداری تهران حضور داشتند.

در این جلسه، هوشیار رئیس سازمان رفاه و خدمات اجتماعی شهرداری تهران گزارشی درباره جمع آوری معتادین و متکدیان ارائه داد. سپس سردار کریمی مشاور شهردار گزارشی در خصوص دستگیری خرده فروشان و دستگیری افاغنه غیر مجاز و دستگیری معتادین ارائه کرد و از عدم تخصیص مراکز بازپروری برای نگهداری معتادین مرد و زن گله مند بود.

وی در ادامه درخواست تخریب ۵۵ باب منزل مجردی بلاصاحب و ۹ باب دارای مالک را در سطح منطقه داشت. در نهایت قالیباف ضمن بیان ضرورت و اهمیت اجرای این طرح نکاتی را ابلاغ کرد، که به عنوان مصوبات منعکس شد.

اما تخریب ۵۵ خانه مجردی بلاصاحب و ۹ خانه دارای مالک آن هم در محدوده منطقه ۱۲ موجب شده تا دوستداران میراث فرهنگی تهران و خبرنگاران نسبت به این موضوع حساس شده و با توجه به اقدامات اخیر شهرداری تهران در سالهای گذشته مبنی بر تخریب بافت تاریخی عودلاجان بیم آن می رود که این خانه های تاریخی قرار گرفته در طرح تخریب و ساماندهی جزو خانه های دارای ارزش فرهنگی معماری و تاریخی باشند.

تلاش برای تهیه دستورالعمل ساماندهی خانه‌های مجردی

اما در این باره، حرف های متناقض زیادی وجود دارد، امرودی، معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران که خود در این جلسه نیز حضور داشته است، به رسانه ها گفته که در صدد هستیم دستورالعملی برای ساماندهی خانه های مجردی با حضور مسئولان انتظامی و فرهنگی و اجتماعی شهر تهیه کنیم. با تهیه این دستورالعمل خانه های مجردی به ویژه در منطقه ۱۲ ساماندهی و به پانسیون تبدیل می شوند، بنابراین هیچ تخریبی در مورد این خانه‌ها صورت نمی گیرد.

امرودی درحالی اعلام می‌کند هیچ تخریبی انجام نمی شود، که سردار کریمی درخواست «تخریب ۵۵ خانه مجردی» را داده و به تصویب نیز رسیده است.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید