رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » طبقه بالای بازار ماسوله که تا مدتها خالی از سکنه بود، مرمت شد

طبقه بالای بازار ماسوله که تا مدتها خالی از سکنه بود، مرمت شد

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

ماسوله

مدیر پایگاه ملی روستای تاریخی ماسوله از استقرار چند ساختمان اداری و تجاری که ثبت جهانی روستای ماسوله را به خطر انداخته است خبر داد و گفت: طبقه بالای بازار ماسوله که تا مدتها خالی از سکنه بود، مرمت شد.

مصطفی پورعلی به خبرنگار مهر گفت: استقرار فضای تجاری و اداری که در سالهای گذشته در حاشیه رودخانه ماسوله بوجود آمده، باعث شده تا به مرور طبقات بالای بازار ماسوله تخریب شود. مانند همه بافت ها در این روستا نیز حاشیه سازی در کنار بافت اصلی انجام شده بود چون حاشیه رودخانه، دسترسی ماشین روی بهتری دارد و به مرور مردم و گردشگران به سمت مسیر نزدیکتر رفتند د ر نهایت طبقات بالای بافت که دسترسی سختی داشت، خالی از سکنه و تخلیه شد.

وی افزود: از سال ۷۶ محدوده پایینی به نظر کارشناسان سازمان در حریم فضای سبز قرار گرفته است و دیگر اجازه ساخت و ساز در آنجا داده نشد.  در برنامه ما است که ساختمان های آن محدوده باید تخلیه شود. اتفاقا یکی از موانع ثبت جهانی روستای ماسوله وجود همین ساختمان های تجاری و اداری است که در حریم فضای سبز قرار گرفته است.

وی گفت: تا سالها قبل هیچ کسب و کاری در طبقه بالای بازار ماسوله که محلی ها به آن «کفابازار» می گویند، انجام نمی شد، ولی اکنون این طبقات از لحاظ معماری احیا شده و با مشارکت مردم، کسب و کار در همه طبقات رونق گرفته است.

پورعلی ادامه داد: امروزه به دلیل سیاست های انجام شده، بازسازی خانه ها نیز در دستور کار قرار گرفته است، حتی مسجد «کشه سر» با کمک اهالی روستا مرمت شد و اکنون یکی از نقاط گردشگری فرهنگی روستا به شمار می آید.

مدیر پایگاه روستای ماسوله تصریح کرد: یکی از بناهای تاریخی این استان به خانه صنایع دستی تبدیل شده است. قصد داریم تا گردشگران فرهنگی و هنرمندان صنایع دستی در این روستا نشست های فرهنگی خود را برگزار کنند.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید