رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » تخریب تپه های اقماری چغامیش

تخریب تپه های اقماری چغامیش

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

تخریب

سازمان میراث فرهنگی رسانه ها و دوستداران میراث فرهنگی را در حالی به دروغ‌پردازی متهم می کند که فرماندار دزفول می گوید تخریب تپه های اقماری چغامیش با چراغ سبز میراث فرهنگی صورت گرفته است.

به گزارش خبرنگار مهر، تسطیح تپه‌های اقماری منطقه تاریخی چغامیش در شهرستان دزفول توسط کشاورزان با نظر مثبت کارشناسان سازمان میراث فرهنگی صورت گرفته است. یکی از کشاورزان این منطقه از بازدید کارشناسان سازمان میراث فرهنگی و چراغ سبز آن‌ها در تسطیح تپه های باستانی منطقه چغامیش خبر داده است. این موضوع را فرماندار دزفول و کارشناس اعزامی او به تپه های تسطیح شده چغامیش نیز تایید می‌کنند.

سازمان میراث فرهنگی هفته گذشه که گزارش تسطیح تپه های باستانی منطقه چغامیش در دزفول در رسانه‌ها منتشر شد تلاش کرد تا با اعلام این موضوع که تپه اصلی ثبت ملی شده چغامیش تسطیح نشده است رسانه‌ها را به دروغ پردازی و از بین بردن اعتماد عمومی متهم کند در حالی که رسانه ها از تخریب تپه های باستانی منطقه چغامیش خبر دادند. هنوز مشخص نیست متهم کردن رسانه‌های داخلی از سوی سازمان میراث فرهنگی به دروغ پردازی یا شایعه سازی و سلب اعتماد عمومی با چه هدفی صورت گرفته است. اما واقعیت این است که چند تپه باستانی با نظر کارشناسان میراث فرهنگی به بهانه کاربری کشاورزی تسطیح شده‌اند و سازمان میراث فرهنگی به جای تنویر افکار عمومی سعی در القای این موضوع به جامعه ایران دارد که رسانه‌های داخلی در مورد وضعیت منطقه چغامیش به آن‌ها دروغ می‌گویند.

حبیب‌الله آصفی فرماندار دزفول می‌گوید: کارشناس میراث فرهنگی دزفول ظاهرا اعلام کرده است که تپه‌های تخریب و تسطیح شده تاریخی نیستند و به همین دلیل نیز توسط مالک آن با ماشین آلات تسطیح شد.

آصفی با تاکید بر این که بلافاصله پس از انتشار این خبر کارشناس فرمانداری دزفول به منطقه اعزام شد گفت: فعالیت بولدوزرها متوقف شده و کارشناسان و باستان شناسانی که از اهواز و دزفول و شوش به این منطقه آمدند و حتی کارشناس و معاون فرمانداری نیز که از نیروهای متخصص در حوزه میراث است، اعلام کردند که در بازدید خود تکه‌های بزرگ سفال را یافته اند که قطعه‌های آن در فرمانداری دزفول نیز موجود است.

به گفته فرماندار دزفول منطقه چغامیش که ۱۰۸ قطعه از آثار تاریخی متعلق به آن به تازگی به کشور بازگشته است منطقه‌ای تاریخی و رمزآلود است که نباید به سادگی از کنار آن گذشت.

فرماندار دزفول با تاکید بر این که نمی توان گفت که تپه های واقع در منطقه چغامیش تاریخی نیستند افزود: تمام تپه ها و محوطه های این منطقه به نوعی با جندی شاپور باستانی مرتبط است.

او با تاکید بر این که به دلیل محدودیت‌های امکانات میراث فرهنگی دزفول بسیاری از میراث فرهنگی این شهر آسیب دیده اند گفت: به تازگی توانسته‌ایم ممنوعیت فعالیت سنگ شکن‌ها در پل تاریخی پاپیلار که قدمت آن حدود ۱۷۰۰ سال است را با فعالیت بسیار بگیریم.

آصفی همچنین بر وجود یک نگاه ملی برای حفاظت و جلوگیری از تخریب آثار و محوطه های تاریخی اشاره کرد و گفت: براساس آنچه کارشناس فرمانداری دزفول اعلام کرده است تسطیح تپه های تاریخی چغامیش با چراغ سبز کارشناسان میراث فرهنگی دزفول انجام شده است.

فرماندار دزفول با اشاره به ارزش اشیای تاریخی بازگردانده شده از چغامیش و این که این اشیا متعلق به منطقه چغامیش در دزفول هستند از بی‌توجهی به میراث تاریخی دزفول گلایه کرد و گفت: دزفول گنجینه‌ای از میراث تاریخی ایران را در خود جای داده در حالی که حتی یک موزه ندارد.

به گفته حبیب الله آصفی فرماندار دزفول، یکصد هکتار زمین معوض برای کشاورزان منطقه چغامیش آماده شده بود تا با خروج آن ها از منطقه چغامیش این محوطه تاریخی برای انجام کاوش های باستان شناسی آماده شود. آما آنطور که گفته شده سازمان میراث فرهنگی با این طرح موافق نیست.

در حالی فرماندار دزفول براساس گزارش نماینده خود به منطقه چغامیش از چراغ سبز کارشناس میراث فرهنگی برای تسطیح تپه‌های تاریخی چغامیش خبر می دهد که علی محمد برج پور مالک زمین چغاپهن در منطقه چغامیش که ۴ هکتار از آن را تسطیح کرده است می‌گوید: یکسال است به دنبال تعیین حریم برای تسطیح چغاپهن بودم و هر بار از میراث فرهنگی خواستم تا به تعیین حریم چغاپهن بپردازد.

واریز پول نقدی در دو مرحله برای گرفتن نامه تسطیح چغامیش به کارشناس میراث فرهنگی

وی گفت: دو ماه پیش فردی به نام پورنوروز به عنوان کارشناس میراث فرهنگی و برخی دیگر از مسئولان آمدند و گفتند کار را شروع کنم تا مجوز بدهند و ۲۰ میلیون تومان هم از من گرفتند تا نامه تسطیح و تعیین حریم را بدهند که ندادند. من هم کار را شروع کردم. کارشناس میراث فرهنگی به من گفت کار را شروع کن و بعد مجوز را به تو می‌دهیم.

او با ادعای این که در دو مرحله برای گرفتن نامه تسطیح چغامیش ۲۰ میلیون تومان به کارشناس میراث فرهنگی و رابط او با فروختن خودروی شخصی و همچنین از محل دیه دولتی فرزندش که به تازگی به شهادت رسیده به صورت نقدی پرداخت کرده است گفت: کارشناس میراث فرهنگی دزفول و مسئولین به من گفتند که تپه را تعیین حریم کرده‌اند. به من گفتند تپه را صاف کن و من هم اقدام به تسطیح ۴ هکتار از زمین برای استفاده کشاورزی کردم.

مجتبی گهستونی فعال میراث فرهنگی و از دوستداران میراث فرهنگی خوزستان نیز اعلام کرد که پس از بررسی های انجام شده در هفته گذشته به همراه یک باستان شناس از منطقه چغامیش، گزارش وضعیت تپه های چغامیش، فضیلی و چغاپهن تهیه شده و به سازمان میراث فرهنگی نیز ارایه شده است.

او گفت: بلافاصله پس از انتشار خبر اولیه وضعیت تپه‌های چغامیش سازمان میراث فرهنگی، واکنش‌‌های نامناسبی به این خبر داد که موجب نگرانی رسانه‌ها، باستان‌شناس‌ها و دوستداران میراث فرهنگی شد.

به گفته او، تپه‌های باستانی فضیلی و چغاپهن تسطیح شده‌اند و تپه چغامیش هم وضعیت خوبی ندارد.

او گفت: در بررسی‌هایی که دوستداران میراث فرهنگی از منطقه داشتند شاهد برخوردهای ناگوار از سوی اهالی روستا بودیم که موجب شکستگی دست و پا و خسارت به خودرو باستان شناسان و دوستداران میراث فرهنگی شد.

به گفته گهستونی، سازمان میراث فرهنگی تمام تلاش خود را کرد تا وضعیت تپه های باستانی چغامیش را مسکوت بگذارد و فشار زیادی به میراث فرهنگی استان خوزستان وارد کرد.

وی با تاکید بر این که دوستداران میراث فرهنگی خوزستان هیچگاه از تسطیح تپه باستانی ثبت ملی شده چغامیش سخن نگفته‌اند اعلام کرد که سازمان میراث فرهنگی سعی کرد با هدایت موضوع به این سمت که دوستداران میراث فرهنگی مدعی شده اند تپه چغامیش تهدید شده اذهان عمومی را منحرف کند.

گهستونی گفت: هیچگاه گفته نشد تپه چغامیش به صورت کامل تسطیح شده بلکه گفته شده تپه ثبت ملی شده چغامیش با زهکشی‌ در پیرامون آن برای کاربری کشاورزی و بارش های فرساینده که به ایجاد شیار بر این تپه منتج شده است مورد تعرض انسانی و طبیعی قرار گرفته است.

به گفته دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان، قرار است روز یکشنبه با توجه به اظهارات اخیر سازمان میراث فرهنگی، هیاتی از باستان‌شناس‌ها و رییس میراث فرهنگی خوزستان از منطقه چغامیش بازدید کنند.

او گفت: یگان حفاظت میراث فرهنگی دزفول و استان خوزستان مانع از تخریب تپه‌های چغامیش  نشدند و اداره میراث فرهنگی دزفول نیز اطلاعات غلط به میراث فرهنگی استان خوزستان ارائه کرده و میراث فرهنگی استان از ماجرا به دور است. در شرایط کنونی منطقه چغامیش به قدری ناامن شده است که هر باستان‌شناس یا دوستدار میراث فرهنگی و دانشجویان به آن منطقه سفر کنند با برخورد فیزیکی افراد محلی مواجه می‌شوند و متاسفانه طی سه روز گذشته تعدادی از دوستداران میراث فرهنگی استان که به منطقه سفر کرده اند از ناحیه کتف و دست دچار سوختگی و شکستگی شده‌اند. حتی مسئول تعیین حریم تپه چغامیش که با حکم به این منطقه رفته است نیز مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.

او تاکید کرد که معاون میراث فرهنگی کشور قادر به مدیریت صحیح در جریان اتفاقات اخیر چغامیش نبود و تنها کاری که کرد آقای محسن حسینی را که در مرخصی به سر می‌برد به منطقه اعزام کرد و او هم اعلام کرد که تپه های چغامیش تخریب نشده است!

خبرگزاری مهر تمام تصاویر و صداهای مربوط به این گزارش را در اختیار دارد.

گزارش: محمد باریکانی

برچسب ها :
ثبت برند و شرکت به اسانی :ثبت برند
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید