رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » نبود قوانین برای جلوگیری از هر نوع ساخت‌و ساز در حریم مراکز گردشگری

نبود قوانین برای جلوگیری از هر نوع ساخت‌و ساز در حریم مراکز گردشگری

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

قم

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان قم،‌ از خلاءهای قانونی برای حفاظت از حریم مراکز اقامتی و تاسیسات گردشگری شکایت کرد.

به گزارش خبرنگار گردشگری ایسنا، اواخر سال گذشته اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان قم،‌ به دلیل نبود ضوابط و قوانین برای جلوگیری از هر نوع ساخت‌و ساز یا دادن هر نوع کاربری در حریم مراکز اقامتی و تاسیسات گردشگری مجبور شد در شعاع کمتر از یک کیلومتری «کاروانسرای پا سنگان» مجوز ایجاد یک مرکز پرورش دام و طیور جدید با کاربری گاوداری شیری را امضا کند.

این در حالی است که فرمانداری استان قم، مدتی قبل مجوز ایجاد منطقه‌ نمونه‌ گردشگری در کنار کاروانسرای «پا سنگان» را به بهر‌ه‌بردار و یکی از تنها دو سرمایه‌گذار بناهای تاریخی قم داده بود، این‌بار تلاش خود را برای ایجاد مراکز مختلف مرغداری و گاوداری در منطقه‌ی جنت‌آباد که در 25 کیلومتری قم و در منطقه‌ی نمونه‌ی گردشگری پا سنگان انجام می‌دهد.

عیسی رضایی، مدیر کل اداره میراث فرهنگی و گردشگری استان قم،‌ در این زمینه به خبرنگار گردشگری ایسنا گفت: چند سال پیش جهاد کشاورزی استان، زمینی که جزو اراضی شهری قم بود را به شخصی واگذار کرد تا با ارائه‌ی مجوز دامداری پرواری آن زمین را به بهره‌برداری برساند، اما او دور زمین را دیوار کشید و کار را به همان شکل رها کرد، اما از ابتدای امسال بار دیگر قصد ادامه‌ی کار را با مجوز گاوداری شیری دارد.

او با بیان این‌که اداره کل میراث فرهنگی استان،‌ در جواب استعلام جهاد کشاورزی اجازه‌ی انجام این کار را به دلیل قرار گرفتن در کنار یک مرکز گردشگری نداد، افزود: با این جواب فرمانداری قم از این اداره کل سند و قانونی خواست تا به آن استناد کند، اما متاسفانه به دلیل نداشتن هیج سندی مجبور شدیم اجازه‌ی راه‌اندازی گاوداری را صادر کنیم.

وی تأکید کرد: مراکز اقامتی و تاسیسات گردشگری نیز باید مانند بناهای تاریخی، ضوابط و قوانین خاص خود را داشته باشند تا از ایجاد مراکزی که باعث آلودگی محیط زیست و آلودگی فضای ظاهری اطراف بناهای تاریخی و به خصوص نقاطی که گردشگران رفت و آمد می‌کنند، جلوگیری شود.

مدیرکل اداره‌ میراث فرهنگی و گردشگری استان قم، با اشاره به وجود مرکز پرورش دام و طیور در اطراف کاروانسرای پاسنگان نیز گفت: قبل از آغاز مرمت این کاروانسرا نیز سه واحد از این مراکز ایجاد شده است که متأسفانه برای آن‌ها نیز نمی‌توانیم کاری انجام دهیم.

رضایی تاکید کرد: با این وجود در نخستین جلسه‌ی کارگروه گردشگری سال 94 در استان قم قصد داریم این مشکل را مطرح و حداقل در سطح استان قم با ابلاغ یک مصوبه یا بخشنامه آن را برطرف کنیم. امیدواریم مسوولان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نیز در سطح کلان برای برطرف کردن این مشکل اقدام کنند.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید