رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » قول صددرصدی مجلس برای حمایت از اعضای فراکسیون تاریخ و توسعه گردشگری

قول صددرصدی مجلس برای حمایت از اعضای فراکسیون تاریخ و توسعه گردشگری

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

مجلس

اعضای فراکسیون تاریخ و توسعه گردشگری درحالی در حاشیه برگزاری هشتمین گردهم آیی راهنمایان گردشگری در جمع فعالان این حوزه حاضر شدند که خبر از قول صددرصدی مجلس برای حمایت از این حوزه دادند.

به گزارش خبرنگار مهر، هشتمینگردهم آیی راهنمایان گردشگری در حالی در مشهد درحال برگزاری است که اصحاب رسانه شامگاه گذشته در نشستی صمیمی با رییس فراکسیون تاریخ و توسعه گردشگری و سخنگوی این فراکسیون، اعضای هیات مدیره انجمن های راهنمایان گردشگری، اعضای هیات مدیره کانون سراسری راهنمایان گردشگری و مسئولان میراث فرهنگی و گردشگری استان خراسان رضوی به بحث و گفت و گو نشستند.

با توجه به فعالیت حدود ۶۵۰۰ راهنمای گردشگری در استان های مخلتف یکی از مهمترین دغدغه های این صنف نداشتن بیمه و تامین آتیه است. این درحالی است این صنف توانسته است دارای کد از سوی وزارت کار شود. با این وجود سالهاست که به واسطه نبود قوانین بالا دستی و خلاهای قانونی این مهم محقق نشده است. البته راهنمایان گردشگری سال‌هاست که این دغدغه را مطرح و خواستار رسیدگی به آن می شوند. در نهایت امر در حاشیه برگزاری هشتیم گردهم آیی راهنمایان گردشگری جمعی از اعضای فراکسیون تاریخ و توسعه گردشگری مجلس شورای اسلامی به دعوت راهنمایان گردشگری برای رفع این معظل به گفت و گو نشستند.

هروی رییس فراکسیون تاریخ و توسعه گردشگری با اشاره به عضویت ۷۰ نماینده مجلس در این فراکسیون گفت: حضور ما در جمع راهنمایان گردشگری نشان از اهمیت این حوزه برای نمایندگان مجلس و اعضای فراکسیون تاریخ و توسعه گردشگری دارد. اما تحقق خواسته‌های راهنمایان نیازمند آسیب شناسی است و در واقع یک صنف باید در مرحله نخست انسجام و اتحاد داشته باشد و سپس وارد عرصه شود.

او همچنین از راهنمایان گردشگری به عنوان راویان صلح در مقطع زمانی نام برد که جهانیان بدون دلیل و برهان از ایران به عنوان تروریست نام می برند و خاطرنشان کرد: راهنمایان گردشگری افرادی هستند که عاقلانه کار نمی کنند بلکه عاشقانه فعالیت می کنند. چراکه با توجه به شرایط و مشکلاتی که با آن روبه رو هستند همچنان به فعالیت در این حوزه ادامه می دهند و حتا موفق شده اند میزبانی کنوانسیون راهنمایان گردشگری در سال ۲۰۱۷ را برای ایران کسب کنند.

هروی ادامه داد: راهنمایان گردشگری ثروت ملی هستند و بهتر است گردشگری را از نگاهی که آنرا کالای لوکس می داند خارج کنیم. هر قدر منزلت گردشگری بیشتر شود شاهد پیشرفت های بیشتر در ایران خواهیم بود. در این خصوص نیز کارهای بسیار داریم و وظیفه و ماموریت راهنمایان بسیار سنگین است.

مشکلات راهنمایان ناشی از خلاهای قانونی است

البته هروی در پاسخ به سئوالاتی که درخصوص نقد به نبود قوانین مصوب درخصوص راهنمایان و بیمه و چگونگی فعالیت آنها مطرح می‌شد گفت: بیشتر مشکلات راهنمایان چه در حوزه بیمه و چه در حوزه دریافت بودجه در حوزه قانون گذاری است. چراکه دراین خصوص خلا قانونی وجود دارد. در این راستا باید تلاش شود تا قانونی مدون در حوزه گردشگری مصوب شود.

رییس فراکسیون تاریخ و توسعه گردشگری، مجلس را ریل گذاری نامید که قانون های شفاف را مصوب می کند. در این خصوص نیز قانون گذاری یک شبه انجام نمی شود و نیازمند برگزاری جلسات متعدد برای تدوین قانونی مشخص، واضح و شفاف است. در این خصوص نیز باید طرحی تدوین و با کمک قانونگذاران مصوب شود.

به گفته هروی، بودجه سالیانه برای راهنمایان کارآیی نخواهد داشت و در واقع راهنمایان نیازمند تدوین قانونی همیشگی هستند نه قانونی مقطعی که هر سال قابل تغییر باشد از این رو باید طرحی مدون در این خصوص به مجلس اعلام شود.

او همچنین از آمادگی مجلس برای پذیرش مسئولان و رئسای راهنمایان گردشگری خبر داد و گفت: با توجه به آنکه در حال حاضر هنوز کار لایحه به اتمام نرسیده است و تاکنون توانسته ایم ۸ تبصره را تکمیل کنیم، می توانیم جلسات کارشناسی برای در نظر گرفتن ردیف مستقل بودجه ای برای راهنمایان در نظر بگیریم که البته تحقق این مهم نیز نیازمند تدوین طرحی قانونی است که به صورت مدون و همیشگی قابل اجرا باشد. دراین میان با توجه به حمایت ۷۰ نماینده عضو فراکسیون تاریخ و توسعه گردشگری می توانیم هر طرحی را مصوب کنیم.

میراث فرهنگی، هویتی به حاشیه رانده شده

رییس فراکسیون تاریخ و توسعه گردشگری همچنین از میراث فرهنگی به عنوان هویت به حاشیه رانده شده و مظلومی نام برد که هر وقت از هر بخش بودجه سالیانه کم می آید از بودجه میراث فرهنگی و برخی امور دیگر کاسته می شود. از این رو این حوزه نیازمند انجام کاری اساسی و قانونمند است. چراکه درصورت قانونمند شدن این حوزه می توان نظارت ها را نیز بیشتر کرد.

بخشایشی سخنگوی فراکسیون تاریخ و توسعه گردشگری نیز در ادامه این نشست به اقتصاد وابسته به نفت اشاره کرد و دولت را به مانند بچه  پولداری تشبیه کرد که از فروش نفت کسب درآمد می کند و ادامه داد: اگر بخواهیم به سوی اقتصاد مقاوتی حرکت کنیم یکی از عناصر دست یابی به این مهم توجه به گردشگری است.

او همچنین به بودجه سال ۹۴ اشاره کرد و گفت: برای سال ۹۴ بودجه ای در حدود ۲۲۴ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است که ۷۳ هزار میلیارد تومان آن از فروش نفت خواهد بود و ۸۴ هزار میلیارد تومان آن از بخش مالیات ها تامین می شود. در این میان سهم گردشگری از بودجه سال ۹۴ در حدود ۴۸۰ میلیارد تومان است که بسیار کم است.

بخشایشی با اشاره به درآمد ۱۰ میلیارد دلاری که از گردشگری حاصل شده است این درآمد را بسیار ناچیز عنوان کرد و گفت: با توجه به هدفی که برای جذب ۲۰ میلیون گردشگر در نظر گرفته شده است نقش راهنمایان بسیار پر رنگ خواهد بود و راهنمایان باید اخلاق را نشان دهند چراکه با توسعه گردشگری، هتل‌ها و مجتمع‌های بین راهی توسعه خواهند یافت و این مهم زمینه را برای حضور سرمایه گذاران باز می کند.

او با اشاره به آنکه گردشگری می تواند روی کمک مجلس حساب کند بر لزوم تعامل و صحبت تشکلهای گردشگری با مجلسیان تاکید کرد و ادامه داد: “ما دو طرح دراین خصوص داریم. از یک سو نظام جامع بودجه ریزی گردشگری است که با مشکلاتی روبه روست و از دیگر سو قانون جامعه گردشگری را شاهد هستیم که می توان با کمک فعالان و دست اندرکاران گردشگری تدوین و به مجلس جهت تصویب اعلام شود. چراکه مجلس بستر ساز و سیاستگزار است.

به گفته بخشایشی، برای ایجاد فضایی جهت حضور راهنمایان دنیا در ایران که قرار است به واسطه برگزاری کنوانسیون راهنمایان گردشگری در سال ۲۰۱۷ انجام شود، می‌توان بسترهایی برای رای زنی با کنسولگری ها جهت تسهیل روادید انجام داد. در این میان انجام کارهای آموزشی و آشناسازی کنسولگری ها با این مهم می تواند بخشی از فعالیت های فراکسیون تاریخ و توسعه گردشگری را به خود اختصاص دهد. چراکه سفارتخانه های ما هنوز به گردشگران به چشم جاسوس نگاه می کنند و ما می توانیم بستر ساز تغییر این نگاه به گردشگران باشیم.

نقش مجلس در رفع مشکلات گردشگری

علی شالبافیان مشاور حقوقی معاونت گردشگری نیز با اشاره به آنکه تاکنون نمایندگان مجلس کمک های بسیاری به حوزه گردشگری کرده‌اند گفت: از آنجمله می توان به قرار گرفتن واژه گردشگری در کنار صنعت اشاره کرد که با رای دو سوم نمایندگان مجلس محقق شد. در این میان نمی توان از تلاش هایی که درخصوص معافیت مالیاتی تاسیسات گردشگری انجام شد چشم پوشی کرد. البته موضوع بیمه راهنمایان گردشگری به واسطه نبود قانون بالادستی با مشکلاتی روبه روست که می توان با کمک نمایندگان مجلس مرتفع شود.

نشست صمیمی اصحاب رسانه با نمایندگان مجلس و مسئولان گردشگری و راهنمایان گردشگری درحالی پس از گذشت ۴ ساعت به اتمام رسید که وعده های بسیار از سوی مجلسیان برای حمایت از راهنمایان گردشگری و فعالان این حوزه داده شد. اما باید دید در آینده چه اتفاقاتی از سوی نمایندگان مجلس برای این حوزه رقم خواهد خورد.

برچسب ها :
ثبت برند و شرکت به اسانی :ثبت برند
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید