رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » برگزاری آیین بزرگداشت فتح تهران و مشروطه در کاخ نیاوران

برگزاری آیین بزرگداشت فتح تهران و مشروطه در کاخ نیاوران

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
کاخ نیاوران
آیین بزرگداشت واقعه فتح تهران و مشروطه با بازنمایی تابلو فتح تهران، از آثار نمایشی کاخ صاحبقرانیه شب گذشته در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، آیین بزرگداشت فتح تهران و مشروطه با حضور سردار محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، دکتر محمد حسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی کشور، دکتر سید محمد بهشتی، رئیس پزوهشگاه سازمان میراث فرهنگی و جمعی از مسئولان و مدیران کشوری در تالار آبی کاخ نیاوران برگزار شد.

سید محمد بهشتی در این مراسم با اشاره به واقعه مشروطه گفت: چنین روزی در تاریخ معاصر ما روز بزرگی است. انقلاب مشروطه نکات زیادی را دربر می گیرد که بیش از هرچیز به ویژگی فرهنگی ایران مربوط می شود.

رئیس پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی افزود: ایران اولین کشوری است که در آن انقلاب می شود و این پیشتازی به مختصات فرهنگ ایرانی مربوط می شود.

وی توضیح داد: چند سال پیش شاهد بهار عربی در کشورهای منطقه بودیم که البته خیلی زود خزان شد اما این بهار 35 سال پیش در ایران اتفاق افتاد که حاصل تجربه تاریخی و تعامل ما است.

همچنین در بخش دیگری از این مراسم  مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران گفت: درمعرفی آثار تاریخی باید به روح آن اثر توجه کرد؛ چراکه آثار تاریخی مانند انسان ها دارای روح هستند. یک شی تاریخی یک شی مرده نیست.

امامی افزود: پیش از این نگهداری آثار تاریخی مورد توجه بود اما امروزه تغییری در موزه داری بوجود آمده است که معرفی آثار تاریخی فرهنگی نیز حائز اهمیت است.

وی با اشاره به کتاب فتح طهران که الهام گرفه از تابلو تاریخی با همین نام است گفت: اگر در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران 50 هزار شی تاریخی وجود داشته باشد با کارهای تحقیقی و پژوهشی بیش از 50 هزار جلد کتاب نیز با موضوع همین آثار می توان منتشر کرد.

بازنمایی تابلو فتح تهران با نقالی زوج هنرمند بختیاری، اجرای موسیقی سنتی بختیاری، پخش نماهنگ بختیاری “بی مریم”، رونمایی کتاب «فتح طهران» نوشته دکتر اردشیر صالحپور و پخش کلیپ روند آماده سازی نمایشگاه ها و برگزاری آیین بزرگداشت فتح تهران و مشروطه از جمله برنامه های بزرگداشت واقعه فتح تهران بود.

همچنین در پایان این مراسم نمایشگاه های “آیینه تبریز” و “مشروطه در صاحبقراینه”، “آرام نگاره های بختیاری در تکیه میر اصفهان” اثر مهدی تمیزی، “فتح تهران در تصویر” از مجموعه دار خصوصی کامران نجف زاده و «اعلامیه های دوره مشروطه» توسط مدعوین و مهمانان حاضر در مراسم افتتاح شد.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید