رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » بیم تخریب خانه افشار

بیم تخریب خانه افشار

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

خانه افشار

این حکایتی تکراری برای همه پایتخت‌نشینان شده است؛ خانه‌ای با صفا که بوی روزگاران تهران زیباتری را می‌داد، با هجوم بساز‌بفروش‌هایی مواجه می‌شود که درک درستی از معماری ندارند.

همین حکایت تکراری به همان میزان غمگین هم هست. حکایتی تلخ برای شهری که خانه هایش روزگاری حیاط و حوض داشت، ستون خانه هایش مثل یک خانواده کهن، قابل تکیه بود و دیوارهایش چنان بود که اگر فریاد می کشیدی صدا به اتاق بغل نمی رفت. شهری که خانه هایش پر از درخت بود، درخت هایش پر از میوه، میوه هایش را می چیدی و در همان حوض می ریختی و عصرهای تابستان میان خنکای درختان می نشستی و در کمال آرامش می خوردی. حالا چنین نیست. هر جا ردی از یک خانه قدیمی با وسعت باشد، روی درش با انبوه تراکت ها و آگهی هایی روبه رو می شوی که نوشته: خانه یا زمین شما را به بالاترین قیمت خریداریم. اگر از ساکنان این معدود خانه ها بپرسی، می گویند هر روز بارها بساز بفروش ها زنگ خانه شان را می زنند و برای خرید آن ملک به هزار پیشنهاد وسوسه کننده متوسل می شوند. پیشنهادهایی برای خرید، ساخت، مشارکت در ساخت و…

میان کوچه باغ های محله زعفرانیه تهران، در بین خانه های درندشتی که روز به روز کوبیده می شوند و پس از چندی برج های سر به فلک کشیده، به جای آنها قد علم می کند، خانه ای دیده می شود با معماری معاصر برآمده از معماری ایرانی. نام این خانه، خانه افشار است که سال ها پیش به دست معمار توانای کشور، دکتر علی اکبر صارمی ساخته شد. او این خانه را در یکی از خوش آب و هواترین محله های تهران طراحی کرد. حالا این معمار بیم دارد خانه ای که براساس مولفه های معماری معاصر طراحی کرده، به سرنوشت دیگر خانه های قدیمی تهران گرفتار شود.

خانه افشار بین سال های ۱۳۵۳ و ۱۳۵۵ در زعفرانیه تهران در زمینی شیبدار طراحی و توسط علی اکبر صارمی برای خواهرش ساخته شد. از دوران بعد از انقلاب تاکنون این خانه در اجاره سفارتخانه های مختلف بود ازجمله سفارت هلند که از خانم کاردار سفارت که خود هنرشناس و نقاش است نقل است که می گفت این خانه مرا یاد خانه «ریتولد» و «گروه داستیل» در هلند می اندازد. عرض ساختمان این خانه 9 متر و طول آن حدود ۲۰ متر است. زیربنا ۲۰۰ متر به صورت دوبلکس و مساحت کل زمین ۶۰۰ مترمربع است.

این معمار سال ها پیش خانه افشار را برای خواهرش طراحی کرده است، اما پس از درگذشت خواهرش، خواهرزاده های صارمی که عمدتا در خارج از کشور سکونت دارند، قصد فروش این خانه را دارند. اگر این اتفاق رخ دهد، ممکن است مالک بعدی، این خانه را بکوبد و از این بنای زیبا، یک برج بدقواره به آسمان بفرستد.

صارمی که خانه افشار را براساس معماری معاصر طراحی کرده، می گوید: محله شمیران از برج های بدقواره اشباع شده است. حرف ما این است که نهادهای مختلف می توانند با خرید خانه افشار از آن به عنوان کتابخانه، موزه، گالری یا یک مرکز فرهنگی و هنری استفاده کنند. به این صورت نه تنها این خانه از خرابی نجات می یابد، بلکه می توان برای آن کارکرد فرهنگی در نظر گرفت. ما حتی با برخی وزارتخانه ها مثل وزارت راه و همین طور کانون معماران هم گفت وگوهایی داشته ایم.

صارمی می گوید: تاکید من در طراحی این خانه، روی معماری حرفه ای معاصر بود. واقعا امروز این پرسش مطرح است که در برابر بلبشوی بساز بفروش ها که درکی از هنر و معماری ندارند، چه کسی مقصر است. آیا ما معماران مقصریم، یا افراد دیگر؟ معماری گذشته ما را سازمان میراث فرهنگی حفاظت می کند، اما چه نهادی متولی حفظ معماری معاصر است؟

صارمی متولد سال ۱۳۲۲ است. سال ۱۳۴۷ از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران در رشته معماری فارغ التحصیل شد و تحصیلات خود را در دانشگاه پنسیلوانیا تا دریافت درجه دکتری پی گرفت. رساله دکتری او زیر نظر استادش لویی کان نوشته شد. صارمی که سابقه شاگردی و همکاری با مرحوم هوشنگ سیحون را هم در کارنامه دارد، علاوه بر تدریس دانشگاهی در تهران، مقالاتی نیز در مجلات معماری معتبر دنیا منتشر کرده است. این معمار همسر هایده حائری، بازیگر معروف سینما و تئاتر است.

در چنین شرایطی کمیته پیگیری حفاظت از خانه های تاریخی تهران بر آن است که برای حفظ و نگهداری از میراث معماری شهر تهران پروژه نجات بخشی خانه افشار را که توسط استاد چیره دست معماری ایران طراحی شده است، آغاز کند. به همین منظور از تمام علاقه مندان میراث فرهنگی و معماری شهر تهران دعوت شده آنها را در پیدا کردن علاقه مند برای خریداری و تملک این بنا و تغییر کاربری آن به یک مرکز فرهنگی و هنری یاری کنند.

سجاد روشنی / گروه فرهنگ و هنر

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید