رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » ارزیابی اولیه بررسی داده‌های باستان‌ شناختی تپه کاووسیه تهران

ارزیابی اولیه بررسی داده‌های باستان‌ شناختی تپه کاووسیه تهران

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

تپه کاووسیه

ارزیابی اولیه بررسی داده‌های باستان‌ شناختی تپه کاووسیه تهران با روش شبکه‌‌بندی‌‌های نواری به پهنای پنج متر بیانگر استقراری بودن این تپه در دوره‌های سیلک ۱، سیلک ۳، مفرغ (برنز) و آهن است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مریم مولایی سرپرست هیات باستان شناختی تپه کاووسیه گفت : شواهدی اندک از فازهای چشمه علی و آغاز ایلامی نیز در این بررسی سطحی به‌دست آمد که نشانگر توالی کم‌وبیش پیوسته این تپه ارزشمند است.

وی افزود: تپه کاووسیه پیش تر و در بررسی دشت تهران به‌سرپرستی حاتمی شناسایی و به فهرست محوطه‌های استقراری دوران پیش‌از تاریخ افزوده شده بود.

مولایی گفت: متأسفانه از آن تاریخ به بعد پژوهش باستان‌ شناختی جدی در این تپه صورت نگرفته و اطلاعاتی از این تپه ارزشمند در دسترس پژوهشگران وجود نداشت که به‌دلیل همین کمبود اطلاعات در گام نخست برای ارزیابی تپه کاووسیه با دریافت مجوز از سوی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری  به بررسی سیستماتیک این تپه پرداختیم.

این باستان شناس تصریح کرد:بررسی های ما نشان داد که این تپه  بیش‌از یک هکتار مساحت داردو بخش‌های اصلی آن (حدود ۱ هکتار) در باغی موسوم به شازده قرار گرفته، و گسترش بافت شهری بخش‌هایی از تپه (احتمالاً حدود نیم هکتار) را پوشانده است.

وی گفت: در سال‌های اخیر به‌منظور کاشت درخت در سطح و دامنه‌های تپه شیارهایی ایجاد شده که با جابه‌جا شدن خاک و مواد باستان‌شناختی سطح تپه آشفته شده است. به‌همین دلیل بررسی سیستماتیک و تعیین مساحت دقیق این تپه با بررسی سطحی ناممکن است.

مولایی در ادامه افزود:در این بررسی، از تپه کاووسیه با استفاده از فناوری پیشرفته‌ی پرنده‌های هدایت شونده بدون سرنشین (پهباد) تصویربرداری هوایی شد.   .افزون بر این با استفاده از شیوه فتوگرامتری هوایی نقشه توپوگرافی (منحنی تراز) آن نیز با دقتی بسیار بالا تهیه شد.

وی گفت :امید است در فصل‌های آینده با گمانه‌زنی‌هایی در پیرامون این تپه مساحت اصلی آن روشن و بر اساس  آن نقشه و ضوابط و مقررات عرصه و حریم این تپه ارزشمند برای حفاظت هرچه بهتر آن تهیه شود. از سوی دیگر این هیأت در صدد است در فصل آینده با ایجاد گمانه‌هایی لایه‌نگارانه توالی استقرارهای این تپه را از آغاز تا پایان مشخص کند.

مجوز بررسی باستان شناختی تپه کاووسیه تهران توسط رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادرشده است.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید