رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » مبدا سفر 19 درصد زائران به مشهد از استان تهران است

مبدا سفر 19 درصد زائران به مشهد از استان تهران است

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

مشهد

مدیر گروه اقتصاد گردشگری پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی خراسان رضوی گفت: براساس یافته‌های یک تحقیق، مبدا سفر 19 درصد زائران به مشهد از استان تهران است و استان‌های خراسان رضوی و اصفهان با سهم 11 و 9.5 درصدی رتبه‌های دوم و سوم را دارا هستند.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان، هادی رفیعی در سمینار «زیارت نوروزی» که در پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی مشهد برگزار شد، به ارائه تحقیقی با عنوان «ویژگی‌های اقتصادی بازار گردشگران داخلی و خارجی در مشهد مقدس» پرداخت و اظهار کرد: 81 درصد زائران به همراه خانواده به مشهد آمده‌اند و رتبه‌های دوم و سوم نحوه سفر به صورت تنهایی و گروهی است که هر کدام سهم 9 درصدی دارند. 88 درصد زائران به شکل مستقل و شخصی، 6.5 درصد با هیات و کاروان زیارتی و پنج درصد به شکل تور به مشهد سفر کرده‌اند.

رفیعی با اشاره به اینکه هدف و اولویت نخست 95 درصد زائران به مشهد، مذهبی و زیارتی بوده است، تصریح کرد: به طور کلی تقریبا 98 درصد زائران به مشهد اهداف اول تا سوم خود را مذهبی و زیارتی ذکر کرده‌اند؛ میانگین مدت زمان ماندگاری در مشهد چهار شب بدست آمده است و چهار درصد افراد تنها یک روز در مشهد می‌مانند و هیچ شبی را در مشهد ماندگار نشده‌اند.

مدیر گروه اقتصاد گردشگری پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی خراسان رضوی با اشاره به اینکه 60 درصد گردشگران خارجی با خانواده به مشهد سفر می‌کنند، اظهار کرد: متوسط ماندگاری گردشگران خارجی در مشهد حدود 18 شب است؛ همچنین گردشگران خارجی عمدتا در هتل‌ها اقامت می‌کنند.

وی، ساکنان و مجاوران، کسبه و سرمایه‌گذاران و گردشگران را از اجزای اقتصاد گردشگری مشهد برشمرد و افزود: هر گردشگری که به شهر می‌آید به صورت بالقوه می‌تواند سرمایه‌گذار هم باشد.

حسین مبینی، پژوهشگر پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی مشهد نیز در این سمینار تحقیقی با عنوان «بررسی میزان انطباق ساختار ذهنی شهر مشهد با تصویر ذهنی ساکنان و زائران و نقش آن در مشکلات ترافیکی مشهد» ارائه کرد و گفت: انسان‌ها با استفاده از تصویر ذهنی خود از ساختار شهر و عناصر آن، در شهرها به جهت‌یابی و انتخاب مسیر می‌پردازند، بنابراین ضروری است در طرح‌ها و برنامه‌های شهری تصویر ذهنی استفاده‌ کنندگان از شهر مورد توجه قرار گیرد تا کارایی ساختار اصلی به منظور پشتیبانی از الگوهای رفتاری(آمد وشد) ساکنان، تقویت شود.

وی با اشاره به اینکه طبق آمار رسمی، سالانه حدود 17 میلیون مسافر وارد شهر مشهد می‌شوند و حدود سه میلیون نفر نیز در این شهر ساکن هستند، خاطرنشان کرد: مدیریت الگوهای رفتاری ساکنان و زائران برای رفع مشکلات این شهر اجتناب ناپذیر است. به نظر می‌رسد ساختار اصلی شهر مشهد و ساختار ذهنی غالب استفاده‌کنندگان از فضا، برهم انطباق ندارند و این می‌تواند یکی از عوامل اصلی بسیاری از مشکلات شهری، از جمله ترافیک مشهد باشد.

پژوهشگر پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی خراسان رضوی با اشاره به اینکه پژوهش فوق برای آزمون این فرضیه به بررسی میزان انطباق ساختار اصلی شهر مشهد و ساختار ذهنی ساکنان و زائران در شهر مشهد، پرداخته است، تصریح کرد: تحلیل‌ها نشان داد نقشه ذهنی ساکنان و زائران شهر مشهد با ساختار اصلی طراحی شده برای این شهر جز در چند نقطه، اشتراکی ندارد که این مساله می‌تواند یکی از علل عمده مشکلات ترافیکی شهر مشهد باشد. این نکته، توجه بیشتر به تصویر ذهنی مردم در طرح‌های آینده برای شهر مشهد را ضروری می‌کند.

پژوهشگر پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی خراسان رضوی، شناسایی دقیق حجم تردد به مقاصد اصلی سفر و طراحی سیستم حمل و نقل ویژه برای آن در قالب یک سیستم حمل و نقل یکپارچه جامع گردشگری را به عنوان پیشنهاداتی جهت رفع مشکل عنوان می‌کند.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید