رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » امسال در نظر داریم که ۱۰۰ بنای تاریخی را به بخش خصوصی واگذار کنیم

امسال در نظر داریم که ۱۰۰ بنای تاریخی را به بخش خصوصی واگذار کنیم

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

محمدرضا پوینده

مدیرعامل صندوق احیای آثار تاریخی گفت: امسال در نظر داریم که ۱۰۰ بنای تاریخی را به بخش خصوصی واگذار کنیم. همچنین این صندوق باید تا سال ۱۴۰۴، یک‌هزار و ۸۲ بنای تاریخی را واگذار کند.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست خبری مدیرعامل صندوق احیای آثار تاریخی و فرهنگی ظهر روز سی‌ام فروردین ماه در موزه ظروف کاخ سعدآباد برگزار شد.

در این برنامه،محمدرضا پوینده به ارائه گزارشی از برنامه های سال ۹۵ این صندوق اشاره کرد و گفت: ۲۰ میلیارد تومان سرمایه اولیه این صندوق بوده است و وظیفه واگذاری بناهای تاریخی به سرمایه گذاران بر عهده آن گذاشته شد. همچنین برای اولین بار و با حکم رئیس سازمان میراث فرهنگی به عنوان رئیس هیات امنای این صندوق، شورای فنی و اقتصادی این صندوق تشکیل شد که در آن افرادی از جمله دولت آبادی، حسین رایتی مقدم، حسن محبعلی، حجازی، امامی، تشکری نیا، میثاقیان و سه نفر از معاونان صندوق در آن عضو هستند که در حوزه تعیین کاربری ها همفکری کرده و باید کاربری هر بنای تاریخی به تصویب این شورا برسد.

وی افزود: یکی از مشکلات صندوق این است که نتوانسته با جامعه هدف ارتباط بگیرد. به همین منظور در حال شناسایی جامعه هدف و برندهایی که در حوزه اقتصادی و فرهنگی کار می کنند، هستیم. همچنین از آنجا که ایران فاقد فصلنامه تخصصی در حوزه احیای بناها است مجوز راه اندازی این فصلنامه را برای امسال گرفته ایم. همچنین یک تیم از دانشگاه علم و صنعت برای بررسی و روشن شدن نقاط ضعف و قوت صندوق با ما همکاری می کنند.

مدیرعامل صندوق احیای آثار تاریخی و فرهنگی تصریح کرد: تا قبل از دولت یازدهم نهایت ۱۳ بنا به بخش خصوصی واگذار شده بود، از جمله هتل لاله، مجموعه عامری ها، خانه مستوفی شیراز، سعدالسلطنه قزوین و… اما در ۲ سال اول ریاست آقای روحانی ۵ بنا به سرمایه گذار واگذار شد و در ۹ ماهه گذشته، ۳۱ بنا وارد مرحله بستن قرارداد شدند، بنابراین در ۹ ماهه گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل در واگذاری بناها ۶۰۰ برابر رشد داشته ایم همچنین در بخش جذب سرمایه گذاری نیز باید گفت که در سال ۹۳، ۵ میلیارد تومان جذب سرمایه انجام شده بود ولی در سال ۹۴ این میزان به ۴۰ میلیارد تومان رسید. همچنین استان اصفهان و سمنان در زمینه آماده سازی بناهای تاریخی برای واگذاری در رتبه اول و دوم قرار دارند.

پوینده ادامه داد: پیش بینی می کنیم امسال ۲۵ تا ۳۰ بنا به بهره برداری برسد. یعنی هر ماه حداقل دو بهره برداری از بناهای تاریخی داشته باشیم.

وی گفت: هدف گذاری ماورای سال ۹۵ این است که چون سطح توقعات از ما در ۹ ماهه گذشته بالا رفته، در نظر داریم نسبت به سال ۹۴، ۳۰۰ درصد رشد داشته باشیم. بنابراین می خواهیم در سال ۹۵، ۱۰۰ بنا را واگذار کنیم. منتها دولت ما را به واگذاری ۱۵۰ بنا مکلف کرده است. به این منظور در سال جاری ۱۰۰ بنا و هر سال ۱۰۰ تا ۱۵۰ بنا را در نظر داریم که به بخش خصوصی واگذار کنیم. بدین ترتیب می خواهیم تا سال ۱۴۰۴ تعداد یک هزار و ۸۲ بنا به بخش خصوصی واگذار شود. به همین منظور با معاون سرمایه گذاری صحبت شده که از منابع صندوق توسعه ملی برای حمایت از سرمایه گذاران استفاده کنیم و حدود ۵۰۰ میلیارد ریال از اعتبارات این صندوق به سرمایه گذاران اختصاص یابد.

مدیرعامل صندوق احیای آثار تاریخی و فرهنگی همچنین از همکاری با کشورهای دیگر خبر داد و گفت: ما امیدوار هستیم که در کشورهای حوزه فرهنگی مانند افغانستان، تاجیکستان، عمان یک یا دو بنا را باتوجه به تجربه شرکت های پیمانکار مورد مرمت و احیا قرار دهیم.

پوینده در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه تعداد بنا در اختیار این صندوق برای واگذاری قرار دارد، گفت: ۲۶۹ بنا در اختیار صندوق قرار گذاشته شده که با بررسی های انجام شده مشخص شد ۱۰۹ بنا مالکیت خصوصی و اوقافی داشته اند و ۱۲۰ بنا امکان واگذاری دارند. تعدادی از بناهای ما در اختیار ادارات میراث فرهنگی و استان ها است.

وی افزود: مردم با توجه به اخبار سال های گذشته تصور می کنند اگر سازمان میراث فرهنگی ملک آنها را در فهرست میراث ملی ثبت کند، مالکیت را از آنها می گیرد و یا انجام هر مداخله ای را در آن از مالک سلب می کند بنابراین به سراغ مرمت و بهره برداری از آنها نمی رود. در صورتی که ما باید حمایت های لازم را از این مالکان انجام دهیم و تمام بخش های ذیربط از جمله بانک ها نیز کمک کنند.

مدیرعامل صندوق احیای آثار تاریخی و فرهنگی افزود: بناهایی که در مالکیت سازمان میراث فرهنگی است، فهرست بندی شده و با مصوبه دولت اجازه واگذاری می گیرند. ما فعلا در مقام بررسی کارشناسی هستیم که به چه شکل می توان واگذاری ها را توسعه داد. یعنی بناهای تاریخی با مالکیت اوقاف یا سایر دستگاه های دولتی غیر از بناهای نفیس را بتوانیم واگذار کنیم.

پوینده گفت: در مرمت و تغییر کاربری بناها باید درخواست سرمایه گذار، شأنیت بنا و موقعیت آن در نظر گرفته شده و در نهایت مورد ارزیابی قرار گیرد و در شورای فنی کارایی آن مشخص شود.

وی اضافه کرد: ۹۵ درصد بناهای در اختیار صندوق به اشخاص حقیقی و حقوقی واگذار می شود در این میان شرکت هایی مانند شرکت بهسازی و نوسازی نیز متقاضی واگذاری است. آنها منابعی در اختیار دارند که استقبال آنها از تغییر کاربری بناهای تاریخی بسیار خوب است. برخی از مزایده های ما حتی یک متقاضی نداشت.

در ادامه این برنامه، علی کاظمی، معاون سرمایه گذاری و بهره برداری صندوق گفت: ما ملزم به تدوین نظام نامه خواهیم شد. تهیه بسته های سرمایه گذاری بر مبنای طرح های امکان سنجی و میزان تورم جامعه است. همچنین در نمایشگاه بین المللی گردشگری که اواخر سال گذشته برای اولین بار این صندوق یک سالنی به خود اختصاص داده بود، توانستیم با ۱۵ سرمایه گذار خارجی و ۲۲ سرمایه گذار داخلی ارتباط برقرار کرده و اطلاعات بسته های سرمایه گذاری خود را برای آنها ارسال کنیم.

ابوالفضل عبیدی، معاون فنی و اجرایی صندوق نیز از تهیه شناسنامه و مستندسازی ۴۰۰ برنامه پیشنهادی خبر داد و گفت: سطح نظارت ها در این صندوق استانی و ستادی است و پروژه ها به صورت هفتگی نظارت می شود.

عباس پالیزبان، معاون حقوقی صندوق نیز گفت: این معاونت در سال ۹۴ سازماندهی شد بنابراین یک واحد جدیدی از صندوق است. ما ۱۰۱ بنا را در معرض مزایده گذاشتیم. این اقدام منجر شد که ۳۱ سرمایه گذار را در قالب تشریفات و مزایده انتخاب کنیم. این بناها با سرمایه گذاری بخش خصوصی وارد مرحله عقد قرارداد شد و یا در حال انجام تشریفات انعقاد قرارداد هستند.

معاون حقوقی صندوق درباره یکی از دلایل ناموفق بودن صندوق، واگذاری همه ۱۰۱ بنا توضیح داد: ناآشنایی سرمایه گذاران با این بنا مهمترین عامل است. سرمایه گذاران در حال ازریابی هستند که آیا وارد شدن به حوزه تغییر کاربری و استفاده از بناهای تاریخی، چالش دار است یا خیر؟

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید