رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » کشف کتیبه تاریخی با قدمت ۷۰۰ ساله در کوه های اطراف شیراز

کشف کتیبه تاریخی با قدمت ۷۰۰ ساله در کوه های اطراف شیراز

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

کتیبه تاریخی

یک کتیبه تاریخی در کوه های اطراف شیراز کشف شد و بررسی های اولیه نشان از قدمت ۷۰۰ ساله آن دارد.در نزدیکی این سنگ نوشته، آثار تاریخی مختلفی نیز وجود دارد که ثبت ملی نیز شده است.

 معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس در خصوص کشف این کتیبه گفت: قسمتی از این کتیبه سنگ نوشته از بین رفته و تنها قسمتی از آن در یکی از کوه های اطراف شیراز دیده می شود.

عبدالرضا نصیری با بیان اینکه به احتمال این کتیبه مربوط به قرن هشتم هجری باشد، افزود: در این خصوص باید بررسی و پژوهش های باستان شناسی صورت گیرد تا قدمت این کتیبه مشخص شود.

وی گفت: به دنبال بازدیدها و پژوهش هایی که از آثار تاریخی و فرهنگی استان انجام می شود چندی قبل در یکی از کوه های شیراز این سنگ نوشته رویت شد.

 

نصیری با تاکید بر اینکه این اثر تاکنون شناسایی نشده بود، افزود: با تهیه چند عکس از این اثر و ارسال آن به اداره کل میراث فرهنگی فارس مشخص شد این اثر تاریخی است.

وی گفت: بخشی از این سنگ نوشته توسط افراد سودجو به بهانه یافتن گنج ویران شده و بخشی از آن نیز از بین رفته است.

 

معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس با بیان اینکه قدمت کتیبه به سده هشتم هجری می رسد، گفت: تا زمانی که بررسی و پژوهش های تخصصی برروی این اثر انجام نشود نمی توان به درستی درباره قدمت و حتی نوع خطوط حک شده آن اظهار نظر کرد.

نصیری افزود: طبق شواهد موجود، خطوط این کتیبه به خط رقاع نگاشته شده و واژگانی مانند خادم و مقام در آن به وضوح دیده می شود.

 

وی گفتد: در محلی که این کتیبه کشف شده، چند اثر تاریخی مربوط به دوره تیموریان تا سده های کنونی اسلامی وجود دارد که همگی در فهرست آثار ملی نیز به ثبت رسیده اند.

معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس افزود: با توجه به اینکه عمده سنگ نوشته های دوره اسلامی متعلق به سنگ های قبر است به دلیل آنکه کتیبه یادشده در دل کوه جای گرفته، می توان آن را تنهاترین کتیبه سنگی دوره اسلامی شیراز دانست.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید