رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » درخواست پیگیری تخریب خانه های تاریخی شهر شیراز

درخواست پیگیری تخریب خانه های تاریخی شهر شیراز

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

بافت تاریخی

معاون میراث فرهنگی کشور در پی تخریب خانه های تاریخی شهر شیراز که روز گذشته آغاز شد، از ارسال نامه ای به شورای عالی شهرسازی و استانداری خبر داد و گفت: خواستار پیگیری موضوع از طریق مجلس هستیم.

به گزارش خبرنگار مهر، از روز گذشته پروژه دیگری از تخریب خانه های تاریخی اطراف حرم شاهچراغ از جمله ضلع شرقی حرم آغاز شده است به نحوی که دوستداران میراث فرهنگی خبر از تخریب سه بنای تاریخی در ضلع شمال غربی خانه تاریخی پورنواب که سال گذشته نابود شد، می دهند.

این خانه های تاریخی متعلق به دوره قاجاری و پهلوی و ارزشمند بوده اما هنوز در فهرست میراث ملی ایران ثبت نشده بودند. به گفته دوستداران میراث فرهنگی یکی از این خانه های تاریخی به نام خانه حسینی نیز تخریب شده است. اما محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور در گفتگو با خبرنگار مهر از تخریب تنها یک خانه تاریخی خبر داد.

وی در پاسخ به این سوال که چندی پیش در توافقی با شهرداری شیراز قرار شد، خانه های تاریخی مرمت شوند و مسئولان استان نیز بر حفظ بناهای تاریخی تاکید کرده بودند اما اکنون شاهد تخریب این بناهای تاریخی هستیم گفت: از طرف سازمان میراث فرهنگی و اداره کل میراث فرهنگی استان فارس نامه ای به شورای عالی شهرسازی و معماری و به استاندار فارس نوشته و اعلام کردیم با توجه به اینکه مجری دولت و وزارت راه و شهرسازی شده و قرار بود اقدامات انجام شده در بافت تاریخی شیراز با طرح های مصوب و امضا شده، هماهنگ شود، اما این اتفاق بدون هماهنگی رخ داده است و همگی از آن ناراحت هستیم.

طالبیان با بیان اینکه هنوز نمی دانیم کدام نهاد مسئولیت تخریب خانه های تاریخی را بر عهده خواهد گرفت، افزود: در نامه ای به معاون حقوقی و امور مجلس سازمان میراث فرهنگی خواستار پیگیری این موضوع از طریق مجلس شورای اسلامی شده ایم. چون معتقدیم تخریب بناهای تاریخی اتفاق ناخوشایندی است که باید پیگیری شود.

به گفته معاون میراث فرهنگی نیروهای اداره کل میراث فرهنگی استان فارس در محل تخریب بناهای تاریخی مستقر شده اند.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید